preskoči na sadržaj

Osnovna škola Drenje

Login

Popis udžbenika

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2010.

Ukupno: 508354
Danas: 122

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježili smo Dan sigurnijeg interneta u našoj školi
Autor: Administrator , 15. 2. 2022.

Dan sigurnijeg interneta obilježen je u cijelom svijetu pod sloganom ˝Zajedno za sigurniji internet˝. U Osnovnoj školi Drenje učenici od 1. do 8. razreda tijekom tjedna sudjelovali su u različitim aktivnostima s ciljem prepoznavanja i sprječavanja svih oblika elektroničkog nasilja među djecom i mladima.

Učenici razredne nastave su na satu Informatike razgovarali o opasnostima na internetu; upoznali su se s pravilima ponašanja u virtualnom svijetu i mogućim posljedicama nedgovornog ponašanja.

Učenici 6.a razreda su u stripovima predstavili svoje priče u kojima su ukazali na opasnosti koje vrebaju u virtualnom svijetu. Dali su savjete kako se zaštiti, kako postupiti ako se sami nađu u opasnosti ili ako primijete da je netko od njihovih prijatelja žrtva elektroničkog nasilja.

Učenici 6.b razreda su dizajnirali u Canvi majice, boce, torbe i sl. predmete na kojima su istaknuli savjete za sigurno i odgovorno korištenje interneta. Njihovi savjeti na majicama izloženi su u školskoj knjižnici na panou.

S učenicima osmih razreda na satu je održana radionica na temu Prekomjerna upotreba računala/interneta. Iako se često govori o ovisnosti o internetu kao krovnom pojmu, zapravo se ovisnost o internetu stvara specifičnim aktivnostima virtualnog okruženja: ovisnost o društvenim mrežama, o mrežnim videoigrama i mrežnoj pornografiji. Učenici su upoznati s pojmom digitalni detoks i ponudili su svoja rješenja: na koje načine bi mogli doprinijeti da kvalitetnije provedu slobodno vrijeme.

Policijska uprava Osječko-baranjska organizirala je edukativno predavanje za učenike predmetne nastave “Živim život bez nasilja”. Policijski službenik iz Odjela za prevenciju upozorio je učenike na elektroničko nasilje. Istaknuo je važnost sadržaja koji učenici objavljuju na društvenim mrežama. Iako učenici u osnovnoj školi imaju tek 14 godina, svjesno i odgovorno trebaju objavljivati fotografije. Naveo je primjer fotografije na kojoj se slučajno može naći netko osim nas (u pozadini). Često krene lavina komentara o toj osobi, a mi trebamo prepoznati govor mržnje te ga zaustaviti. Odgovornim ponašanjem štitimo druge i sebe! I maloljetne osobe moraju snositi odgovornost za svoje ponašanje u bespućima interneta.

Djeca i mladi svakodnevno koriste internet, mobilne uređaje i različite aplikacije te je edukacija o opasnostima, s kojima se mogu susresti u virtualnom svijetu, izuzetno važna – ne samo za Dan sigurnijeg interneta, već tijekom cijele godine.

Web novinari OŠ Drenje






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju