Posjet Đakovu
Autor: Mihaela Topić, 18. 10. 2022.

Učenici petih i šestih razreda 17. listopada 2022. posjetili su Đakovo s učiteljicama Mihaelom Topić i Slavicom Labudić. Prvo su posjetili Muzej Đakovštine gdje ih je dočekala kustosica te ih provela kroz stalni postav, a zatim im pokazala izložbu „Krapisnki pračovjek“. Nakon Muzeja, uputili su se u Gradsku knjižnicu i čitaonicu. Tamo su ih dočekale knjižničarke koje su im pokazale knjižnicu te im istaknule kako knjižnica nije samo mjesto posudbe i povrata knjiga, već mjesto za učenje, čitanje tiska, upoznavanje književnika, a  i posjet izložbama. Osim toga, učenici su ponovili koji su dijelovi knjige, kako je tekao razvoj pisma, kada je nastao papir te kako se posuđuju knjige. Na kraju su posjetili i katedralu sv. Petra u kojoj su i zapjevali, a s učiteljicama su porazgovarali o zanimljivostima vezanim uz izgradnju katedrale. Saznali su tko je bio J. J. Strossmayer, koliko su tornjevi visoki, koliko ljudi stane u kriptu, koliko je trajala gradnja katedrale, tko je sve sudjelovao u izgradnji i još puno zanimljivosti.

Gabrijela Bušić, 6.b

U ponedjeljak smo posjetili grad Đakovo. Prvo smo otišli u Muzej Đakovštine u kojem smo vidjeli razne predmete - tkalački stan, posude, pribor za jelo. Također, vidjeli smo i narodne nošnje i  nakit koji su žene prije nosile. Najviše su mi se svidjele mamutove kosti. Nakon Muzeja, uputili smo se u Gradsku knjižnicu i čitaonicu gdje smo upoznali važnost čitanja i saznali kako postati član Gradske knjižnice. Za kraj smo posijetili đakovačku katedralu u kojoj smo vidjeli predivne freske na zidovima koje prikazuju važne biblijske događaje. Ovaj izlet mi se jako svidio jer smo naučili nešto novo, a pritom se zabavili. Najdraži dio izleta bio mi je posjet Muzeju u kojem sam saznala mnogo zanimljivih stvari o prošlosti grada Đakova i okolice.

Ena Fehir, 6.b

U ponedjeljak smo posjetili Muzej Đakovštine, Gradsku knjižnicu i čitaonicu te katedralu sv. Petra. Najviše mi se svidio posjet Muzeju Đakovštine zato što smo ondje saznali kako je Đakovo izgledalo u prošlosti. Također smo promatrali stare, svečane nošnje izvezene zlatom. U Muzeju smo detaljnije upoznali život krapinskog pračovjeka, što me se posebno dojmilo. Fotografirali smo prekrasnu unutrašnjost katedrale, a u Gradskoj knjižnici smo proučili dijelove knjige i slušali o raznim književnim djelima. Iako je izlet kratko trajalo, bilo je lijepo i zanimljivo.

Sve fotografije pogledajte na ovoj poveznici!