Domaćinstvo i Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Marija Žaper, 19. 10. 2022.

Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavamo svake godine u listopadu. Tako su i ove godine učiteljice razredne nastave Spomenka Kristić, Marija Žaper i pedagoginja Aneta Orešković Buljan s učenicima od 1. do 4. razreda u okviru izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo povezale prvu ovogodišnju aktivnost i Dane kruha.

Integrirale su  sadržaje te povezale  Prirodu i društvo, Hrvatski jezik i Likovnu kulturu. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha ponovno su zasukali rukave i pekli slance. Učenici su od kuće donijeli: pregaču, kuhinjsku hrpu, gumice za kosu i volju za rad. Prvo su oprali ruke, a onda na školskoj klupi sve pripremili i zamijesili tijesto. Dok se tijesto dizalo, odradili su nastavu Hrvatskog jezika. Nakon toga su oblikovali tijesto, stavili ga peći i dok su čekali, učili su Matematiku. Razgovorom su došli do zaključka da najčešće mijese s bakom, ponekad s mamom, a neki su se pohvalili da kod njih tata peče kruh. Prilika je to da spontano razgovaramo o kućanskim poslovima i obvezama te raspravimo jesu li poslovi muški ili ženski? Zaključak učenika je da nema muških i ženskih poslova, nego samo poslova koje ponekad žena radi bolje od muškarca ili obrnuto.

Sreća i zadovoljstvo na dječjim licima nakon uspješno obavljenog posla govori puno. Još jedan plus za izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo. Više fotografija pogledajte OVDJE!