preskoči na sadržaj

Osnovna škola Drenje

Login

Popis udžbenika

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2010.

Ukupno: 508354
Danas: 122

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Japanska umjetnost pripovijedanja u 6. a
Autor: Mihaela Topić, 27. 4. 2023.

Učenici 6. a razreda u četvrtak su na zanimljiv način obradili lektiru Tajna ogrlice sa sedam rubina spisateljice Ivone Šajatović.  Na satu Hrvatskog jezika ilustrirali su, a zatim uz pomoć drvene pozornice pripovijedali priču o ogrlici sa sedam rubina.

Kamišibaj je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici, a potječe iz Japana. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike. Korisno je sredstvo i pomagalo za rad s djecom jer razvija maštu, kreativnost, likovnu i govornu izražajnost te komunikacijske i jezične vještine. Neki ga još zovu papirnatim kazalištem i kazalištem iz kofera. Kazivač ili pripovjedač koji izvodi kamišibaj naziva se kamišibajac, a uradak koji nastaje izvedbom zove se kamišibaj. Hiošigi je naziv za drvene štapiće kojima kazivač, udarajući jednim o drugi, najavljuje svoj dolazak i početak kazivanja.

Tehnika se u Japanu proširila početkom 20. stoljeća kada su se na ulicama Japana pojavili pripovjedači (kamišibajci) koji su biciklom putovali iz sela u selo, a pri tom su prodavali ručno izrađene slatkiše. Kako bi privukli kupce, okupili bi djecu udaranjem drvenim štapićima pa bi udarajući jednim o drugi najavljivali svoj dolazak i početak kazivanja.

Zahvaljujući učitelju Josipu Ševkušiću koji je na satu Tehničke kulture s učenicima napravio butaj (malu drvenu kutiju u koju se stavljaju slike pomoću kojih se pripovijeda priča), od sada i naši učenici mogu uživati u ovom načinu pripovijedanja. Naš butaj još čeka oslikavanje koje će na satu Likovne kulture odraditi učenici pod vodstvom učiteljice Lane Ključarić. Više fotografija pogledajte OVDJE.






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju