Aktivni ljetni praznici učenika Vedrana Vugrina
Autor: Administrator , 29. 8. 2023.

Kako praznike provesti aktivno, edukativno i zabavno, pokazuje nam učenik naše škole Vedran Vugrin. Za vrijeme praznika sudjelovao je u ljetnom kampu na otoku Prviću i kampu u Osijeku. Oba kampa su bila u organizaciji Hrvatskog saveza CB radioklubova. Građanski opseg, uobičajeno nazvan CB (civilni band), jedno je od najboljih sredstava izražavanja i usmene komunikacije, koje koristi radio valove. CB briljantno simbolizira jedan od najdragocjenijih stavova koje čovjek gaji o slobodi pojedinca.

Ljetni kamp na otoku Prviću je organiziran u periodu od 3. do 9. srpnja 2023. Sudionici su učili upravljati dronovima; osnove elektrotehnike; izrađivali džepnu svjetiljku pod elektronikom; učili koristiti radio stanicu; orijentirati se u prirodi uz kompas i prirodna obilježja. U slobodno vrijeme igrali su društvene igre, nogomet ili se kupali u moru.

Ljetni kamp u Osijeku je proveden pod nazivom Sedmi nacionalni CB kup za djecu i mlade. Na kupu je sudjelovalo 46 natjecatelja iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine. Kamp je organiziran od 24. do 27. kolovoza 2023. na prostoru čepinske zračne luke. Tijekom 4 dana sudionici su naučili koristiti i postaviti opremu sustava obavještavanja građana u slučaju elementarne nepogode, katastrofe ili nesreće. Svi sudionici su naučili kako se postavlja i funkcionira antenski sustav za primanje i slanje poruka, razvlačenje strujnih i antenskih kablova, rad sa električnim agregatima i upravljanje radio stanicama. Svoje znanje i vještine postavljanja centra za obavještavanja pokazali su na timskon natjecanju. Svaki tim je imao od 5  do 7 članova i cilj je bio u što kraćem vremenu sastaviti sve elemente sustava i poslati poruku građanima. Slobodno vrijeme su provodili igrajući stolni tenis, društvene igre i osvježavajući se na gradskim bazenima u Osijeku.

Na kampovima su se razvila nova prijateljstva i već iščekuju nove susrete s prijateljima iz drugi krajeva Hrvatske ili zemalja u okruženju. Više fotografija pogledajte OVDJE!

učitelj Josip Ševkušić