Terenska nastava Planinara
Autor: Marko Berberović, 15. 10. 2023.

U eksperimentalnom programu Cjelodnevne škole, a u okviru B1 (izvannastavne aktivnosti), učenici predmetne nastave (njih 15) odabrali su Planinare.

Ovu izvannastavnu aktivnost vodi učiteljica Renata Džaja, iskusna  planinarka Planinarskog društva Đakovo. Program B1 učenici prate 8.sat svakoga ponedjeljka.

Motivirani, ali i poučeni iskustvom planinarenja u ožujku ove godine, učenici su se pripremili i opskrbili svoje ruksake tako da na stazi ne bude iznenađenja (žeđi, nedostatka šećera, nepotrebne odjeće i neudobne obuće).

Prva ovogodišnja terenska nastava realizirana je 13. listopada 2023. Planinarili su učenici, voditeljica Džaja, Željko Sabljić, član Planinarskog društva Đakovo i nekoliko učitelja. Pješačili su već poznatom dionicom (Kamp Borovik — izvor Svetinja — Kamp Borovik), čija je duljina šest kilometara i iziskuje dobru tjelesnu kondiciju. Kako je dan bio sunčan i topao (26°C), šumska staza dobro prosušena, učenici su uspješno savladali sve izazove: uspone, usku stazu, kanale i strmine. Nakon planinarenja šuma je ostala netaknuta i zahvalna jer nisu narušavali njen sklad.

Ciljevi su ove aktivnosti: potaknuti učenike na aktivno provođenje slobodnog vremena (izbjegavanje upotrebe mobitela), razvijati u učenika osjećaj za snalaženje u prirodi, razvijati motoričke sposobnosti te učiti o ekologiji i čuvanju prirode.

Više fotografija pogledajte na našim društvenim mrežama.

Učiteljica Renata Džaja