Izrada padobrana
Autor: Željka Rossi, 29. 2. 2024.

U petoj radionici “Space Inspiration Program 2023.” učenici su u PŠ Slatinik Drenjski na izvannastavnoj aktivnosti “Istraživači” izrađivali padobrane. Padobran je bio spojen na kapsulu (papirnatu čašicu) u kojoj je bio astronaut (Lego lutkica). Cilj je bio izraditi padobran i uočiti kakvi trebaju biti padobrani koji se koriste za prizemljivanje kapsula koje se vraćaju iz svemira. Nakon izrade, spuštali su ih s visine 4,30 metra te mjerili brzinu pada. Zaključili su da se sporije i mekše spuštaju padobrani od tanke plastične folije nego padobrani izrađeni od papira koji se lakše i pokidaju. Oštećeni padobran je najbrže pao i astronaut je ispao iz kapsule. Više fotografija pogledajte OVDJE!