Dan planeta Zemlje u OŠ Drenje: Planet protiv plastike
Autor: Darko Čota, 23. 4. 2024.

Jeste li znali...

... da se svake minute u svijetu proizvede milijun jednokratnih plastičnih vrećica koje ćemo u prosjeku koristiti svega 15 minuta?

... da je za razgradnju jedne plastične vrećiice u okolišu potrebno i do 300 godina?

... da svake godine u svjetskom moru završi 12 milijuna tona plastike?

... da razgradnjom plastike u mikroplastiku nastaju otrovne kemikalije koje zagađuju našu hranu, izvore vode te zrak koji udišemo?

Tijekom travnja učenici Osnovne škole Drenje su na satima Geovizije, Domaćinstva i Likovne grupe, našim novim B1 aktivnostima u sklopu programa cjelodnevne nastave, različitim radionicama obilježavali Dan planeta Zemlje.

Mladi su geografi na satima Geovizije, pod vodstvom učiteljice Marije Pešić, osmišljavali ideje, prikupljali materijale i informacije te izrađivali crteže, ukrase i plakate kojima su na kreativan način uredili informativne panoe u holu škole.

Na panoima su istaknuti ekološki problemi s kojima se svakodnevno suočava naš okoliš, načini kojima se države Europske unije suočavaju s njima te koraci koji se poduzimaju kao moguća rješenja tih problema.

Poseban naglasak stavljen je na problem plastike u okolišu jer se ovogodišnji, 54. po redu, Dan planeta Zemlje u svijetu obilježava pod sloganom „Planet protiv plastike“.

Kod uređivanja školskih panoa malim vizionarima pridružili su se i učenici Likovne grupe učiteljice Lane Ključarić, izradivši kreativne likovne radove s jasno istaknutim ekološkim porukama.

Na satu Domaćinstva učenici su, pod vodstvom pedagoginje Anete Orešković Buljan i učiteljice Kristine Filaković odigrali igru pod nazivom „Stavi pravu stvar na pravo mjesto“. Pritom su morali razvrstati otpad u odgovarajuće reciklažne spremnike. Pokazalo se da to i nije bio u potpunosti lagan zadatak jer, s obzirom na ogromnu raznolikost otpada, nismo uvijek sigurni kamo koji pripada.

Cilj provedenih radionica bio je skretanje pažnje na značaj očuvanja prirode te buđenje svijesti o vlastitoj odgovornosti prema planetu na kojem živimo.

Više fotografija pogledajte OVDJE!