preskoči na sadržaj

II. Osnovna škola Varaždin

Login
Tražilica
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Radno vrijeme škole

Ponedjeljak - Petak

7.00 - 15.00

Human Rights Education

Projekt Edukacija o ljudskim pravima međunarodni je  projekt  u kojem su partneri  6 različitih škola s glavnim ciljem poboljšanja razina inovativnih praksi u obrazovanju s posebnim naglaskom na obrazovanje  ljudskih prava, koja će se prvo transformirati na odnose između učenika, njihovih učitelja i  lokalnu zajednicu. Partnerstvo uključuje  države:  Slovačku koja je ujedno i koordinator projekta, Portugal, Rumunjsku, Španjolsku, Tursku i  Hrvatsku tj. II. osnovnu školu Varaždin.

Činjenica da zahvaljujući dostupnosti moderne tehnologije zlouporaba ljudskih prava ima nove oblike i sve je češća, poput kršenja autorskih prava ili  Cyber zlostavljanja.  Pomoću ovog  projekta nadamo se  da ćemo  moći potaknuti suradničko učenje,  kritičko razmišljanje, kreativno razmišljanje i vještine rješavanja problema naših učenika te da ih se aktivno uključi u  proces učenja  kako bi mogli preuzeti određene odgovornosti.

Motivacija za projekt temelji se na UN-ovoj Deklaraciji o HRE, Ljudska prava Vijeća iz 2010. godine, kao i „Pariška deklaracija“ iz 2015., kojom se teži da sva  djeca steknu socijalne, građanske i interkulturalne kompetencije, promicanjem demokratskih vrijednosti i temeljnih prava, socijalne uključenosti i nediskriminacije. Ovim projektom želimo povećati empatiju, toleranciju i poštovanje te povećati samopouzdanje učenika bez nasilničkog ponašanja.

Glavni cilj ovog projekta je podržati obrazovanje o ljudskim pravima stavljajući ga  u dnevni red sa svim aspektima.  Cilj nam je osigurati aktivnost za svakog učenika u školi i vršnjaka u okruženju  uobičajenog školskog programa. Trebamo uključiti sve koji žele na bilo koji način pokazati sposobnost da  se poboljša  samopoštovanje, samopouzdanje, prihvaćenost u društvenom životu.

Učenici će  se educirati  pod mentorstvom svojih nastavnika, predložene teme: povijest HRE-a, internetsko zlostavljanje, školske HR politike, sprječavanje zlouporabe ljudskih resursa, vršnjačko učenje/podučavanje vršnjaka.

Ciljne skupine našeg projekta čine učenici  (odnosno 2500 učenika) i učitelji iz partnerskih škola, ostale srodne institucije, treneri,  članovi i roditelji učenika. Sudjelujući  u mješovitim međunarodnim radionicama, učenici će steći nova iskustva pod nazivom „Europa koja raste zajedno“.

Aktivnosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Human Rights Education – mobilnost u Slovačkoj
Autor: Marta Cepanec, 7. 5. 2023.

Učenice Marta Asić, Ida Babić, Emili Čorko, Beata Dmitrović, Bela Ostroški, Dora Patafta, Zara Vugrinec i Klara Žigmund boravile su u Slovačkoj od 30. travnja do 5. svibnja 2023. u sklopu Erasmus + projekta Human Rights Education.

 


Nakon dugotrajnoga puta stigle su u Slovačku u nedjelju navečer te su se smjestile u gradu Vranov nad Topľou.

Prvoga dana, na Međunarodni praznik rada, posjetile su Visoke Tatre gdje su  uživale u prekrasnim pogledima, vožnji žičarom te šetnji među krošnjama. Poslijepodne provele su  u aquaparku  u Prešovu. Dan je završio večerom u tradicionalnoj kući Spišsky salaš.

Drugi dan mobilnosti počeo je prigodnim programom dobrodošlice te prezentacijama učenika o pravilima ponašanja na internetu. Uslijedilo je  razgledavanje škole i međusobno upoznavanje učitelja i učenika zemalja sudionica projekta. U poslijepodnevnim satima učenici i učitelji prošetali su šumom do seoskoga imanja gdje su večerali. 

 

Sljedećega dana učenici i učitelji posjetili su crkvu  Basilicu Minor. Oduševila ih je njezina raskošna barokna unutrašnjost.  Uslijedila je šetnja gradom i igra pronalaženja znamenitosti Vranova. Aktivnosti su nastavljene u Domu kulture gdje su prisustvovali satu tradicionalnih slovačkih plesova.
Za kraj održana je radionica o ljudskim pravima, učenici su u skupinama izrađivali i predstavljali plakate. 

Posljednji dan mobilnosti obilježio je posjet dvorcu Stara Lubovna uz stručno vodstvo. Učenici i učitelji također su razgledali tradicionalno slovačko selo koje se nalazi u blizini dvorca. Nakon ručka posjetili su čokoladarnicu i destileriju Nestville.

 

Mobilnost je završila svečanom večerom i podjelom certifikata.

Dani provedeni u Slovačkoj bili su dinamični, sklopljena su nova prijateljstva, ponovljene su spoznaje o ljudskim pravima, o pravilima ponašanja na internetu. Nije zaboravljeno da osim prava postoje i  dužnosti koje također treba izvršavati.

 

Ovom mobilnošću završio je projekt Human Rights Education, a u pratnji učenicima bile su učiteljice Ljiljana Inkret – Martinčević i Marta Cepanec.  

 

Marta Cepanec





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju