preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087121
Ovaj mjesec: 9834
Ovaj tjedan: 973
Danas: 188
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Druženje slovenskih i hrvatskih učenika u školi „Đuro Ester“
Autor: Snježana Mihočka, 31. 5. 2017.

I ove školske godine sudjelovali smo u međunarodnom projektu „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“ u partnerstvu s Osnovnom školom Olge Meglič iz Ptuja s kojom smo povezani već 35 godina. U projektu su sudjelovali učenici 2. a razreda OŠ „Đuro Ester“, zajedno s učiteljicom Majom Sinjeri i knjižničarkom Nikolinom Sabolić te učenici 3. a razreda OŠ Olge Meglič, zajedno s učiteljicom Simonom Truntič i knjižničarkom Alenkom Kandrič.


 

Naši su učenici čitali knjigu „Anica i sportski dan“ slovenske autorice Dese Muck, a učenici iz Ptuja čitali su slikovnicu „Cicionia Ciconia, bijela roda“ hrvatske autorice Andreje Peterlik Huseinović.

Susret hrvatskih i slovenskih vršnjaka upriličen je u školskoj knjižnici OŠ „Đuro Ester“ prilikom proslave Dana škole „Đuro Ester“. Tom prilikom učenici su jedni drugima predstavili rezultate svoga rada na projektu.

Učenici iz Slovenije izradili su vlastite ilustracije za priču „Ciconia Ciconia“ te prikazali tijek radnje po uzoru na Kamišibaj kazalište. Kamišibaj kazalište je ulično kazalište na maloj drvenoj pozornici koje potječe iz Japana. Kamišibajkar je dolazio na ulicu te drvenim palicama dozvao publiku. Kad se publika okupila, počeo je pričati priču, a stao bi u trenutku kada je bilo najnapetije kako bi si osigurao publiku za idući dolazak. Naši slovenski prijatelji posebno su nas oduševili velikim rekvizitima koje su sami izradili na likovnoj radionici – izradili su veliki dimnjak te pticu rodu od kaširanog papira, gline i drva. Tako je roda na dimnjaku u našoj knjižnici svila gnijezdo. Također su istraživali pticu rodu u literaturi, njezino stanište, prehranu, razmnožavanje, kao i selo Čigoč, poznato kao jedino europsko selo roda. Rezultate istraživanja prikazali su na plakatu koji su nam predstavili. Na poklon smo dobili lijepe straničnike – rode.

Tijekom projekta naši učenici su se najprije upoznali s geografskim položajem Republike Slovenije, najznačajnijim znamenitostima i državnim simbolima te usporedili grad Ptuj i Koprivnicu. Prije početka čitanja razmišljali su o tome zašto je važno čitati i izradili plakat s vlastitim mislima o važnosti, potrebi i užitku čitanja. Tijekom projekta čitali su „Anicu i sportski dan“ naglas u knjižnici i učionici, a potom je svatko još jednom pročitao cijelu priču kod kuće. Tražili su pouke u tekstu te pronašli mnoge važne poruke iz kojih su naučili korisne i vrijedne stvari o životu. Ilustrirali su priču te izradili plakat s poukama i ilustracijama. Crtali su strip na temu priče i pisali sastavke. Najzabavnije je bilo igranje online kviza na temu priče koji smo odigrali u informatičkoj učionici, i to čak dva puta.

Prilikom zajedničkog druženja u našoj školskoj knjižnici ispričali smo našim gostima što smo naučili, predstavili dva plakata koja smo izradili te za kraj prikazali igrokaz „Anica i Jakov“ o važnosti i ljepoti iskrenog prijateljstva. Našim smo prijateljima za poklon podijelili straničnike kao uspomenu na zajednički susret.

Nakon predstavljanja projekta slovenski učenici su nam se pridružili na svečanoj priredbi u dvorani Domoljub povodom Dana naše škole na kojoj je nastupila Naja Fridl, učenica iz Ptuja i otpjevala pjesmu „Na vrh sveta“. Kulturno-umjetnički program u Domoljubu bio je posvećen obilježavanju 35. godišnjice prijateljstva OŠ „Đuro Ester“ i OŠ Olge Meglič, stoga je s nama bila i ravnateljica slovenske škole, gđa Helena Ocvirk te bivši ravnatelj njihove škole gosp. Ervin Hojker koji nas je podsjetio na početke druženja i suradnje naših dviju škola, a koje je započelo svečanom sjednicom bratimljenja 1982. godine.

Zajednički susret učenika u ovogodišnjem projektu završio je zakuskom u školskoj blagovaonici.

Fotogalerija

 

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju