preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087110
Ovaj mjesec: 9823
Ovaj tjedan: 973
Danas: 188
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
1. blog nastavnice Helene Knežević iz Soverata
Autor: Mirjana Mihalec, 20. 4. 2018.

Nasilje među vršnjacima postaje sve veći problem u našem društvu – djeca se međusobno izruguju jedni drugima zbog bilo kakvih naznaka odstupanja od „normale“ – „normalnog“ ponašanja, načina oblačenja, govora, mišljenja, znanja… Danas je posebno lagano kritizirati i vrijeđati jer vrijeđanje više ne zahtjeva gledanje u oči osobu koju omalovažavamo – danas gledamo u ekran svojeg računala ili mobitela i, daleko od osobe kojoj nanosimo emotivnu bol, umanjujemo tuđu vrijednost, smanjujemo tuđe samopouzdanje i osjećamo se superiornima.Upravo zbog tog razloga, odlučila sam se za tečaj Media Education – fighting bullying and fostering inclusion kao dio Erasmus+ projekta naše škole „Going the extra mile“. Edukacija se odvija u malom gradiću Soverato na samom jugu Italije.


Iako se čini daleko, do Soverata je relativno jednostavno doći – jednosatni let do Munichena te dva sata do grada Lamezia Terme. Odatle je pola sata vožnje autom do Soverata, u koji sam stigla u nedjelju 15.4.2018. godine. U zračnoj luci dočekali su me organizatori tečaja Erica i Pietro. Sa mnom na letu iz Munichena bile su i dvije učiteljice iz Švedske, Linda i Camilla.

Po dolasku u Soverato upoznali smo i ostale sudionike: Peter iz Njemačke, Joanna iz Španjolske, Rosa iz Španjolske i Svetlana iz Srbije. Svi smo iz različitih škola, s različitim životnim i profesionalnim iskustvima, ali sa zajedničkom željom da i dalje učimo i rastemo, kao učitelji, ali i kao osobe. Za nastavnike cjeloživotno učenje je uistinu način života.

Jutros smo krenuli u obilazak Soverata, primorski je gradić, u kojem turizam cvjeta samo u ljetnim mjesecima – trenutno je poluprazan, mnogo restorana je zatvoreno, kao i kafića i trgovina. Lokalni ribari zaposjeli su plaže koje su u ljeti prepune turista. Upoznajući ovo mjestašce, Erika nam priča o kulturi Italije, posebno južne Italije, koja još uvijek ovisi o lokalnim, malim ribarima, proizvođačima voća i povrća te koja je vrlo obiteljski orijentirana. Ne ustručava se podijeliti ljubav prema ovome gradu, i državi iz koje potječe, ali i ona želi naučiti o našim državama pa provodimo mnogo sati izmjenjujući kulturološke ideale i razlike, ali pokušavamo pronaći i sličnosti koje nas povezuju. U tome je bit međukulturalnosti – voli svoje, poštuj tuđe. Nauči , usporedi, procijeni vrijednost, usvoji, odbaci.

Popodne smo imali prvu radionicu. Temeljila se na uspoređivanju naših škola, nacionalnih obrazovnih ciljeva, ali i vlastitih ciljeva koje želimo postići kako ovim tečajem, tako i daljnjim profesionalnim usavršavanjima. I sutrašnje teme djeluju zanimljivo i izazovno. O njima sljedeći puta.

Nastavnica Helena Knežević

Informacije navedene u članku odražavaju isključivo stajalište autora. Europska Komisija nije odgovorna za uporabu informacija koje su u članku navedene.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju