preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087110
Ovaj mjesec: 9823
Ovaj tjedan: 973
Danas: 188
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Početak Mjeseca hrvatske knjige obilježili književnim susretom s Vlastom Golub
Autor: Snježana Mihočka, 12. 11. 2018.

Vlasta Golub, glumica Kazališta Virovitica predstavila se javnosti i kao spisateljica romana za tinejdžere. Prvoga dana Mjeseca hrvatske knjige, 15. listopada, 15-ak učenika osmih razreda naše škole i drugih koprivničkih osnovnih škola u pratnji knjižničarki susrelo se s književnicom Vlastom Golub u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“.


 

Gospođa Vlasta se predstavila i rekla ponešto o sebi te nam ispričala zašto se uopće odvažila napisati knjigu. Prvi njezin objavljeni roman O ljubavi, spletkama i svemu pomalo na natječaju Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade osvojio je književnu nagradu „Zvonko“, nazvanu tim imenom upravo po koprivničkom piscu Zvonku Todorovskom. Rekla je kako je oduvijek u njoj čučala želja za pisanjem, a na pisanje prve knjige potaknuo ju je incident koji se dogodio njezinoj kada je bila tinejdžerka i kada je od nepoznate osobe dobila mrziteljsku poruku. Roman je mješavina autobiografskih elemenata i mašte. Pisan je slengom, razgovornim jezikom mladih. Njezini romani kriju „poruke među redovima“ i dotiču se različitih društvenih i socijalnih pitanja, pa se tako u ovom romanu pojavljuje problem verbalnog vršnjačkog nasilja, ali isto tako progovara o važnosti prijateljstva, samopouzdanju, stvaralaštvu, glazbenom ukusu… Autorica se poigrala žanrovima jer se unutar romana pojavljuje kratka drama. Svojim je djelima željela pokazati koliko književnost može utjecati na život i obrnuto, koliko život može utjecati na književnost.

Njezin drugi roman Eva, mala žena pobuđuje socijalnu osjetljivost i empatiju spram vršnjaka koji žive u uvjetima neimaštine, na rubu društva. Postavlja pitanja koliko smo mi kao društvo i pojedinci socijalno osjetljivi. Njezini romani su realistični, ne prikazuju stvarnost kroz ružičaste naočale, ali sadrže i komične elemente. Eva je hrabra i buntovna djevojčica koja je zbog uvjeta u kojima živi morala odrasti prije vršnjaka. Roman je posvećen obespravljenima, a poručuje: „Zauzmi se za sebe, uzmi stvari u svoje ruke.“

Književnica je naglasila da je pisanje njezina unutarnja potreba i terapija te nam poručila: „Ako mislite da nešto želite, usudite se pokušati.“

 

 

Lucija Benotić, 8. a

(Novinarska grupa)





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju