preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087110
Ovaj mjesec: 9823
Ovaj tjedan: 973
Danas: 188
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet prijateljskoj školi Olge Meglič Ptuj u projektu „Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja“
Autor: Snježana Mihočka, 17. 4. 2019.

Osnovna škola „Đuro Ester“ Koprivnica i Osnovna škola Olge Meglič Ptuj partnerske su škole u međunarodnom projektu poticanja čitanja  „Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja“. Posjetom partnerskoj školi ostvarili smo ciljeve i ishode ovoga projekta te slovenskim učenicima prikazali rezultate ovogodišnjeg rada na projektu.


 

Ciljevi projekta su poticanje čitanja izvan školske lektire, razvoj različitih vrsta pismenosti (čitalačke, informacijske, digitalne, kulturne, građanske), upoznavanje književnosti i kulture drugog naroda, istraživanje i upoznavanje mjesta partnerske škole, vježbanje komunikacijskih vještina, primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u samostalnim radovima.

Susret hrvatskih i slovenskih učenika i predstavljanje projekta održano je 16. travnja 2019. u školi Olge Meglič u Ptuju. Naši učenici 4.-ih razreda, pod vodstvom učiteljica Biserke Knez Maje Sinjeri i knjižničarke Nikoline Sabolić, predstavili su slovenskim vršnjacima iz 5. a razreda, njihovoj ravnateljici Heleni Ocvirk, knjižničarki Alenki Kandrič i učiteljici Simoni Jakomini svoje radove nastale u okviru projekta tijekom ove školske godine.

U sklopu projekta učenici su čitali knjigu „Čudesna buha Megi i bernardinac Karli“ slovenske autorice Dese Muck. Uz pomoć tiskanih i online rječnika prevodili su priču sa slovenskog na hrvatski jezik, izrađivali svoj mali slovensko-hrvatski rječnik i križaljke sa slovenskim riječima. Interpretirali su djelo te izrađivali prezentacije o knjizi i autorici te prezentacije i filmove o svojim kućnim ljubimcima. U projektu su im se pridružili i učenici scensko-literarne grupe koji su osmislili igrokaz na temu ove maštovine priče, a Matko je napisao i ilustrirao vlastitu slikovnicu. Također su im se pridružili učenici iz grupe darovitih koji su istraživali kulturno-povijesne znamenitosti i zanimljivosti grada Ptuja te izradili prezentaciju i letke. Ptuj i Koprivnica susreli su se i u matematičkim zadacima koje su osmislili učenici na dodatnoj nastavi. Organizirane su i dvije radionice izrade straničnika za knjige te bedževa s likovima psića i mačkica od filca, koje su učenici nosili prilikom zajedničkog susreta s vršnjacima u školi Olge Meglič u Ptuju.

Rezultate svoga rada učenici su prezentirali 5.a razredu škole Olge Meglič putem ppt prezentacija, filmova, slikovnice, letaka te igrokaza koji su nastali na temelju čitanja knjige „Čudesna buha Megi i bernardinac Karli“ slovenske autorice Dese Muck.

Nakon prezentacije, obilaska škole i školske knjižnice slijedio je posjet gradskoj Knjižnici Ivana Potrča Ptuj. U posebno uređenom prostoru za pričanje priča naši učenici su, zajedno sa slovenskim vršnjacima, slušali legendu o kurentu i bajkovitu autorsku priču o dječaku Kurentu koju je ispričala sama autorica slikovnice, knjižničarka Liljana Klemenčić. Također su vidjeli pretisak najstarije slovenske knjige Katekizem iz 1550. godine. Knjižničarka im je pokazala i 200 godina staru knjigu s drvenim koricama i pozlaćenim rubovima koja se čuva u gradskoj knjižnici.

Prošetali su Prešernovom ulicom do ptujskog dvorca odakle su učenici mogli vidjeti najstariji dio grada i njegove spomenike, rijeku Dravu i najveće slovensko umjetno jezero.

Po povratku u školu Olge Meglič slijedio je ručak i povratak u Koprivnicu.

Zadovoljstvo učenika svim provedenim aktivnostima i ostvarenim ciljevima, nova stečena znanja, pozitivni dojmovi i iskustva zajedničkog druženja s učenicima iz druge zemlje poticaj su da nastavimo provoditi ovaj projekt koji doprinosi učvršćivanju suradnje između naših dviju škola, koje svoje prijateljstvo njeguju već 37 godina.

 

 

 

 

 

Nikolina Sabolić, prof., dipl. bibliotekar





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju