preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

Tražilica
E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087121
Ovaj mjesec: 9834
Ovaj tjedan: 987
Danas: 188
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mala planinarska škola za učenike OŠ „Đuro Ester“, veljača-ožujak 2017.
Autor: Snježana Mihočka, 27. 3. 2017.

U našoj je školi održana Mala planinarska škola za učenike planinare, prva takve vrste u našem gradu, a vjerujemo i šire. Predavanja su se održavala u večernjim satima, a nakon cjelokupne edukacije učenici su pisali ispit.


 

Prvo predavanje održao je planinarski vodič Ivan Burić dana 7. veljače 2017. Tema njegovog predavanja bila je Osnove planinarenja i ponašanje u planinama tijekom koje je učenike upoznao s temeljnim znanjima o planinarskim markacijama, vrstama planinarskih objekata, ponašanju u planinarskim domovima kao i ponašanju u prirodi. Naučio je mlade planinare o prvim planinarskim društvima u svijetu i Hrvatskoj, prvim planinarskim pohodima, prvoj knjizi o planinama u svijetu, a koju je napisao Petar Zoranić 1569. godine i nosi naslov Planine i ja, o Dragojli Jarnević, prvoj ženi alpinistici u Hrvatskoj, koja se popela na Oštrc po strmoj strani davne 1843. godine, te o osnivanju našeg planinarskog društva HPD „Bilo“ 1928. godine.

Drugo predavanje 8. veljače održao je Renato Rac, dopredsjednik društva i planinarski vodič. On je učenike upoznao s osobnom planinarskom opremom koju svaki planinar mora imati te im je ukazao na karakteristike dobre osobne opreme. Prvo je učenicima objasnio da planinarski ruksak mora imati dvije naramenice, pojačanje na leđima, mora biti čvrst i vodonepropustan te dovoljno velik da u njega stane sve što je potrebno, a opet ne prevelik i pretežak. Obuća mora biti čvrsta, nepropusna, dovoljno velika da ne pritišće prste i lagana. Kroz zanimljive slike im je dočarao dobru i lošu opremu. Ukazao je na potrebu nošenja kabanice, kreme za sunčanje, naočala, kape šilterice, jakne, rezervnih čarapa i majice. U drugom dijelu predavanja upoznao je učenike sa zajedničkom opremom koju ima planinarsko društvo, a koja se uvijek može posuditi i koristiti, ali je naglasio i brojne opasnosti koje prijete u planinama – odroni, rušenje drveća, udar groma, nevrijeme, opasne životinje, mrak i drugo. Za svaku je navedenu opasnost Renato učenicima ponudio pravilno rješenje.

Treće predavanje 21. veljače održao je planinarski vodič Miroslav Kanisek. Kroz predavanje s temom Zaštićena priroda Hrvatske učenici su naučili o različitim kategorijama zaštite prirode te su usvojili imena Strogih rezervata, Nacionalnih parkova i Parkova prirode, ali su upoznati s razlozima ugroženosti živih bića kao i s brojnim biljkama i životinjama Hrvatske koje su ugrožene ljudskim djelovanjem. U drugom dijelu predavanja učenici su naučili pratiti prirodne znakove lijepog i ružnog vremena radi organiziranja boravka u prirodi. Naučili su vrste kišnih oblaka, smjerove vjetrova koji donose kiše i onih koji donose proljepšanje vremena, čitanje ponašanja životinja kao i znakova na nebu.

Četvrto predavanje 22. veljače održao je Zoran Pintarić, planinarski vodič i profesor geografije u Gimnaziji. On je učenike naučio orijentaciji pomoću karte i kompasa, ali i drugim prirodnim metodama kao što su položaj Sjevernjače, položaj Sunca, izgledu godova i mahovine na drvetu. Učenici su praktičnom vježbom naučili usjeveriti kartu te istu čitati kao i osnovne topografske znakove bitne za snalaženje u prirodi. Kroz predavanje naučio je učenike kako se sigurno kretati u prirodi pomoću suvremene tehnologije, ali ih je uputio i na nedostatke istih.

Peto predavanje 7. ožujka održao je Miroslav Kanisek, a tema predavanja bila je Prva pomoć u planini. Učenici su naučili prepoznavati ozljede i stanja koja predstavljaju prijetnju za život od onih koja su manje opasna. U slučaju gubitka svijesti osobu je potrebno staviti u bočni položaj što su učenici uvježbali praktičnim radom, a u slučaju krvarenja iz nosa potrebno je sjesti i glavu nasloniti prema naprijed. Učenici su praktičnim radom naučili stavljati flaster, a nekoliko je učenika demonstriralo zamatanje ozljeda zavojem. Svaki učenik mora u svojem ruksaku imati osnovnu prvu pomoć te im je predan popis materijala koji moraju nabaviti.

Učenici su nakon odslušanih pet predavanja dobili upute za pisanje ispita na kojemu su pokazali svoje znanje. Ispit je imao 20 pitanja iz svih područja održanih na Maloj planinarskoj školi, a za prolaz je bilo potrebno 50% riješenosti. Svi učenici su zadovoljili ovaj uvjet, a učenici Dinko Majerus i Dorian Tarle su pisani ispit riješili u potpunosti. Učenici su dobili Diplomu za uspješno svladanu Malu planinarsku školu.

Fotogalerija.

Voditelj Male planinarske škole

Miroslav Kanisek, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju