Učenici, polaznici informatike i ove školske godine obilježili su Dan sigurnijeg interneta, 6. veljače 2024. Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta, dio je projekta naše škole pod nazivom Sigurnost na internetu. Ovaj projekt provodi se tijekom cijele školske godine na nastavi informatike, dok se o temama ovog projekta intenzivnije priča u veljači.
Cilj ovog projekta je potaknuti i educirati učenike na sigurno korištenje interneta i informacijsko-komunikacijske opreme. Aktivnostima u ovom projektu ukazujemo učenicima prednosti i nedostatke interneta. Educiramo ih što je Cyberbullying, kako izbjeći opasnosti na internetu i koje korake učenici trebaju poduzeti, ukoliko se susretnu s nasiljem na internetu.
U sklopu obilježavanja ovog dana (tijekom ožujka i veljače) provodile su se različite aktivnosti:
- Učenici nižih razreda učili su o opasnostima na internetu i o internetskom bontonu, izradili su plakate i svoje znanje provjerili Kahoot kvizom.
- Učenici prvih i drugih razreda čitali su online slikovnicu Sigurno s Neticom, razgovarali o situacijama koje su se dogodile Netici i njezinim prijateljima, te dolazili do rješenja kako postupiti u takvim situacijama i kome se obratiti. Učenici su izradili crteže sa savjetima kako se zaštiti na internetu.
- Učenici 5. i 6. razreda imali su radionicu pod nazivom Suradnjom do uspjeha. Radionica je bila natjecateljskog tipa, a učenici su trebali prepoznati koje informacije nije poželjno dijeliti u video igrama i na internetu, osvijestili su posljedice neprimjerenog ponašanja, prepoznali su i prakticirali odgovorne navike korištenja interneta. Učenici koji su najbolje surađivali i koji su pokazali najveće znanje u ovim temama, bili su nagrađeni pohvalnicama.
- Učenici 7.a i 8.a razreda izradili su letak na temu Interntski bonton, Govor mržnje, Cyberbulling. Svoje radove učenici su prezentirali vršnjacima.
- Učenici 7.b i 8.b razreda su izradili edukativni video o sigurnosti na internetu, koji će prezentirati učenicima 4. razreda, kako bi ih educirali i potaknuli na sigurno korištenje interneta. Također su posjetili web stranicu HAKOMA na kojoj su isprobali kalkulator privatnosti i vidjeli koliko dijeljenje određenih osobnih podataka utječe na sigurnost na internetu. Odigrali su kviz na HAKOM-ovoj stranici u kojem su dobili stvarne probleme sigurnosti koji se svakodnevno pojavljuju, te su pokušali riješiti taj problem, prethodno odabirući lakšu, srednju ili tešku razinu problema. Učenici su pokazali zavidan nivo znanja i snalažljivosti.
Fotogalerija
Učiteljice informatike:
Jasenka Lovrenčić, Dejana Zrinski i Snježana Mihočka