preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Ester" Koprivnica

Login
Moto škole

 

 

 

 

Udžbenici 2024./25.

Raspored zvonjenja

Vozni red autobusa

List za roditelje

Projekti u našoj školi

Tražilica
E-knjige

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska kuhinja

Slikovnice

 

 

 

 

Školska knjižnica

Šetnja školom


Korisni linkovi

SPONZOR VEČERI KEMIJE 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 17. 11. 2010.

Ukupno: 2087095
Ovaj mjesec: 9808
Ovaj tjedan: 958
Danas: 169
Događanja u knjižnici

 

 

 

Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Rezultati i završnica projekta Naša mala knjižnica
Autor: Snježana Mihočka, 28. 5. 2024.

Učenici 4.b razreda s učiteljicom Jasnom Tolnaj i knjižničarkom Nikolinom Sabolić ove su godine provodili međunarodni projekt Naša mala knjižnica.

Svaka knjiga koju su čitali u sklopu međunarodnog projekta Naša mala knjižnica, učenicima 4.b razreda poslužila je kao inspiracija za kreativne radionice i vlastite stvaralačke radove.


 

Tijekom školske godine u razredu su se čitale knjige autora iz Poljske, Češke, Finske, Slovenije, Italije i Belgije.

Dirljiva knjiga Ono s Leom bila je povod za likovnu radionicu izrade straničnika za knjige s motivacijskim porukama za bolji i sretniji život koje su učenici okupili u slikovnici „Dobro se dobrim vraća“. Motivacijskim porukama sudjelovali su na natječaju Ibis grafike, nacionalnog organizatora ovog projekta.

Posebno je zanimljiva bila knjiga HB Olovka: nove bilješke, čarolije, priče stvarne i snivane, koja je bila povod brojnim aktivnostima. Budući da glavna junakinja ove knjige, djevojčica nadimka HB Olovka, voli pripovijedati, pisati priče i razne vrste tekstova, učenici su obilježili Svjetski dan pripovijedanja (21. ožujka) radionicom pričanja priča. Cilj radionice bio je poticanje asocijativnog mišljenja te vježbanje jezičnih, govornih i pripovjednih vještina. Radionica je započela smišljanjem asocijacija na zadani motiv, u grupi i individualno. Nakon toga su pomoću slikovnih kartica pokušali grupno osmisliti priču povezujući rečenice u pripovjedni oblik. Za kraj su po uzoru na društvenu igru Alias opisivali motiv dobiven na kartici, dok su ostali učenici pogađali o kojem je motivu riječ.

 

 

Kao i glavna junakinja knjige, učenici su pisali svoje „naopake bajke“, koje su prijavili na natječaj organizatora projekta. Igrali su dramske igre u kojima je svaka grupa pantomimom trebala prikazati događaje iz neke poznate bajka, a ostale grupe pogoditi njezin naslov.

HB Olovka je zaljubljena u prijatelja iz svog razreda, pa su učenici povodom Valentinova origami tehnikom izradili srca od papira kojima su ukrasili svoj razredni pano.

Kao što junakinja intervjuira nastavnički stol iz učionice, tako su učenici pronašli i intervjuirali jedan starinski predmet iz svoga doma koji svjedoči o prošlim vremenima. Uz pomoć ukućana saznali su više o tom predmetu, osmislili intervju i ilustrirali taj predmet. Nastala je slikovnica „Razgovori sa starim stvarima“.

Šaljive avanture dvaju prasaca provalnika iz stripa Kapo i Bundo dale su učenicima ideju za izradu zbirke stripova „Kapo i Bundo u Koprivnici“. Učenici su nastavili priču slovenske autorice Majde Koren te u formi stripa prikazali kakve su nepodopštine i spačke Kapo i Bundo radili po našem gradu Koprivnici, nakon što su popravili svemirsku letjelicu i sletjeli u Hrvatsku.

 

 

Pustolovna knjiga češkog autora, H2O i blago ludoga oka, koja donosi nove pustolovine troje djece s fantastičnim moćima, bila je bogat izvor manje poznatih riječi, starinskih i arhaičnih, riječi stranog podrijetla, ali i zanimljivih i šaljivih pričica o pojedinim stvarnim i nestvarnim nazivima i događajima. Dala je ideju za izradu rječnika manje poznatih riječi.

Na temelju svih pročitanih knjiga u pojektu Naša mala knjižnica učenici su izradili vlastiti rječnik pod nazivom „Rječnik nepoznatih riječi“.

Sve učeničke slikovnice bile su izložene na školskoj izložbi Festival slikovnica povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige.

U evaluaciji projekta učenici su izrazili da su im se najviše svidjele knjige HB Olovka i Kamil koji gleda rukama, a najzanimljivije im je bilo igrati dramske i jezične igre te crtati stripove. Voljeli bi još više igara, humorističnih sadržaja i znanstvene fantastike. Projekt su ocijenili poučnim i zabavnim. Potaknuo ih je na razmišljanje o tome koliko je čitanje važno za uspješno učenje te bi i dalje rado sudjelovati u sličnom projektu.

Na završnom susretu učenici su se zasladili slatkišima i primili zahvalnice za sudjelovanje u projektu.

 

 

Fotogalerija

Nikolina Sabolić, prof. dipl. bibl.

knjižničarka mentorica





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Događanja u knjižnici

 

 

 

web counter

preskoči na navigaciju