preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gola

Login
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Erasmus+ projekt Osnovne škola Gola "Malim koracima do velikih europskih ciljeva"

Mali školski vrt

Prekodravska kuharica

Školska shema 2021./22.

Priloženi dokumenti:
20231027 081514.pdf

Me, Myself & I ("Ja i sva moja lica")

VODIČ KROZ SREDNJE ŠKOLE KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKE ŽUPANIJE 2020./21.

ZAŠTITA OD KORONAVIRUSA

 

Svi u školi svi pri stolu 7

Udruga Docendo discimus

Pomoćnici u nastavi

Priloženi dokumenti:
O-projektu-Prilika-za-sve-3.pdf

SINDIKAT

    

         

Lista linkova je prazna
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Arhiva dokumenata

   

                

  

 

  

  

  

  

  

Brojač

    

            

        

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Petar Žugec, 29. 11. 2023.

Učenici osmih razreda Osnovne škole Gola, boravili su u Vukovaru u sklopu projekta terenske nastave iz povijesti „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“  22. i 23. studenog 2023. godine.

Dvodnevna terenska nastava provodi se u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, a projektom se čuva sjećanje na Domovinski rat i herojsku sudbinu Vukovara za vrijeme Bitke za Vukovar.


Posjetom memorijalnim lokacijama u Vukovaru,  Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruznom putu – Putu spasa, Mjestu sjećanja – Vukovarska bolnica ’91., Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, Ovčari, crkvi sv. Filipa i Jakova, izložbenim prostorima Memorijalnog centra Domovinskog rata te Muzeju vučedolske kulture i Gradskom muzeju Vukovar prenosi se na učenike poruka mira, tolerancije i nenasilja.

 

Dojmovi naših učenika:

Napokon je stigao i taj dan 22. studeni i naš put mogao je početi. U 4:30 ispred naše škole krenuli smo autobusom put Vukovara. Autobus smo dijelili s učenicima osmih razreda Osnovne škole Legrad i Đelekovec. Brzo smo se sprijateljili pa nam je vrijeme na putu brzo prošlo. U 09:30 stigli smo u Memorijalni centar domovinskog rata (MCDR), koji je smješten u prostorijama bivše vojarne 204. vukovarske brigade. Tu se nalazio i naš hostel u kojem smo bili smješteni. Prije  ručka imali smo predavanje o Domovinskom ratu nakon čega smo imali vođeni obilazak MCDR gdje smo posjetili unutarnju i vanjsku izložbenu postavu.

Pohvala tetama kuharicama ručak je baš bio fini, a i mi smo već bili poprilično gladni.

Nakon ručka posjetili smo dva muzeja, Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Upoznali smo povijesni razvoj vukovarskog kraja i vidjeli najznačajniji arheološki lokalitet u Europi.

Slobodno vrijeme iskoristili smo kako bi posjetili vukovarski vodotoranj koji je simbol hrvatskog zajedništva. Vodotoranj je visok 50 m, a do vrha vodi 211 stepenica. 640 rupa nastalih od granata ostala su kao trajni spomen na razaranje ovo građevine i samog grada.

U večernjim satima vrijeme smo iskoristili za druženje i opuštanje nakon napornog dana ali pod budnim okom naše razrednice i učiteljice iz povijesti.

 

Drugog dana, nakon doručka, autobusom smo krenuli u obilazak memorijalnim lokacijama.

Prvo smo posjetili  Franjevački samostan Crkvu sv. Filipa i Jakova gdje nam je franjevac Peter Ante Perković održao predavanje.

Posjetili smo  Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Na groblju se nalazi 938 bijelih križeva. Dva križa su izdvojena, jedan za najmlađu žrtvu i jedan za najstariju žrtvu Vukovara. U sredini groblja nalazi se spomenik „zračni“ križ gdje gori vječni plamen.

Zaputili smo se 5km jugoistočno od Vukovara prema Spomen domu Ovčara. Hangar koji je prije rata služio kao skladište, u rujnu 1991.godine pretvoren je u logor. Nedaleko od hangara nalazi se masovna grobnica koje će zauvijek ostati zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu.

Zatim smo  posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti u Borovom naselju kojeg još zovu groblje tenkova.

 

Vozeći se prema Trpinjskoj cesti prošli smo pored Puta  spasa ili kukuruznog puta, jedinog poljskog puta kojim se mogla dostavljati pomoć Vukovarcima.

Slijedeća lokacija bila je Vukovarska bolnica 1991. gdje se u podrumskim prostorijama nalazi muzej. Za vrijeme rata pacijenti i medicinsko osoblje bili su smješteni u podrumu bolnice. U  skloništu je vjerno prikazano stanje iz vremena bitke za Vukovar.

Nakon razgledanih lokaliteta, morali smo se vratiti u MCDR na ručak, već jako gladni.

Terenska nastava završila je Školom mira i kvizom za učenike u kojem su školu predstavljale Klara Solić i Dorijan Kočmar te osvojili 3. mjesto.

Autor: Irena Rakuša





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju