preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grohote" Grohote

Ekoškole

29. studenog 2017. u prostoru školske knjižnice/čitaonice s početkom u 10:20 sati održana je 1. (prva) konstituirajuća sjednica Eko odbora naše škole. Time smo započeli s realizacijom 7 koraka do Eko zastave i statusa Ekoškole.


VODENA ZRCALA OTOKA ŠOLTE

Ove školske godine, 2022./23. središnja tema Školskog kurikuluma je istraživanje utjecaja klimatskih promjena na obnovljive zalihe pitke vode te i obnavljanje i zaštita ekosustava povezanih s vodom u užoj zajednici s ciljem poticanja učenika i lokalnog stanovništva na promišljanje i poduzimanje aktivnosti kojima bi se očuvala lokalna i globalna biološka raznolikost.

Kroz središnju temu Vodena zrcala otoka Šolte bavit ćemo se  Globalnim ciljevima održivog razvoja usvojenim na 69. sjednici Opće skupštine UN-a 2015. godine te svoja istraživanja posebno usmjeriti na lokve i druga vlažna staništa na Šolti kao prirodna sakupljališta vode i specifične ekosustave te promišljanje o mogućnostima preuzimanjem tradicijskih, nekonvencionalnih oblika prikupljanja vode  na otoku uvjetima klimatskih promjena i to kroz obnovu i ponovnu upotrebu gustirni.

Navedeni cilj planiramo realizirati kroz problemsku, istraživačku i terensku nastavu, međupredmetnim planiranjem i  provođenjem projekata kao što  su -  Vodena zrcala otoka Šolte: Čuvajmo svoj dom od malih nogu! Ekoškole i Procter&Gamble za očuvanje biološke raznolikosti, Međunarodne Eko-škole, Mali poduzetnici za zeleni Otok – Erasmus+, Školski volonteri - Mladi za stare, stari za mlade, Budi Internet genijalac (BIG), Zasadi stablo ne budi panj! i Erastotenov ekperiment.

Kontekstualizacija:

Otok Šolta je otok bez tekuće vode te je do nedavno ovisio isključivo o vodi prikupljenoj u gustirnama – kamenim cisternama koje su se dijelom gradile kao mještanske, a dijelom su ih imala i pojedina kućanstva. Dodatna voda za napajanje stoke i navodnjavanje polja crpljena je  iz prirodnih kamenih udubljenja u kojima većim dijelom godine nije presušivala. Dovođenjem tekuće vode iz rijeke Cetine na Otok, posve su zanemarene gustirne, a osobito lokve koje su nepristupačne, zagađene različitim vrstama otpada, naseljene nepripadajućim biovrstama te obrasle gustim neodržavanim raslinjem.

Te vode, lokve i more danas zrcale čovjekovu nebrigu o prirodi,  kao i ignoriranje  klimatskih promjena, odnosno globalnog zatopljenja koje utječe na količinu dostupnih vodenih resursa, osobito pitke vode. Ugroženost biološke raznolikosti vodenih površina zrcale neodgovoran odnos čovjeka  prema prirodi te neosvještenost utjecaja globalnog zatopljenja izazvanog svojom utjecajem kao i mogućnosti  djelovanja kojim mogu očuvati biološku ravnotežu kako za sebe tako i za biološke zajednice o kojima ovise.

Promjenom odnosa prema ovim važnim vodenim resursima promijenit ćemo i vlastitu refleksiju u Vodenim zrcalima otoka Šolte.


 

Lijekovi od davnina - sačuvani od zaborava u Mjesecu hrvatske knjige

Autor: Dragana Đurić, 20. 10. 2023.

19. listopada, u Galeriji Bratske kuće u Grohotama, Željka Alajbeg, voditeljica Knjižnice Grohote predstavila je priručnik Lijekovi od davnina u izdanju OŠ Grohote. „Rezultat je to zajedničkog rada učenika i djelatnika Škole kroz niz projekata i suradnje s roditeljima i brojnim drugim članovima lokalne zajednice“ rekla je pedagoginja i urednica knjige Tanja Kardum.

Uvid u tijek nastajanja dala je urednica Tanja Kardum: knjiga je, kroz 38 biljaka, zapis brojnih recepata koje su sakupili svi učenici od 1. od 8. razreda od svojih roditelje, baka, djedova i starijih susjeda i prijatelja koji se i danas koriste kao dio kućne ljekarne. Svaku biljku nacrtali su učenici te istražili ljekovita svojstva koja su predstavili kroz recepte s preciznim dozama i uputama za korištenje.

Prikazavši, rukom zapisane recepte, promotorica, Željka Alajbeg provela je prisutne i kroz brojne zanimljive detalje nastajanja knjige te navela projekte Škole koji obuhvaćaju istraživanje biološke raznolikosti Otoka i poduzetničke aktivnosti rezultat kojih je objedinjen u ovom malom priručniku.

Posebno priznaje učenicima i učiteljima za njihov rad dao je gospodin Dinko Sule, pjesnik, pisac, slikar, urednik, istraživač i prirodoslovac, u čije je ime Željka Alajbeg uručila poklone koje je pripremio za njih – mrežu za lov leptira i vrijedan Prilog za izradu rječnika čakavskoga govora Grohota na otoku Šolti, knjigu izdanu u vlastitoj nakladi u svega 30 primjeraka.

Ovim se putem zahvaljujemo gospodinu Suli na dugogodišnjoj suradnji i nemjerljivom doprinosu u provođenju pojedinih projekta koje nam je dao svojim znanjem i radom.

 




Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
RASPORED SATI
ZBORNICA

Virtualna učionice

 

e-Dnevnik

 

Oglasna ploča
SIGURNOST U PROMETU
Prevencija
Safetynet

LINKOVI ZA IGRU I UČENJE
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ZANIMLJIVOSTI
DOKUMENTI
Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 4. 2011.

Ukupno: 5391437
Ovaj mjesec: 380
Ovaj tjedan: 655
Danas: 51
CMS za škole logo
Osnovna škola "Grohote" Grohote / Podkuća 28, HR-21430 Grohote - Šolta / os-grohote-solta.skole.hr / ured@os-grohote-solta.skole.hr
preskoči na navigaciju