preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grohote" Grohote

 > Erasmus+
Erasmus+: Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi

Osnovna škola Grohote uključila se u Erasmus+ program, najveći program Europske Unije za obrazovanje te ovim putem otvara svoja vrata za međunarodne suradnje i izlazak izvan granica lokalnog. KA1 projekt Škole pod nazivom Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi je odobren, stoga su Agencija za mobilnost i programe EU i OŠ Grohote potpisale sporazum o daljnjoj suradnji. Ravnateljica Mirela Mijić i pedagoginja (koordinatorica projekta) Tanja Kardum su u četvrtak, 11. srpnja 2019., prisustvovale Uvodnom projektnom sastanku korisnika Ključne aktivnosti 1 za područje odgoja i općeg obrazovanja, koji se održao u Zagrebu, u Kući Europe. Tim susretom su ujedno i započele prve pripreme za organiziranje i provođenje projekta.

Projekt započinje 1. listopada 2019. i traje do 30. rujna 2020. Na mobilnost u neku od europskih zemalja u sklopu Erasmus+ projekta će ići petero djelatnika/ica OŠ Grohote. Ravnateljica, stručna suradnica pedagoginja te učitelj Fizike i Tehničke kulture će ići na job shadowing (promatranje rada europskih kolega), a učiteljica Povijesti i Geografije i učiteljica Likovne kulture će ići na strukturirani tečaj. Mobilnosti će trajati pet radnih dana.

Erasmus+ projekt i mobilnosti koje on podrazumijeva bi trebao OŠ Grohote pružiti priliku da se približi radu europskih kolega te da prati trendove i novitete u području odgoja i obrazovanja na europskoj razini. Cilj projekta je dobiti uvid u nove pristupe i načine poučavanja kako bi se osuvremenila nastava i učinila djeci zanimljivijom. Erasmus+ projekt Školi pruža priliku da izađe van okvira života na otoku, ali i da vrijednosti i specifičnosti Otoka te obrazovanja i odrastanja naše djece pokaže i dijeli u ostalim, europskim zemljama.

Više o projektu OŠ Grohote možete pročitati na platformi:  Erasmus+ Project Results Platform.


Vijesti

Autohtono, samoniklo bilje i poduzetničke aktivnosti

Autor: Dragana Đurić, 19. 6. 2023.

Povezujući aktivnosti kroz više projekata (Vodena zrcala otoka Šolte, Mali poduzetnici za zeleni Otok, Eko škole, Zasadi stablo, ne budi panj! te Mladi za stare, stari za mlade) i kroz UZ Buharica, ove su školske godine učenici proizveli niz eko-proizvoda.

Otok Šolta prepun je samoniklog bilja od kojih mnoge vrste imaju blagotvoran učinak na čovjekovo zdravlje. Mnoge se koriste u kulinarstvu, ali i za izradu raznih pripravaka kako što je npr. prirodni insekticid po kojem je naša Zadruga dobila ime.

Od samoniklog bilja mogu se koristiti različiti biljni dijelovi ovisno o vrsti korijen, stabljika, list, pup, cvijet, cvat ili plod. Biljni dijelovi se mogu sušiti, konzervirati kuhanjem ili kiseljenjem, koristiti za izradu macerata, tinktura, čajeva ili se destilirati kako bi se dobila eterična ulja i hidrolati.

Pakiranje lovora

 

Pakiranje buhača

Početna aktivnost u preradi biljaka sastojala se u sakupljanju samoniklog bilja u Šoltanskom polju te njegovu sušenju. Sušeni su listovi ružmarina i lovora i cvat buhača. Suhi ružmarin i lovor se mogu koristiti za kuhanje jela i čajeva dok se od suhog buhača po preciznoj recepturi stanovnika Šolte izrađuje prirodni insekticid. Osušene biljke su pakirane za čajeve i kao začinsko bilje.

 

Izrada melema

Od bilja korištenog u destilatoru odabrani su ružmarin, lišće masline i cvijet nevena od kojih su dobiveni aromatični hidrolati – Hidrolat ružmarina i Hidrolat lista masline i cvijeta nevena za njegu kože.

Hidrolati

 

Da se biljke mogu upotrijebiti i za proizvodnju uporabnih predmeta, učenici su pokazali izradom Torbi Sunčev poljubac i Razglednica Pozdrav s Lokve, služeći se tehnikom cijanotipije.

 

 

Istodobno su, osobito učenici nižih razreda, zasadili gredice lavande, smilja, vrijeska, ružmarina i buhača u školskom vrtu.

Rezultate svoga rada, učenici su predstavili na smotri učeničkih zadruga 26. svibnja 2023. u prodajnom centru Mall of Split.

 

Proučavajući svojstva samoniklog, autohtonog bilja, učenici svih razreda su, od svojih roditelja, šire obitelji i starijih susjeda, prikupili i zapisali recepte za liječenje biljem koji su se koristili u vrijeme kada je odlazak liječniku u Split bio otežan slabom povezanošću Otoka s kopnom. Na taj bi način pružili prvu pomoć bolesniku u svojoj obitelji.  Da ne bi podlegli zaboravu prikupljene recepte smo tiskali u malom priručniku Lijekovi od davnina. Crteži ljekovitog bilja u priručniku su radovi učenika od 5. do 8. razreda.

 




Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
RASPORED SATI
ZBORNICA

Virtualna učionice

 

e-Dnevnik

 

Oglasna ploča
SIGURNOST U PROMETU
Prevencija
Safetynet

LINKOVI ZA IGRU I UČENJE
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ZANIMLJIVOSTI
DOKUMENTI
Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 4. 2011.

Ukupno: 5391437
Ovaj mjesec: 380
Ovaj tjedan: 655
Danas: 51
CMS za škole logo
Osnovna škola "Grohote" Grohote / Podkuća 28, HR-21430 Grohote - Šolta / os-grohote-solta.skole.hr / ured@os-grohote-solta.skole.hr
preskoči na navigaciju