preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grohote" Grohote

 > Knjižnica
Katalozi

                Katalog Školske knjižnice             Katalog GKMM


Pretraživanje i istraživanje

 

 

"Tradicija" pretraživanja relativno je nova – svakako mlađa od jednog desetljeća. Koliko je god teško povjerovati, tek u posljednjih nekoliko godina možete utipkati što god tražite u mali okvir i, s bilo kojeg mjesta, dobiti sve moguće informacije koje se u svijetu besplatno nude na tu temu. Količina informacija je nevjerojatna. Međutim, kakvoća informacija, u većini slučajeva, nije osobito dobro naznačena.

Zato postoji "istraživanje" – što je posve druga priča od "pretraživanja". Tradicija "istraživanja" u školama ili akademskim sredinama duga je i važna te dobro utemeljena upravo u svrhu određivanja "kakvoće" informacije. Istraživačka tradicija obuhvaća zašto i kako citiramo naše izvore, koji se izvori smatraju primarnim, a koji sekundarnim, koji se tipovi i izvori informacija smatraju pouzdanijim, vjerodostojnijim ili točnijim te još mnogo toga.

Ako naši studenti ne znaju ili ne razumiju razliku, naša je nastavnička obaveza da ih tomu poučimo. Djeca moraju znati da pretraživanje uključuje samo gledanje, dok istraživanje obuhvaća čitavu disciplinu ponašanja."

Marc Prensky: Pretraživanje protiv istraživanja, 2006


VODENA ZRCALA OTOKA ŠOLTE

Ove školske godine 2022./23. središnja tema Školskog kurikuluma je istraživanje utjecaja klimatskih promjena na obnovljive zalihe pitke vode te i obnavljanje i zaštita ekosustava povezanih s vodom u užoj zajednici s ciljem poticanja učenika i lokalnog stanovništva na promišljanje i poduzimanje aktivnosti kojima bi se očuvala lokalna i globalna biološka raznolikost.

Kroz središnju temu Vodena zrcala otoka Šolte bavit ćemo se  Globalnim ciljevima održivog razvoja usvojenim na 69. sjednici Opće skupštine UN-a 2015. godine te svoja istraživanja posebno usmjeriti na lokve i druga vlažna staništa na Šolti kao prirodna sakupljališta vode i specifične ekosustave te promišljanje o mogućnostima preuzimanjem tradicijskih, nekonvencionalnih oblika prikupljanja vode  na otoku uvjetima klimatskih promjena i to kroz obnovu i ponovnu upotrebu gustirni.

Navedeni cilj planiramo realizirati kroz problemsku, istraživačku i terensku nastavu, međupredmetnim planiranjem i  provođenjem projekata kao što  su -  Vodena zrcala otoka Šolte: Čuvajmo svoj dom od malih nogu! Ekoškole i Procter&Gamble za očuvanje biološke raznolikosti, Međunarodne Eko-škole, Mali poduzetnici za zeleni Otok – Erasmus+, Školski volonteri - Mladi za stare, stari za mlade, Budi Internet genijalac (BIG), Zasadi stablo ne budi panj! i Erastotenov ekperiment.

Kontekstualizacija:

Otok Šolta je otok bez tekuće vode te je do nedavno ovisio isključivo o vodi prikupljenoj u gustirnama – kamenim cisternama koje su se dijelom gradile kao mještanske, a dijelom su ih imala i pojedina kućanstva. Dodatna voda za napajanje stoke i navodnjavanje polja crpljena je  iz prirodnih kamenih udubljenja u kojima većim dijelom godine nije presušivala. Dovođenjem tekuće vode iz rijeke Cetine na Otok, posve su zanemarene gustirne, a osobito lokve koje su nepristupačne, zagađene različitim vrstama otpada, naseljene nepripadajućim biovrstama te obrasle gustim neodržavanim raslinjem.

Te vode, lokve i more danas zrcale čovjekovu nebrigu o prirodi,  kao i ignoriranje  klimatskih promjena, odnosno globalnog zatopljenja koje utječe na količinu dostupnih vodenih resursa, osobito pitke vode. Ugroženost biološke raznolikosti vodenih površina zrcale neodgovoran odnos čovjeka  prema prirodi te neosvještenost utjecaja globalnog zatopljenja izazvanog svojom utjecajem kao i mogućnosti  djelovanja kojim mogu očuvati biološku ravnotežu kako za sebe tako i za biološke zajednice o kojima ovise.

Promjenom odnosa prema ovim važnim vodenim resursima promijenit ćemo i vlastitu refleksiju u Vodenim zrcalima otoka Šolte.

 


Vijesti iz svijeta knjige i knjižnica

Ča-more-judi 24 /2022.

Autor: Dragana Đurić, 28. 4. 2022.

Pasajedu prolića, ma rič ne pasaje. 

24. slavljenje riči čakavske u okrillju Marula i beside njegove upriličilo se 27. travnja 2022. u Galerija Bratske kuće u Grohotama.

Josipa Blagaić i Dominik Bezić, učenici OŠ Grohote, koje je saksofonom pratila mentorica Damira Piplica, sudionicima i gostima, otvorili su smotru izvedbom himne Lijepa naša domovino te prepustili riječ načelniku Općine Šolta Nikoli Ceciću Karziću i Peri Eranoviću koji su u ime Općine Šolta, GKMM Knjižnice Grohote i OŠ Grohote te Hrvatskog narodnog kazališta Split okupljenima zaželjeli dobrodošlicu te postavili vijenac na kuću u Nečujmu u kojoj je boravio i stvarao otac hrvatske književnosti Marko Marulić.

Čitanje poezije započelo je  izvedbom Ča, himne pjesničke smotre, također u izvedbi Josipe Blagaić i Dominika Bezića učenika OŠ Grohte i njihove u mentorice Damire Piplica.

Na natječaj je pristigla 91 pjesma, čakavski zapisi čak 79 mladih autora,  i sve su one ovjekovječene za nezaborav u zborniku Ča-more-judi.

Među deset izuzetnih ostvarenja, povjerenstvo u sastavu -  Dunja Kalilić, dugogogodišnja suradnica manifestacije Ča-more-judi, autorica niza knjiga za djecu i odrasle, Vedran Matošić, dugogodišnji prijatelj manifestacije, također autor niza knjiga za djecu i odrasle i Pere Eranović, glumac, stalni član ansambla Hrvatskog narodnog kazališta Split, izdvojilo je tri najbolja rada:

  1. mjesto: Anja Mrklić, 3. r.: Moja none,  mentor Sanja Podrug OŠ Split 3, Split
  2. mjesto: Mihaele Bilić, 6.r.: Libri , mentor Maja Božiković, OŠ Hvar, Hvar
  3. mjesto: Gita Banović, 4.r.: Berba maslin, mentor Jagoda Čopac, OŠ Trstenik, Split

Posebnu nagradu žirija, osvojila je Tončica Mravak, učenica 5. r. za Haiku na ribarsku, mentorica Damira Piplica, OŠ Grohote. 

U programu su sudjelovali:

  • Pia Tomić, 6.r. : Riči mista moga,  Mentor  Branka Gojsalić Jerčić, OŠ Jesenice, Dugi Rat                
  • Mihaela Bilić, 6.r.: Libri, mentor Maja Božiković, OŠ Hvar, Hvar
  • Nika Barišković, 2.r.: Plava ruža i jubav, mentor Blanka Ljubenkov, OŠ Bol, Split
  • Amarie Eterović, 5.r.: Moje more, mentor Anđela Jureta, OŠ Supetar, Supetar
  • Gita Banović, 4.r.: Berba maslin, mentor Jagoda Čopac,  OŠ Trstenik, Split
  • Eva Mihovilović, 2.r.: Bura, mentor Ivana Sedlar,  OŠ don Lovre Katića, Solin   
  • Nina Borši Čizmić, 7.r: Ribar, mentor Domagoj Grgić, OŠ Pujanki
  • Tončica Mravak, 5.r. Haiku na morski, mentor Damira Piplica, OŠ Grohote, Grohote
  • Anja Mrklić, 3.r.: Moja none, mentor Sandra Podrug,  OŠ Split 3, Split
  • Dario Mesaroš, 5.r.: Moja kuća, mentor Iva Živković, OŠ Vis, Vis
  • Zorana Šantić, 6.r.: Moje molo misto, mentor Stipan Šandrk,
  • OŠ Vladimira Nazora, Postira  te kroz video zapis    
  • Bartulović Stipe, 4.r.: Nezaborav, mentor Katarina Radman, OŠ Bijaći, Kaštel Novi

Posljedica epidemioloških okolnosti je neodržavanje Dječjeg Pričigina, a posljedica nastojanja da u pričama ipak uživamo jest gostovanje dvoje ovogodišnjih pripovjedača koji su nam svojim pričama pokazali svo bogatstvo jezične raznolikosti: Lovre Vrgoč, 4.r.: Mlikarice, mentor Lidija Radman, OŠ Petra Kružića, Klis i Neda Avramović, 6.r.: Pokrijmo se ušima, mentor Maja Ćapin, OŠ Pučišća, Pučišća.  

     

Željka Alajbeg, voditelj GKMM Knjižnice Grohote i

Dragana Đurić, školski knjižničar

https://www.dalmacijadanas.hr/u-okviru-marulicevih-dana-u-necujmu-na-otoku-solti-odrzana-24-pjesnicka-smotra-ca-more-judi

 
 
 
 
 
 




Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
RASPORED SATI
ZBORNICA

Virtualna učionice

 

e-Dnevnik

 

Oglasna ploča
SIGURNOST U PROMETU
Prevencija
Safetynet

LINKOVI ZA IGRU I UČENJE
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ZANIMLJIVOSTI
DOKUMENTI
Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 4. 2011.

Ukupno: 5391437
Ovaj mjesec: 372
Ovaj tjedan: 647
Danas: 51
CMS za škole logo
Osnovna škola "Grohote" Grohote / Podkuća 28, HR-21430 Grohote - Šolta / os-grohote-solta.skole.hr / ured@os-grohote-solta.skole.hr
preskoči na navigaciju