preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grohote" Grohote

Buharica

Dalmatinski buhač sadrži izuzetno puno djelatnih tvaripiretrina te je jedan od najstarijih i najdjelotvornijih insekticida prirodnog podrijetla. Brzo djelovanje ekstrakta buhača kao kontaktnog nervnog otrova na insekte, bez ikakvog štetnog djelovanja na toplokrvne životinje i ljude, uz biorazgradljivost u netoksične (neotrovne) produkte (elemente) te nemogućnost zadržavanja u živim organizmima čini buhač i njegove derivate gotovo idealnim insekticidom.

        

Grm Buharice na Šolti

 

Dalmatinski buhač, buharica, buhara, buharika ili divlji pelin (Chrysanthemum cinerariifolium, Trevir) je sivo-zelena trajnica umjerenog klimatskog pojasa, oblika polugrma, visoka do 60 centimetara. Stabljike su joj nerazgranate s nekoliko kratkih raspršenih dlačica ispod cvijeta. Listovi su dugi i perasto raspoređeni, odozdo svilenkasti i okupljeni na dnu stabljike. Može doživjeti starost i od 12 godina. Samonikla je na području Dalmacije te u primorskim dijelovima Hercegovine i Crne Gore gdje je vezana uz kamena mjesta krškog obalnog područja. Dalmatinski buhač zbog svoje ekonomske vrijednosti svoj areal u zadnjih stotinjak godina proširio na gotovo sve kontinente.

Pyrethrum cinerariifolium Trevir je stari latinski sinonim za buhač. U taj su se stari rod Pyrethrum ubrajale i još 2 vrste: španjolska kamilica i perzijski buhač ili divlja kamilica.

Grčki korijen latinske riječi pyrethrum je "purethron" i označava divlju kamilicu. Obje vrste, i španjolska i divlja kamilica, u svojim učincima na ljudski organizam objašnjavaju ishodišnu grčku riječ "puretos" koja označava goruću, vatrenu toplinu.

 

Cvijet Buharice (UZ Buharica)


O Buharici

Povijest Buharice

Autor: Dragana Đurić, 14. 8. 2010.

Upotreba buhača u insekticidnim preparatima datira još iz Perzije, negdje oko 400 godina prije Krista. Rana upotreba i preparacija (priprava) biljke bila je obavijena gustim velom tajne zbog čega je teško odrediti točno vrijeme primjene buhača kao insekcitida.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sušenje buhača (UZ Buharica)

Vjerojatno je piretrum - prah buhača donesen u Europu rano u 19. stoljeću od strane jednog Armenijskog trgovca, koji je otkrio tajnu pripreme praha putujući po Kavkazu.

Prema drugoj verziji, tajnu su Rusima otkrili ratni zarobljenici.

Oko 1840 g. nova vrsta, dalmatinski buhač, (C.cinearariaefolium) uzgojena u Dalmaciji, brzo je potisnula perzijske sorte u Europi.

Ova se biljka u Europi upotrebljava kao insekticid već više od 160 godina, a u Perziji znatno duže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Branje buhača (UZ Buharica)

Suha i topla klima omogućuje buhaču da raste i na planinskim ili pustim tlima. Ovakvi klimatski i geografski uvjeti Dalmacije odlično su odgovarali uzgoju buhača.

  • 1881. g. izdata je u Splitu knjižica "Buhač" koju je napisao P.L. Bianchini, gdje se govori o uzgoju buhača već 1858.g.

 

  • 1909. godine na području Dalmacije zasađeno je 2000 hektara tla s buhačom. Prosječna godišnja proizvodnja iznosila je 1000 tona suhih cvjetnih glavica buhača.
  • 1934.g. Dalmacija je po uzgoju buhača druga u svijetu, iza Japana.

 

  • 1963-1965. godine "Dalmacija bilje" iz Dubrovnika na inicijativu i u suradnji s "Krkom" iz Novog Mesta organizira i obnavlja proizvodnju buhača u Hrvatskoj.

 

  • 1992. godine (Filipaj, Blažević) određena je i ispitana kvaliteta samoniklog buhača (otok Hvar) te je u suhim cvjetnim glavicama ustanovljena koncentracija piretrina od 0,46 %.

 

  • 1995-1997. godine delegacija iz Kenije uzima sjeme dalmatinskog buhača kako bi stvorili bazu za nove selekcionirane klonove.

 

  • 1996. godine delegacija jedne američke tvrtke nudi Hrvatskoj selekcioniranu kulturu buhača za probni plantažni uzgoj, no ne nalazi zainteresirane suradnike.

 

  • 2001. pokrenut projekt "Mogućnost revitalizacije i provjera ekonomske opravdanosti uzgoja dalmatinskog buhača u Hrvatskoj" Projekt je još uvijek u tijeku.


Izvor: Aromatika


Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
RASPORED SATI
ZBORNICA

Virtualna učionice

 

e-Dnevnik

 

Oglasna ploča
SIGURNOST U PROMETU
Prevencija
Safetynet

LINKOVI ZA IGRU I UČENJE
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

ZANIMLJIVOSTI
DOKUMENTI
Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 4. 2011.

Ukupno: 5391445
Ovaj mjesec: 387
Ovaj tjedan: 662
Danas: 60
CMS za škole logo
Osnovna škola "Grohote" Grohote / Podkuća 28, HR-21430 Grohote - Šolta / os-grohote-solta.skole.hr / ured@os-grohote-solta.skole.hr
preskoči na navigaciju