preskoči na sadržaj
Upis u prvi razred

Kako pripremiti dijete za 1. razred

   Započeli su upisi u 1. razred osnovne škole. Vrlo neizvjesno doba za roditelje i djecu. Miješaju se osjećaji veselja, ushićenja, straha i zabrinutosti. Roditelji se brinu kako će njihov mališan prihvatiti novo okruženje, učitelja/učiteljicu, prijatelje, nova pravila i obveze. U tom strahu često pokušavaju što više znanja prenijeti na dijete, naučiti ga čitati, pisati, računati…. Je li to potrebno? Hoće li se dijete brže i lakše prilagoditi školi ako to zna?

   Na ova pitanja odgovor je NE. Dijete do polaska u školu ne treba znati čitati, pisati niti računati. Međutim, svakako treba pripremiti dijete za školu. Ovdje su savjeti roditeljima što i kako raditi s djetetom kako bi polazak u školu bio što opušteniji.

   Bitno je da se s djetetom prije polaska u školu radi na razvoju grafomotorike i fine motorike. To znači da bi dijete trebalo pravilno držati olovku ili bojicu u rukama, da zna nacrtati ravnu i zakrivljenu crtu, uredno bojati, precrtavati oblike te sjeći papir. Dijete će ove vještine steći  precrtavajući ili izrađujući oblike od papira. Sve zadatke treba zadavati kroz igru, bez prisila i u opuštenoj atmosferi. Poželjno je da se roditelji „igraju“ s djetetom te da i oni imaju jednak zadatak. Bitno je zadavati zadatke precrtavanja kako bi što lakše usvojili precrtavanje odnosno pisanje slova i znamenki.

   Osim grafomotorike dijete je potrebno uputiti u odnose među predmetima, veličinama i količini. Dakle s djetetom se igramo na način dodaj predmet (kockicu, autić..), umanji ili oduzmi, složi ispred ili iza, nacrtaj poviše ili ispod, pitanjima što je veće ili manje ili nacrtaj veće ili manje. Ova znanja će olakšati svladavanje sadržaja iz Matematike.

Nadalje, dijete bi se polako trebalo uvoditi u svijet u kojem ono ima obveze koje mora izvršiti. S predškolcem bi trebalo razgovarati o svemu što ga očekuje, objasniti mu kako izgleda učenički život, što se od njega očekuje. Zadavati mu da obavlja jednostavnije kućanske poslove kako bi se razvijala odgovornost. Pokušati inzistirati na tome da slijedi upute koje ste mu rekli.

Ne manje važno je osamostaliti dijete. Ono bi se trebalo moći samostalno presvući, vezati vezice, koristiti sanitarni čvor, složiti svoju odjeću, naoštriti olovke. To su osnovne vještine neophodne za početak školovanja.

I ono najvažnije, ne zaboravite uživati sa svojim djetetom, družiti se s njim, igrati se, razgovarati, pričati mu priče, čitati mu. Ne unositi paniku niti prijetiti rečenicama poput one: „Vidjet ćeš ti kad kreneš u školu.“

Ovo je razdoblje u kojem možete na jednostavan način pomoći puno. Nadam se da će vam ovi savjeti biti od pomoći.

Učitelj mentor Diana Puljić

 

 

 

  :: opširnije :: 


objavio: Administrator   datum: 25. 4. 2024. 08:56
» Arhiva naših vijesti    
 


e-Dnevnik

U svim odjelima matične škole i područnih školaenlightened                                                                                                                  





preskoči na navigaciju