Dan sigurnijeg interneta
Autor: Maja Milinković, 12. 2. 2021.
I ove smo se školske godine prijavili za sudjelovanje u zajedničkom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta organiziranog od strane Centra za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima. CSI organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali i roditeljima. Na koji smo ga način i kroz koje aktivnosti obilježili pogledajte u nastavku.
„Dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Obilježavanju ovoga dana pridružili su se i učenici 1.razreda iz Podgorača kroz nekoliko aktivnosti. Dan smo započeli razgovorom o njihovim navikama korištenja tehnologije i mobilnih uređaja. Zatim smo pročitali slikovnicu za djecu o sigurnosti na internetu "Sigurno s Neticom". Analizirali smo sve situacije u kojima su se Netičini prijatelji našli, rješavali smo zadatke vezane uz slikovnicu, a potom zajedničkim snagama napravili plakat koji će nas podsjećati i nadalje sigurnom i pravilnom ponašanju na internetu. Kao posljednja aktivnost odabran je Wordwall kviz putem koje su učenici ponovili sve što smo na Danu sigurnijeg interneta naučili.“
Učiteljica Milica Ivančić, MŠ 1.razred
„Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa su tako i ove godine, 9. veljače, učenici 3. razreda matične škole sudjelovali u brojnim aktivnostima koje su namijenjene prvenstveno djeci i mladima s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja.
Učenici su se upoznali s prednostima i nedostatcima interneta. Razgovarali smo o prihvatljivim i neprihvatljivim ponašanjima na internetu te ih ukratko zapisali kako bi se u svakom trenutku mogli podsjetiti koja su to te reagirati ukoliko primijete da ih netko krši.
Zajedno smo odgledali tri video isječka o Crvenkapici i vuku. Ta videa iznimno su nam važna jer, na djeci primjeren način, govore o zaštiti podataka na internetu gdje Crvenkapica predstavlja dijete, a vuk “grabežljivca”. Riješili su test “10 pitanja za testiranje sigurnosti na internetu” te uvidjeli koliko su sigurni na internetu. Nakon toga pročitali smo priču “Bajku o tri praščića – bajke u digitalnom svijetu” sa stranice Centra za sigurniji internet. Usporedili smo ovu priču s današnjim, modernim svijetom te pronašli sličnosti. Internet/društvene mreže možemo zamisliti kao livadu na kojoj su praščići odlučili izgraditi svoje kućice, a kućice praščića su njihovi profili na društvenim mrežama.
Iako tijekom godine često govorimo o sigurnosti na internetu, s veseljem iščekujemo i sljedeću godinu kada ćemo na primjeren način opet obilježiti Dan sigurnijeg interneta.“
Učiteljica Suzana Hardi, MŠ 3.razred
„4.a. razred ove je godine obilježio Dane sigurnijeg interneta kratkim filmom "Nemoj postati lovina". Nakon razgovora o mogućim opasnostima na koje učenici mogu naići korištenjem društvenih mreža, osvrnuli smo se i na cyberbulling, te što učiniti i kako se zaštiti od njega. Odradili smo i radionice: Dobre i loše strane interneta.“
Učiteljica Nada Vulić, MŠ 4.razred
"Dan sigurnijeg interneta obilježili smo na satu razrednika. No, zapravo je cijeli nastavni dan bio u znaku interneta. Tako smo u tijeku nastave gledali crtić, istraživali prometne znakove, slušali glazbu i igrali igrice. U uvodnom dijelu sata razrednika razgovarali smo o današnjim aktivnostima na internetu i mogućnostima interneta uopće te njegovim dobrim i lošim stranama. Središnji dio sata bio je rezerviran za edukativnu slikovnicu Sigurni s Neticom. Čitajući slikovnicu upoznali smo Neticu i njezine simpatične prijatelje, koji su upadali u razne internetske nevolje iz kojih ih je spašavala sama Netica. Nakon razgovora o pročitanoj slikovnici učenici su pristupili izradi bontona za sigurniji internet, tj. svaki je učenik oslikao jedno pravilo za sigurno služenje online tehnologijom. U završnom dijelu sata uredili smo naš pano materijalima koje su izradili učenici. Učenici su se lijepo zabavili i ponešto naučili. Bili su ponosni na svoje radove i sigurni da će opreznije koristiti online tehnologiju i mobilne uređaje."
Učiteljica Goranka Sarka, PŠ Poganovci
"Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa smo ga i ove godine također odlučili obilježiti. Oragnizirali smo brojne virtualne aktivnosti, namijenjene prvenstveno učenicima. Učenici 1. i 2. razreda PŠ Budimci prvi su puta sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnosti na internetu s novom učiteljicom. Osmislili smo pozivnice za taj dan koje smo izradili u digitalnom obliku. Zatim smo pogledali video materijale primjerene dobi učenika naše prijateljice Netice. Pogledali smo njene zanimljive slikovnice, provjerili znanje o poznavanju sigurnog korištenja interneta te dogovorili pravila o sigurnom korištenju interneta koja smo u obliku plakata i izradili u suradnji s našom asistenticom. Na kraju smo naše poruke kreativno i oslikali. Dolaze nam nove generacije u razrede koje nemaju strah od tehnologije i možda je pravo vrijeme da im omogućimo pristup svakodnevnom korištenju računala kao mogućem scenariju budućnosti. Svojim sudjelovanjem i obilježavanjem ovog dana usvojili smo nove digitalne kompetencije koje će nam služiti u daljnjem suvremenom obrazovanju."
Učiteljica Sanela Mužar Horvat, PŠ Budimci
„Učenici četvrtog razreda Područne škole Budimci i ove školske godine obilježili su Dan sigurnijeg interneta kroz mnoštvo aktivnosti integriranih u međupredmetne korelacije. Pomno su osmislili i planirali aktivnosti kroz cijeli tjedan u kojem obilježavamo ovaj dan pri tme naučivši mnoštvo korisnih informacija ali i zabavivši se. U obilježavanje u našem razredu uključila se i učiteljica informatike A. Nenadić koja je s učenicima zaigrala igru Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. Nakon odigrane igrice svi učenici su osvojili diplomu naslovljenu na njihovo ime. Proveli smo nekoliko zajedničkih aktivnosti s OŠ „Laza Kostić“ Gakovo, Srbija- s učenicima 4. razreda i njihovom učiteljicom Ljiljanom Mudrinić: Escape room „e-Safety avantura koju smo nas dvije učiteljice u suradnji kreirale za naše učenike, kviz za učenike i u konačnici videosusret u kojem su učenici obaju država prezentirali kako im je proteklo obilježavanje DSI u razredu. Upoznali smo pčelicu Neticu te zaigrali digitalnu igru Interland. U aktivnosti su se uključili svi roditelji naših učenika virtualno- roditelji su riješili anketni upitnik o tome koliko oni kao roditelji znaju o tome što je na internetu opasno za njihovu djecu. Učenici su u svojim domovima riješili online kviz postavljen na stranicama Centra za sigurniji Internet. Pogledali smo kratki edukativni film „Našonline život o kojem roditelji trebaju znati“ kojeg smo već ranije upoznali u sklopu sudjelovanja na 12. Festivalu dječjih prava ove školske godine. Izradili smo digitalni plakat sa savjetima za sigurno korištenje interneta učenika mlađe školske dobi. Snimili smo audio zapis- našu prvu zajedničku rap pjesmu sa savjetima o sigurnom korištenju interneta u izuzetno laganom Chrom-ovom Song Maker-u. Za kraj smo izradili svoje avatare u alatu Avatar maker te smo uz pomoć tih avatara izradili digitalne iskaznice sa stihovima naše rap pjesme i kao konačni proizvod sve „uvezali“ u digitalnu knjigu (slikovnicu).“
Učiteljica Patricija Hercog, PŠ Budimci
„Učenici 1. i 3. razreda naše škole su na zanimljiv i poučan način obilježili Dan sigurnog interneta. Kroz sve aktivnosti nas je vodila Netica – naša internetska prijateljica.
Čitali smo njenu zanimljivu slikovnicu o ponašanju na internetu, upoznali njene prijatelje koji sve znaju o tome, rješavali kviz o sigurnosti na Internetu, crtali digitalne uređaje i provjerili svoje znanje o poznavanju internetskih društvenih mreža.
Moramo se pohvaliti da smo sve odradili vrlo vješto i sigurno.
Na taj način uvjerili smo se da u potpunosti razumijemo pojam „Sigurnost na Internetu“.“
Učiteljica Silvana Šarić, PŠ Razbojište
„Učenici 2. i 4. razreda PŠ Razbojište nastavili su suradnju s učiteljicom Majom i 7. a razredom. Tako su dan sigurnijeg interneta obilježili pod sloganom "Veliki uče male". Prva aktivnost bila je pročitati strip Odlikašići, koji se bavi problematikom provođenja vremena za računalom. Učenici su raspravili o temi te napisali i ilustrirali nastavak stripa. Nakon prve aktivnosti proučili smo e knjigu o sigurnosti na internetu koju su nam izradili učenici 7.a razreda zajedno s učiteljicom Majom. Sljedeća aktivnost, koja nam je bila jako zabavna i neizvjesna, bila je escape room koju smo također dobili od njih. Sve što smo naučili sistematizirali smo na jednom plakatu i nacrtali strip Ružno pače u svijetu interneta.“
Učiteljica Ljubica Đurić, PŠ Razbojište
„Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta pokrenuto je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Ove se godine Dan sigurnijeg interneta održava 9. veljače. Tako su i učenici 2./4. razreda obilježili taj dan zanimljivim aktivnostima. Aktivnosti smo započeli gledanjem video materijala: CYBERBULLYING: POSTOJI IZLAZ! na web stranici Udruge Korak po korak, a potom smo razgovarali o elektroničkom nasilju, pogledali poster s Neticinim savjetima, razgovarali, komentirali i zaključili da treba slijediti savjete kako bi uvijek bili sigurni na internetu. Izradili smo piktograme najpoznatijih aplikacija ne internetu te smo istaknuli na što sve treba paziti kako bi što sigurnije koristili Internet. Istražili smo što je to e-nasilje te koje su prednosti i mane interneta. Na panou smo ispisali najvažnije poruke za sigurnost na internetu i maštovito ih oslikali. Koristili smo spomenute on line aplikacije te smo izradili digitalni bonton koja nas uči kako biti siguran na e-mrežama. Ovim aktivnostima osvijestili smo kako se sigurno ponašati i zaštiti na on line mrežama.“
Učiteljica Monika Mužar-Kos, PŠ Stipanovci
Naši webnovinari (učenici 5.a i 5.b razreda) te njihova učiteljica Tajana Tomoković izradili su Wakelet kolekciju lažnih vijesti. O čemu je točno riječ pogledajte na poveznici.
„Učenici 8.b obilježili su Dan sigurnijeg interneta na način da smo pogledali videa koja nam je proslijedila pedagoginja, djeca su odigrala online kviz i pogledali webinar. U tu svoju odradu smo uključili i roditelje na način da su rješavali kviz o sigurnosti svojeg djeteta na internetu.“
Učiteljica Kristina Marinković
„Prošle su godine sedmaši Dan sigurnijeg interneta obilježili u suradnji s učenicima područne škole Razbojište i njihovom učiteljicom Ljubicom, na temu „Veliki uče male“. Ove smo godine nastavili suradnju.
Tri su zadatka bila pred nama:
- kreirati eKnjigu
- osmisliti popularni escape room
- dizajnirati virtualnu diplomu koju će dobiti svaki sudionik projekta
Putem naše eKnjige mališani su se prisjetili i produbili svoje znanje o električnom nasilju i njegovom sprečavanju. Putem escape room-a provjerili smo njihovo znanje o naučenom. Kao nagradu o suradnji uručili smo im virtualne diplome. Našu eKnjigu i escape room možete pogledati klikom na poveznice.“
Učiteljica Maja Milinković
Dan sigurnijeg interneta
Autor: Maja Milinković, 12. 2. 2021.
I ove smo se školske godine prijavili za sudjelovanje u zajedničkom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta organiziranog od strane Centra za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima. CSI organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali i roditeljima. Na koji smo ga način i kroz koje aktivnosti obilježili pogledajte u nastavku.
„Dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Obilježavanju ovoga dana pridružili su se i učenici 1.razreda iz Podgorača kroz nekoliko aktivnosti. Dan smo započeli razgovorom o njihovim navikama korištenja tehnologije i mobilnih uređaja. Zatim smo pročitali slikovnicu za djecu o sigurnosti na internetu "Sigurno s Neticom". Analizirali smo sve situacije u kojima su se Netičini prijatelji našli, rješavali smo zadatke vezane uz slikovnicu, a potom zajedničkim snagama napravili plakat koji će nas podsjećati i nadalje sigurnom i pravilnom ponašanju na internetu. Kao posljednja aktivnost odabran je Wordwall kviz putem koje su učenici ponovili sve što smo na Danu sigurnijeg interneta naučili.“
Učiteljica Milica Ivančić, MŠ 1.razred
„Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa su tako i ove godine, 9. veljače, učenici 3. razreda matične škole sudjelovali u brojnim aktivnostima koje su namijenjene prvenstveno djeci i mladima s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja.
Učenici su se upoznali s prednostima i nedostatcima interneta. Razgovarali smo o prihvatljivim i neprihvatljivim ponašanjima na internetu te ih ukratko zapisali kako bi se u svakom trenutku mogli podsjetiti koja su to te reagirati ukoliko primijete da ih netko krši.
Zajedno smo odgledali tri video isječka o Crvenkapici i vuku. Ta videa iznimno su nam važna jer, na djeci primjeren način, govore o zaštiti podataka na internetu gdje Crvenkapica predstavlja dijete, a vuk “grabežljivca”. Riješili su test “10 pitanja za testiranje sigurnosti na internetu” te uvidjeli koliko su sigurni na internetu. Nakon toga pročitali smo priču “Bajku o tri praščića – bajke u digitalnom svijetu” sa stranice Centra za sigurniji internet. Usporedili smo ovu priču s današnjim, modernim svijetom te pronašli sličnosti. Internet/društvene mreže možemo zamisliti kao livadu na kojoj su praščići odlučili izgraditi svoje kućice, a kućice praščića su njihovi profili na društvenim mrežama.
Iako tijekom godine često govorimo o sigurnosti na internetu, s veseljem iščekujemo i sljedeću godinu kada ćemo na primjeren način opet obilježiti Dan sigurnijeg interneta.“
Učiteljica Suzana Hardi, MŠ 3.razred
„4.a. razred ove je godine obilježio Dane sigurnijeg interneta kratkim filmom "Nemoj postati lovina". Nakon razgovora o mogućim opasnostima na koje učenici mogu naići korištenjem društvenih mreža, osvrnuli smo se i na cyberbulling, te što učiniti i kako se zaštiti od njega. Odradili smo i radionice: Dobre i loše strane interneta.“
Učiteljica Nada Vulić, MŠ 4.razred
"Dan sigurnijeg interneta obilježili smo na satu razrednika. No, zapravo je cijeli nastavni dan bio u znaku interneta. Tako smo u tijeku nastave gledali crtić, istraživali prometne znakove, slušali glazbu i igrali igrice. U uvodnom dijelu sata razrednika razgovarali smo o današnjim aktivnostima na internetu i mogućnostima interneta uopće te njegovim dobrim i lošim stranama. Središnji dio sata bio je rezerviran za edukativnu slikovnicu Sigurni s Neticom. Čitajući slikovnicu upoznali smo Neticu i njezine simpatične prijatelje, koji su upadali u razne internetske nevolje iz kojih ih je spašavala sama Netica. Nakon razgovora o pročitanoj slikovnici učenici su pristupili izradi bontona za sigurniji internet, tj. svaki je učenik oslikao jedno pravilo za sigurno služenje online tehnologijom. U završnom dijelu sata uredili smo naš pano materijalima koje su izradili učenici. Učenici su se lijepo zabavili i ponešto naučili. Bili su ponosni na svoje radove i sigurni da će opreznije koristiti online tehnologiju i mobilne uređaje."
Učiteljica Goranka Sarka, PŠ Poganovci
"Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa smo ga i ove godine također odlučili obilježiti. Oragnizirali smo brojne virtualne aktivnosti, namijenjene prvenstveno učenicima. Učenici 1. i 2. razreda PŠ Budimci prvi su puta sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnosti na internetu s novom učiteljicom. Osmislili smo pozivnice za taj dan koje smo izradili u digitalnom obliku. Zatim smo pogledali video materijale primjerene dobi učenika naše prijateljice Netice. Pogledali smo njene zanimljive slikovnice, provjerili znanje o poznavanju sigurnog korištenja interneta te dogovorili pravila o sigurnom korištenju interneta koja smo u obliku plakata i izradili u suradnji s našom asistenticom. Na kraju smo naše poruke kreativno i oslikali. Dolaze nam nove generacije u razrede koje nemaju strah od tehnologije i možda je pravo vrijeme da im omogućimo pristup svakodnevnom korištenju računala kao mogućem scenariju budućnosti. Svojim sudjelovanjem i obilježavanjem ovog dana usvojili smo nove digitalne kompetencije koje će nam služiti u daljnjem suvremenom obrazovanju."
Učiteljica Sanela Mužar Horvat, PŠ Budimci
„Učenici četvrtog razreda Područne škole Budimci i ove školske godine obilježili su Dan sigurnijeg interneta kroz mnoštvo aktivnosti integriranih u međupredmetne korelacije. Pomno su osmislili i planirali aktivnosti kroz cijeli tjedan u kojem obilježavamo ovaj dan pri tme naučivši mnoštvo korisnih informacija ali i zabavivši se. U obilježavanje u našem razredu uključila se i učiteljica informatike A. Nenadić koja je s učenicima zaigrala igru Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. Nakon odigrane igrice svi učenici su osvojili diplomu naslovljenu na njihovo ime. Proveli smo nekoliko zajedničkih aktivnosti s OŠ „Laza Kostić“ Gakovo, Srbija- s učenicima 4. razreda i njihovom učiteljicom Ljiljanom Mudrinić: Escape room „e-Safety avantura koju smo nas dvije učiteljice u suradnji kreirale za naše učenike, kviz za učenike i u konačnici videosusret u kojem su učenici obaju država prezentirali kako im je proteklo obilježavanje DSI u razredu. Upoznali smo pčelicu Neticu te zaigrali digitalnu igru Interland. U aktivnosti su se uključili svi roditelji naših učenika virtualno- roditelji su riješili anketni upitnik o tome koliko oni kao roditelji znaju o tome što je na internetu opasno za njihovu djecu. Učenici su u svojim domovima riješili online kviz postavljen na stranicama Centra za sigurniji Internet. Pogledali smo kratki edukativni film „Našonline život o kojem roditelji trebaju znati“ kojeg smo već ranije upoznali u sklopu sudjelovanja na 12. Festivalu dječjih prava ove školske godine. Izradili smo digitalni plakat sa savjetima za sigurno korištenje interneta učenika mlađe školske dobi. Snimili smo audio zapis- našu prvu zajedničku rap pjesmu sa savjetima o sigurnom korištenju interneta u izuzetno laganom Chrom-ovom Song Maker-u. Za kraj smo izradili svoje avatare u alatu Avatar maker te smo uz pomoć tih avatara izradili digitalne iskaznice sa stihovima naše rap pjesme i kao konačni proizvod sve „uvezali“ u digitalnu knjigu (slikovnicu).“
Učiteljica Patricija Hercog, PŠ Budimci
„Učenici 1. i 3. razreda naše škole su na zanimljiv i poučan način obilježili Dan sigurnog interneta. Kroz sve aktivnosti nas je vodila Netica – naša internetska prijateljica.
Čitali smo njenu zanimljivu slikovnicu o ponašanju na internetu, upoznali njene prijatelje koji sve znaju o tome, rješavali kviz o sigurnosti na Internetu, crtali digitalne uređaje i provjerili svoje znanje o poznavanju internetskih društvenih mreža.
Moramo se pohvaliti da smo sve odradili vrlo vješto i sigurno.
Na taj način uvjerili smo se da u potpunosti razumijemo pojam „Sigurnost na Internetu“.“
Učiteljica Silvana Šarić, PŠ Razbojište
„Učenici 2. i 4. razreda PŠ Razbojište nastavili su suradnju s učiteljicom Majom i 7. a razredom. Tako su dan sigurnijeg interneta obilježili pod sloganom "Veliki uče male". Prva aktivnost bila je pročitati strip Odlikašići, koji se bavi problematikom provođenja vremena za računalom. Učenici su raspravili o temi te napisali i ilustrirali nastavak stripa. Nakon prve aktivnosti proučili smo e knjigu o sigurnosti na internetu koju su nam izradili učenici 7.a razreda zajedno s učiteljicom Majom. Sljedeća aktivnost, koja nam je bila jako zabavna i neizvjesna, bila je escape room koju smo također dobili od njih. Sve što smo naučili sistematizirali smo na jednom plakatu i nacrtali strip Ružno pače u svijetu interneta.“
Učiteljica Ljubica Đurić, PŠ Razbojište
„Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta pokrenuto je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Ove se godine Dan sigurnijeg interneta održava 9. veljače. Tako su i učenici 2./4. razreda obilježili taj dan zanimljivim aktivnostima. Aktivnosti smo započeli gledanjem video materijala: CYBERBULLYING: POSTOJI IZLAZ! na web stranici Udruge Korak po korak, a potom smo razgovarali o elektroničkom nasilju, pogledali poster s Neticinim savjetima, razgovarali, komentirali i zaključili da treba slijediti savjete kako bi uvijek bili sigurni na internetu. Izradili smo piktograme najpoznatijih aplikacija ne internetu te smo istaknuli na što sve treba paziti kako bi što sigurnije koristili Internet. Istražili smo što je to e-nasilje te koje su prednosti i mane interneta. Na panou smo ispisali najvažnije poruke za sigurnost na internetu i maštovito ih oslikali. Koristili smo spomenute on line aplikacije te smo izradili digitalni bonton koja nas uči kako biti siguran na e-mrežama. Ovim aktivnostima osvijestili smo kako se sigurno ponašati i zaštiti na on line mrežama.“
Učiteljica Monika Mužar-Kos, PŠ Stipanovci
Naši webnovinari (učenici 5.a i 5.b razreda) te njihova učiteljica Tajana Tomoković izradili su Wakelet kolekciju lažnih vijesti. O čemu je točno riječ pogledajte na poveznici.
„Učenici 8.b obilježili su Dan sigurnijeg interneta na način da smo pogledali videa koja nam je proslijedila pedagoginja, djeca su odigrala online kviz i pogledali webinar. U tu svoju odradu smo uključili i roditelje na način da su rješavali kviz o sigurnosti svojeg djeteta na internetu.“
Učiteljica Kristina Marinković
„Prošle su godine sedmaši Dan sigurnijeg interneta obilježili u suradnji s učenicima područne škole Razbojište i njihovom učiteljicom Ljubicom, na temu „Veliki uče male“. Ove smo godine nastavili suradnju.
Tri su zadatka bila pred nama:
- kreirati eKnjigu
- osmisliti popularni escape room
- dizajnirati virtualnu diplomu koju će dobiti svaki sudionik projekta
Putem naše eKnjige mališani su se prisjetili i produbili svoje znanje o električnom nasilju i njegovom sprečavanju. Putem escape room-a provjerili smo njihovo znanje o naučenom. Kao nagradu o suradnji uručili smo im virtualne diplome. Našu eKnjigu i escape room možete pogledati klikom na poveznice.“
Učiteljica Maja Milinković
Dan sigurnijeg interneta
Autor: Maja Milinković, 12. 2. 2021.
I ove smo se školske godine prijavili za sudjelovanje u zajedničkom obilježavanju Dana sigurnijeg interneta organiziranog od strane Centra za sigurniji Internet s partnerima i suradnicima. CSI organizira aktivnosti i akcije s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima i djecom, ali i roditeljima. Na koji smo ga način i kroz koje aktivnosti obilježili pogledajte u nastavku.
„Dan sigurnijeg Interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Obilježavanju ovoga dana pridružili su se i učenici 1.razreda iz Podgorača kroz nekoliko aktivnosti. Dan smo započeli razgovorom o njihovim navikama korištenja tehnologije i mobilnih uređaja. Zatim smo pročitali slikovnicu za djecu o sigurnosti na internetu "Sigurno s Neticom". Analizirali smo sve situacije u kojima su se Netičini prijatelji našli, rješavali smo zadatke vezane uz slikovnicu, a potom zajedničkim snagama napravili plakat koji će nas podsjećati i nadalje sigurnom i pravilnom ponašanju na internetu. Kao posljednja aktivnost odabran je Wordwall kviz putem koje su učenici ponovili sve što smo na Danu sigurnijeg interneta naučili.“
Učiteljica Milica Ivančić, MŠ 1.razred
„Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa su tako i ove godine, 9. veljače, učenici 3. razreda matične škole sudjelovali u brojnim aktivnostima koje su namijenjene prvenstveno djeci i mladima s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja.
Učenici su se upoznali s prednostima i nedostatcima interneta. Razgovarali smo o prihvatljivim i neprihvatljivim ponašanjima na internetu te ih ukratko zapisali kako bi se u svakom trenutku mogli podsjetiti koja su to te reagirati ukoliko primijete da ih netko krši.
Zajedno smo odgledali tri video isječka o Crvenkapici i vuku. Ta videa iznimno su nam važna jer, na djeci primjeren način, govore o zaštiti podataka na internetu gdje Crvenkapica predstavlja dijete, a vuk “grabežljivca”. Riješili su test “10 pitanja za testiranje sigurnosti na internetu” te uvidjeli koliko su sigurni na internetu. Nakon toga pročitali smo priču “Bajku o tri praščića – bajke u digitalnom svijetu” sa stranice Centra za sigurniji internet. Usporedili smo ovu priču s današnjim, modernim svijetom te pronašli sličnosti. Internet/društvene mreže možemo zamisliti kao livadu na kojoj su praščići odlučili izgraditi svoje kućice, a kućice praščića su njihovi profili na društvenim mrežama.
Iako tijekom godine često govorimo o sigurnosti na internetu, s veseljem iščekujemo i sljedeću godinu kada ćemo na primjeren način opet obilježiti Dan sigurnijeg interneta.“
Učiteljica Suzana Hardi, MŠ 3.razred
„4.a. razred ove je godine obilježio Dane sigurnijeg interneta kratkim filmom "Nemoj postati lovina". Nakon razgovora o mogućim opasnostima na koje učenici mogu naići korištenjem društvenih mreža, osvrnuli smo se i na cyberbulling, te što učiniti i kako se zaštiti od njega. Odradili smo i radionice: Dobre i loše strane interneta.“
Učiteljica Nada Vulić, MŠ 4.razred
"Dan sigurnijeg interneta obilježili smo na satu razrednika. No, zapravo je cijeli nastavni dan bio u znaku interneta. Tako smo u tijeku nastave gledali crtić, istraživali prometne znakove, slušali glazbu i igrali igrice. U uvodnom dijelu sata razrednika razgovarali smo o današnjim aktivnostima na internetu i mogućnostima interneta uopće te njegovim dobrim i lošim stranama. Središnji dio sata bio je rezerviran za edukativnu slikovnicu Sigurni s Neticom. Čitajući slikovnicu upoznali smo Neticu i njezine simpatične prijatelje, koji su upadali u razne internetske nevolje iz kojih ih je spašavala sama Netica. Nakon razgovora o pročitanoj slikovnici učenici su pristupili izradi bontona za sigurniji internet, tj. svaki je učenik oslikao jedno pravilo za sigurno služenje online tehnologijom. U završnom dijelu sata uredili smo naš pano materijalima koje su izradili učenici. Učenici su se lijepo zabavili i ponešto naučili. Bili su ponosni na svoje radove i sigurni da će opreznije koristiti online tehnologiju i mobilne uređaje."
Učiteljica Goranka Sarka, PŠ Poganovci
"Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači, pa smo ga i ove godine također odlučili obilježiti. Oragnizirali smo brojne virtualne aktivnosti, namijenjene prvenstveno učenicima. Učenici 1. i 2. razreda PŠ Budimci prvi su puta sudjelovali u obilježavanju Dana sigurnosti na internetu s novom učiteljicom. Osmislili smo pozivnice za taj dan koje smo izradili u digitalnom obliku. Zatim smo pogledali video materijale primjerene dobi učenika naše prijateljice Netice. Pogledali smo njene zanimljive slikovnice, provjerili znanje o poznavanju sigurnog korištenja interneta te dogovorili pravila o sigurnom korištenju interneta koja smo u obliku plakata i izradili u suradnji s našom asistenticom. Na kraju smo naše poruke kreativno i oslikali. Dolaze nam nove generacije u razrede koje nemaju strah od tehnologije i možda je pravo vrijeme da im omogućimo pristup svakodnevnom korištenju računala kao mogućem scenariju budućnosti. Svojim sudjelovanjem i obilježavanjem ovog dana usvojili smo nove digitalne kompetencije koje će nam služiti u daljnjem suvremenom obrazovanju."
Učiteljica Sanela Mužar Horvat, PŠ Budimci
„Učenici četvrtog razreda Područne škole Budimci i ove školske godine obilježili su Dan sigurnijeg interneta kroz mnoštvo aktivnosti integriranih u međupredmetne korelacije. Pomno su osmislili i planirali aktivnosti kroz cijeli tjedan u kojem obilježavamo ovaj dan pri tme naučivši mnoštvo korisnih informacija ali i zabavivši se. U obilježavanje u našem razredu uključila se i učiteljica informatike A. Nenadić koja je s učenicima zaigrala igru Dabrica Darka otkriva digitalni svijet. Nakon odigrane igrice svi učenici su osvojili diplomu naslovljenu na njihovo ime. Proveli smo nekoliko zajedničkih aktivnosti s OŠ „Laza Kostić“ Gakovo, Srbija- s učenicima 4. razreda i njihovom učiteljicom Ljiljanom Mudrinić: Escape room „e-Safety avantura koju smo nas dvije učiteljice u suradnji kreirale za naše učenike, kviz za učenike i u konačnici videosusret u kojem su učenici obaju država prezentirali kako im je proteklo obilježavanje DSI u razredu. Upoznali smo pčelicu Neticu te zaigrali digitalnu igru Interland. U aktivnosti su se uključili svi roditelji naših učenika virtualno- roditelji su riješili anketni upitnik o tome koliko oni kao roditelji znaju o tome što je na internetu opasno za njihovu djecu. Učenici su u svojim domovima riješili online kviz postavljen na stranicama Centra za sigurniji Internet. Pogledali smo kratki edukativni film „Našonline život o kojem roditelji trebaju znati“ kojeg smo već ranije upoznali u sklopu sudjelovanja na 12. Festivalu dječjih prava ove školske godine. Izradili smo digitalni plakat sa savjetima za sigurno korištenje interneta učenika mlađe školske dobi. Snimili smo audio zapis- našu prvu zajedničku rap pjesmu sa savjetima o sigurnom korištenju interneta u izuzetno laganom Chrom-ovom Song Maker-u. Za kraj smo izradili svoje avatare u alatu Avatar maker te smo uz pomoć tih avatara izradili digitalne iskaznice sa stihovima naše rap pjesme i kao konačni proizvod sve „uvezali“ u digitalnu knjigu (slikovnicu).“
Učiteljica Patricija Hercog, PŠ Budimci
„Učenici 1. i 3. razreda naše škole su na zanimljiv i poučan način obilježili Dan sigurnog interneta. Kroz sve aktivnosti nas je vodila Netica – naša internetska prijateljica.
Čitali smo njenu zanimljivu slikovnicu o ponašanju na internetu, upoznali njene prijatelje koji sve znaju o tome, rješavali kviz o sigurnosti na Internetu, crtali digitalne uređaje i provjerili svoje znanje o poznavanju internetskih društvenih mreža.
Moramo se pohvaliti da smo sve odradili vrlo vješto i sigurno.
Na taj način uvjerili smo se da u potpunosti razumijemo pojam „Sigurnost na Internetu“.“
Učiteljica Silvana Šarić, PŠ Razbojište
„Učenici 2. i 4. razreda PŠ Razbojište nastavili su suradnju s učiteljicom Majom i 7. a razredom. Tako su dan sigurnijeg interneta obilježili pod sloganom "Veliki uče male". Prva aktivnost bila je pročitati strip Odlikašići, koji se bavi problematikom provođenja vremena za računalom. Učenici su raspravili o temi te napisali i ilustrirali nastavak stripa. Nakon prve aktivnosti proučili smo e knjigu o sigurnosti na internetu koju su nam izradili učenici 7.a razreda zajedno s učiteljicom Majom. Sljedeća aktivnost, koja nam je bila jako zabavna i neizvjesna, bila je escape room koju smo također dobili od njih. Sve što smo naučili sistematizirali smo na jednom plakatu i nacrtali strip Ružno pače u svijetu interneta.“
Učiteljica Ljubica Đurić, PŠ Razbojište
„Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta pokrenuto je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Ove se godine Dan sigurnijeg interneta održava 9. veljače. Tako su i učenici 2./4. razreda obilježili taj dan zanimljivim aktivnostima. Aktivnosti smo započeli gledanjem video materijala: CYBERBULLYING: POSTOJI IZLAZ! na web stranici Udruge Korak po korak, a potom smo razgovarali o elektroničkom nasilju, pogledali poster s Neticinim savjetima, razgovarali, komentirali i zaključili da treba slijediti savjete kako bi uvijek bili sigurni na internetu. Izradili smo piktograme najpoznatijih aplikacija ne internetu te smo istaknuli na što sve treba paziti kako bi što sigurnije koristili Internet. Istražili smo što je to e-nasilje te koje su prednosti i mane interneta. Na panou smo ispisali najvažnije poruke za sigurnost na internetu i maštovito ih oslikali. Koristili smo spomenute on line aplikacije te smo izradili digitalni bonton koja nas uči kako biti siguran na e-mrežama. Ovim aktivnostima osvijestili smo kako se sigurno ponašati i zaštiti na on line mrežama.“
Učiteljica Monika Mužar-Kos, PŠ Stipanovci
Naši webnovinari (učenici 5.a i 5.b razreda) te njihova učiteljica Tajana Tomoković izradili su Wakelet kolekciju lažnih vijesti. O čemu je točno riječ pogledajte na poveznici.
„Učenici 8.b obilježili su Dan sigurnijeg interneta na način da smo pogledali videa koja nam je proslijedila pedagoginja, djeca su odigrala online kviz i pogledali webinar. U tu svoju odradu smo uključili i roditelje na način da su rješavali kviz o sigurnosti svojeg djeteta na internetu.“
Učiteljica Kristina Marinković
„Prošle su godine sedmaši Dan sigurnijeg interneta obilježili u suradnji s učenicima područne škole Razbojište i njihovom učiteljicom Ljubicom, na temu „Veliki uče male“. Ove smo godine nastavili suradnju.
Tri su zadatka bila pred nama:
- kreirati eKnjigu
- osmisliti popularni escape room
- dizajnirati virtualnu diplomu koju će dobiti svaki sudionik projekta
Putem naše eKnjige mališani su se prisjetili i produbili svoje znanje o električnom nasilju i njegovom sprečavanju. Putem escape room-a provjerili smo njihovo znanje o naučenom. Kao nagradu o suradnji uručili smo im virtualne diplome. Našu eKnjigu i escape room možete pogledati klikom na poveznice.“
Učiteljica Maja Milinković
« Siječanj 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |