Korisnik:
Lozinka:

PONEŠTO O PRODUŽENOM BORAVKU U NAŠOJ ŠKOLI

Produženi boravak namijenjen je učenicima nižih razreda osnovne škole.
Produženi boravak dopunjava brigu obitelji o djeci i zadovoljava potrebu za slobodnim vremenom i učenjem djece.
U našoj su školi formirana dva kombinirana odjela produženog boravka.
Jedan odjel čine naši boravkaši iz 2.a i 2.b razreda. Vodi ga učiteljica Vlasta Rukavina.
Drugi odjel čine boravkaši iz 1.a, 1.b i 3.a razreda i pod vodstvom je učiteljice Kristine Novosel.
Boravak je organiziran u dvije smjene:
  • jutarnji boravak počinje u 8:00 sati i traje do početka redovite nastave u 13:30 sati.
  • popodnevni boravak se nastavlja na redovitu nastavu jutarnjeg turnusa i traje do 17 sati.
U okviru produženog boravka djeca imaju dva obroka:
  • doručak (u 8:00 sati) i ručak (u 12:00 sati) - kada je boravak ujutro, ili
  • ručak (u 12:30 sati) i užina (u 14:40 sati) - kada je boravak popodne
Rad u produženom boravku nije samo pisanje zadaće, igranje učenika i njihovo čuvanje. Radi se prilagodba nastavnih metoda s ciljem dobre  organizacije slobodnog vremena i samostalnog učenja. Rad u boravku mnogo je drugačiji od klasične nastave. Učiteljica u boravku određuje vježbe i zadatke pomoću kojih provodi sate učenja. Cilj je naučiti djecu kako učiti, istraživati, proučavati, podučavati, pomagati ...
U produženom boravku povezuju se igra, učenje i rad.

Osim pisanja zadaća i učenja, u boravku djeca provode svoje slobodno vrijeme. Jedan dio vremena učenici provode  samostalno, po slobodnom izboru (mogu pisati, crtati, gledati animirani film, igrati različite društvene igre, čitati lektiru ili štivo po svom izboru …). Osim aktivnosti po slobodnom izboru učenika u vrijeme slobodnog vremena, učiteljice provode s učenicima različite tipove radionica - likovne, glazbene, komunikacijske i druge (npr. čitanje knjiga, slikovnica, pričanje humorističnih sadržaja, igre asocijacije, gluma, dramatizacija, ples, neobavezni razgovor o temama po izboru učenika ...).

Rad u boravku snažno utječe na emocije učenika- sigurnost u sebe, samopoštovanje, povjerenje u prijatelje, suradnja, pomaganje, odgovornost, znatiželja, samovrednovanje, zdrav moral, osjećaj uspješnosti, snalažljivost, okretnost, pravo na pogrešku i prihvaćanje pogrešaka kod sebe i drugih.

Djeca su u produženom boravku svakodnevno četiri do pet sati. Uključujući vrijeme koje provode na redovnoj nastavi, djeca su gotovo 10 sati dnevno u školi. Frustracija i stres koji se javljaju i u boravku, sastavni su dio života. Djecu se mora na to pripremiti. Djeca su u boravku drugačija nego na redovnoj nastavi. Puno su umornija, samim time nemirnija, dekoncentrirana ... Učiteljice u boravku najprije su mentori (potiču,pomažu i ohrabruju učenike) maze, tješe,  rješavaju probleme ... Odnos prema učenicima je roditeljsko-učiteljski.
Kroz individualne razgovore s učiteljicom iz produženog boravka roditelj saznaje kakvo je dijete u igri, kako usvaja gradivo prilikom uvježbavanja, koliko je spremno pomoći i kako prihvaća pomoć u skupnom radu, kako reagira na umor, kakvo je u blagovaonici, koliko sudjeluje u održavanju urednosti učionice .... Sve su to vrlo važne stvari u razvoju djeteta. Roditelji i učiteljice u produženom boravku moraju surađivati prijateljski, jer dio roditeljske uloge preuzima upravo učitelj u boravku.

Produženi boravak besplatan je za učenike, a roditelji financijski sudjeluju u cijeni prehrane sukladno svom materijalnom i socijalnom statusu te kriterijima za sufinanciranje prehrane učenika iz sredstava Općine Brdovec.

SATNICA

ADRESA: Kolodvorska 31,

10 291 Prigorje Brdovečko

e-mail: ured@os-ibmazuranic-prigorjebrdovecko.skole.hr

Maja Bokunić, tajnica

Tel: 01/3397-305

« Ožujak 2024 »

Ispis statistike od 6. 5. 2011.

ODGOJ I OBRAZOVANJE

SIGURNOST NA INTERNETU