preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivan Duknović Marina

Login
Upisi u 1. razred OŠ

  

Kurikulum 2023./2024.

GPP 2023./2024.

 

Preventivne mjere zdravstvene zaštite školske djece, mladeži i redovitih studenata

Raspored vožnje autobusa 2023./2024.

KUĆNI RED ŠKOLE

    

SAFETYNET

      

Kontakt

E-mail: ured@os-iduknovic-marina.skole.hr

OIB: 78856986826

Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Webmail

MZOŠ

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 10. 2019.

Ukupno: 221711
Ovaj mjesec: 1266
Ovaj tjedan: 379
Danas: 56
Marinske legende

   

GROTA-ŠPILJA SV.FILIPA I JAKOVA

Špilja sv. Filipa i Jakova se nalazi uz staru magistralnu cestu, u blizini Marine. Nalazi se na nadmorskoj visini od 140m, širina iznosi 6,5m, a visina u sredini 4m. U špilji se nalazi kapelica duga 4m, široka 3m, isto toliko visoka sa krovom. Na oltaru unutar nje nađena je uljana slika nepoznatog autora iz 18. stoljeća, koja prikazuje sv. Roka, zaštitnik od kuge.

 

LEGENDA O ŠPILJI GROTI

Za nastanak ove špilje veže se zanimljiva legenda iz 17. stoljeća. Naime, za vrijeme ratova ili iznenadnih nevremena u nju su se sklanjali stanovnici sa stokom. Da bi iskazali svoju zahvalnost, odlučili su ispred ulaza u špilju sagraditi kapelicu. Kako su počeli s gradnjom, sutradan sve što je bilo sagrađeno našli bi srušeno. Da bi otkrili krivca počeli su stražarit i uhvatili su malog crnog čovjeka. On je zatražio da u špilju ne sklanjaju stoku, već da izgrade crkvu što su seljani na kraju i napravili.

 

BRDO DRID

Oko 2 km zračne linije sjeveroistočno od Marine nalazi se brdo Drid, važna strateška točka marinskog zaljeva i okolnog kopnenog prostora. Smješten je u dinamičnom kraškom pejzažu ispresijecanom manjim poljima pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju. Drid zapravo cine dva vrha smještena u pravcu sjeverozapad - jugo-istok. Veći sjeverozapadni zove se Veli vrh, dok se jugoistočni (po Jelicu), naziva Mali vrh. Na Velome vrhu je crkva Gospe od Sniga. Ona je imala vise građevinskih faza. I danas dominira uzvisinom oko koje su sa sjeverne i zapadne strane sačuvani ostaci fortifikacija. Zamijetio ih je L. Jelić prije osamdesetak godina.


 

LEGENDA O GOSPI OD SNIGA (SNJEŽNA GOSPA)

Naziv Gospa Snježna ili Gospa od Snijega dolazi iz legende po kojoj je usred ljeta, 5. kolovoza, na Dridu pao snijeg. Po toj legendi, bogorodica se ukazala u noći 3. kolovoza ljudima naređujući im da njoj u čast izgrade crkvu na onome mjestu koje će biti označeno snijegom, koje će padati te noći.

I tako je u noći, 5. kolovoza usred ljeta pao snijeg na Dridu. Na tom mjestu sagrađena je crkva Gospe od Sniga.

 

 

LEGENDA O NAPADU TURAKA NA MARINU

Poslije neuspješne opsade Splita 1657. god. Turci krenu put zapada te se potkraj lipnja iste godine, pod vodstvom bosanskog paše Seida Ahmeta, s 2000 konjanika, 10000 pješaka i artiljerijom utaboriše kod sela Marine, vjerujući da će lako i bez borbe osvojiti malo selo, bogato hranom.

Turci pošalju glasnika da zatraže predaju. No, Marinjani se odbiše predati pa sutradan nakon topovske pripreme uslijedi napad svih turskih snaga. Nakon herojskog otpora pogibe trista branilaca (muškaraca i žena), zajedno sa svojim kapetanom Jakovom Jerkovićem i njegovim sinovima. Srce hrabroga kapetana Turci nakon boja probodoše na koplje i postaviše na seoski trg, a svima palima (i Turcima i Hrvatima) odrubiše glave.

U borbi su sudjelovale i mnoge naše žene ratnice (preobučene u muškarce). Naročit primjer junaštva je Jela Marunova koja je potpalila turski arsenal pun baruta i municije te je zajedno s Turcima izgubila život u strašnoj eksploziji. Valja svakako spomenuti i tragediju koludrica sv. Petra u uvali Poljica kod Marine. Bježeći pred Turcima put Trogira i videći da će biti uhvaćene one – da ne padnu Turcima u ruke – skočiše s velikog živog kamena u more i utopiše se.

 

crkva Gospe od Sniga na Dridu

 

 

špilja Grota

 

 

Paola Frleta, učenica 7. b razreda

 

 

                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

preskoči na navigaciju