Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika

Posljednje vijesti

Dovršen projekt EquFisc - Equal Steps with a Flying Disc (Ravnopravno koračajmo s letećim diskom – frizbijem)

Autor: Ana Marinić, 3. 7. 2023.

Naša je škola ove školske godine bila uključena u projekt Equal Steps with a Flying Disc (Ravnopravno koračajmo s letećim diskom – frizbijem) kojemu je glavni cilj poticanje žena na bavljenjem sportom u ruralnim područjima.

Riječ je o projektu koji se odvijao u sklopu Erasmus+ programa mala partnerstva, program Europske unije namijenjen obrazovanju, osposobljavanju te mladima i sportu. Osim HFDS-a partneri u projektu su iz Latvije, Bugarske, Rumunjske i Turske. U našoj je školi projekt vodila učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Ivana Hofman.

U sklopu prve aktivnosti glavni voditelj projekta Ognjen Livada realizirao je interaktivnu priču: Čudesne zgode letećeg diska, a viši su razredi imali priliku bacati leteći disk u dvorani i upoznati se s disc golfom, ultimateom, frizbi graničarom...

Završno je bio organiziran uvodni trening za djecu i roditelje

U projektu su polaznice imale priliku upoznati se sa sportom ultimate. To je timski dinamični sport koji sam po sebi potiče ravnopravnost spolova (postoji natjecateljska kategorija unutar koje muški i ženski igrači igraju zajedno) te je pogodan za razvoj socijalno-emocionalnih vještina. Posebnost ovog programa je da nije namijenjen samo djeci, nego je predviđeno da se u aktivnosti uključe roditelji (prvenstveno majke). Zbog specifičnosti i inovativnosti sportovas diskom moguće je uključivanje različitih generacija u zajedničku aktivnost.

Osnovne aktivnosti provedene u projektu:

1. Edukacija trenera – provoditelja programa

2. Uvodno predavanje o projektu

(kraj rujan- početak listopada 2022., 45-60 minuta)

3. Treninzi sportova s diskom

(od sredine listopada 2022. do svibnja 2023. – najmanje 3 mjeseca, 1–1.5 sat tjedno)

Sportski treninzi prvenstveno su bili usmjereni za djevojčice, djevojke i žene. Dječaci i tate su se mogli priključiti treninzima.

4. Interno natjecanje polaznica u igrama s letećim diskom (8.3.2023.)

Provjera stečenih vještina i priprema za završni festival/turnir - Uz puno trke, navijanja i bacanja, majke, poneki otac i puno djece demonstrirali su svoje frizbi vještine na Wow frizbi festivalu u Novoj Gradišci. Snage su odmjerene u ultimate i discgolf disciplinama, a domaćin je bila novogradiška OŠ Ljudevita Gaja na čijem su se igralištu okupili golf diskaši i diskašice iz OŠ Mladost iz Lekenika i OŠ “Ivan Goran Kovačić” iz Velike.

Evo što je učiteljica Ivana Hofman rekla o samom projektu:“ “Premda se ova ekipa susrela prvi put u životu, fair play natjecanje je prošlo kao da se znaju godinama. Najveće oduševljenje je bilo kada su učenici igrali frizbi-graničar protiv nas odraslih, gdje smo i neke očeve podigli s klupa da budemo brojniji. Bilo je vrlo aktivno, vrlo napeto i vidjeti to oduševljenje na dječjim licima i zadovoljstvo na licima odraslih, to je neprocjenjivo. To je bit sporta, da se djeca i odrasli povežu u istim aktivnostima, da djeca vide sposobnosti odraslih, da vide da su i odrasli skloni greškama i pozitivnom živciranju u žaru borbe”.

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK ZA OZUJAK 2024..docx

Školska knjižnica na Facebooku

« Travanj 2024 »

Što radite u slobodno vrijeme?

Ispis statistike od 17. 10. 2011.

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika / Trg bana Josipa Jelačića 7, HR-34330 Velika / os-igkovacic-velika.skole.hr / ured@os-igkovacic-velika.skole.hr