Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika

Posljednje vijesti

Dan sjećanja na holokaust

Autor: Ana Marinić, 31. 1. 2012.

Prije točno 67 godina sovjetska je Crvena armija oslobodila logor u Auschwitzu, a svijet se suočio sa strahotama holokausta. 27. siječnja obilježava se Dan sjećanja na žrtve Holokausta, koji su 2005. godine proglasili Ujedinjeni narodi.

Taj se dan posebno obilježava u Njemačkoj, čiji narod i dalje opterećen činjenicom da su u njegovo ime ubijani i mučeni milijuni Židova, Roma, homoseksualaca i ostalih nepoćudnih skupina. Tom prigodom su učenici osmih razreda, u suradnji učiteljice povijesti i knjižničarke, imali priliku saznati značenje pojma geta kroz čitanje prigodnog ceremonijala kojem je cilj prikaz humanih reakcija ljudi u nehumanim uvjetima drugog svjetskog rata.

U svijetu geta bile su zatvorene stotine tisuća Židova, prije nego li su deportirani u logore uništenja.Uvjeti života u getu bili su ekstremno teški u svojem siromaštvu koje je doticalo svaku fazu ove njihove nove stvarnosti. Na osnovi dnevnika napisanih tokom tog razdoblja te na osnovi svjedočanstva preživjelih, učenici su mogli spoznati mnoge načine na koje su Židovi pokušavali ostati čovječni u neviđenoj nečovječnosti. Nakon čitanja ceremonijala, učenici su pogledali prezentaciju o Ani Frank, fotografije iz njenog života te su poslušali nekoliko odlomaka iz njezina dnevnika.

Na panou knjižnice su nekoliko tjedana imali priliku proučiti potresne životopise hrabrih ljudi koji su riskirali svoje živote kako bi pomogli nesretnim Židovima.

Jedan od takvih ljudi bio je i znameniti Oskar Schindler o čijem su hrabrom pothvatu učenici u poslijepodnevnim satima u knjižnici mogli pogledati antologijski film Schindlerova lista.

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK ZA OZUJAK 2024..docx

Školska knjižnica na Facebooku

« Travanj 2024 »

Što radite u slobodno vrijeme?

Ispis statistike od 17. 10. 2011.

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika / Trg bana Josipa Jelačića 7, HR-34330 Velika / os-igkovacic-velika.skole.hr / ured@os-igkovacic-velika.skole.hr