Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika

> O školi  > Knjižnica
Vijesti iz knjižnice

Bookmark project

Autor: Ana Marinić, 15. 5. 2014.

Naša se škola po prvi puta uključila u međunarodni projekt naziva „Bookmark project“.

Riječ je o projektu koji za cilj ima razmjenu straničnika koje su izradili učenici dviju škola, a odražavaju temu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Ovogodišnja tema je "Školske knjižnice: vrata u život".  Projekt se odvija u nekoliko faza. U početnoj fazi školski knjižničari glavnoj koordinatorici projekta prijave svoju školu, odnosno, broj razreda i učenika koji će sudjelovati,  a zatim se čeka dodjeljivanje partnerske škole iz neke od svjetskih zemalja. Škole se uparuju prema kriteriju broja prijavljenih učenika.

Naša je škola za projekt prijavila dva razreda; 3. i 7.a. Učenicima 3. razreda dodijeljena je škola „ A.H.P. Matthew“  iz Surryja u Kanadi, a učenicima 7.a razreda škola „Baton Rouge International School“ u Baton Rougeu u Louisiani.

Nakon međusobne komunikacije školskih knjižničarki, započela je izrada straničnika. Učenici su 3. razreda izradili vrlo zanimljive straničnike u obliku dijelova slagalice; učenica Nora Vrselja je nacrtala veliku kartu Hrvatske koju je ispunila raznolikim crtežima, a zatim je čitav plakat izrezan u dijelove koje su, s druge strane plakata, dodatno ukrasili svi ostali učenici iz razreda. Dijelovi slagalice su potom plastificirani. Učenici iz Kanade su slaganjem dobivenih straničnika dobili sliku Hrvatske.

Učenici 7.a razreda su straničnike izrađivali u obliku origami kravate koju su potom oslikali motivima svojeg kraja.

Knjižničarka je tijekom projekta učenicima priredila i prikazala prezentaciju o školama i gradovima u koje su naši učenici poslali svoje straničnike te je također knjižničarkama tih škola poslala prezentaciju o našoj školi, mjestu i državi. Učenici 3. razreda su bojali zanimljive listiće kako bi proširili spoznaju o Kanadi, odnosno o pokrajini Britanskoj Kolumbiji u kojoj se nalazi grad Surrey.

U realizaciji samog projekta su se pojavili problemi; iz škole u Kanadi smo dobili nedostatan broj straničnika pa je ostatak poslan naknadno, a nismo dobili slike njihovih učenika s našim straničnicima, iako je to izričito zatraženo, budući da smo im mi poslali slike naših učenika s njihovim straničnicima. Nadalje, iako smo u školu u Louisiani poslali straničnike koje su izradili naši učenici 7.a razreda, nikad nismo dobili njihove straničnike što nas je sve jako razočaralo. Unatoč brojnim pokušajima komunikacije, to do danas nije realizirano, a kao razlog su navedene financije poteškoće spomenute škole u Baton Rougeu što se čini nevjerojatnim jer je riječ o privatnoj školi.

Iduće se godine svakako planiramo ponovno uključiti u projekt i nadamo se da ćemo imati više sreće, odnosno da ćemo za partnerske škole dobiti neke koje će projekt shvatiti ozbiljno i u njega uložiti barem onoliko truda i odgovornosti koliko smo i mi uložili.

Slike svih faza projekta u našoj školi možete pogledati na našoj facebook stranici na sljedećoj poveznici:

Priloženi dokumenti:
JELOVNIK ZA OZUJAK 2024..docx

Školska knjižnica na Facebooku

« Travanj 2024 »

Što radite u slobodno vrijeme?

Ispis statistike od 17. 10. 2011.

Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Velika / Trg bana Josipa Jelačića 7, HR-34330 Velika / os-igkovacic-velika.skole.hr / ured@os-igkovacic-velika.skole.hr