Ljetna škola u Sisku u sklopu projekta „DARoviti u fokusu“
Deset djelatnika naše škole sudjelovalo je na Ljetnoj školi koja je održana u Sisku od 22. do 25. kolovoza 2023. godine. Ljetna škola se održala u sklopu projekta „DARoviti u fokusu - izgradnja ljudskih kapaciteta u osnovnoškolskom sustavu odgoja i obrazovanja za rad s darovitim učenicima na područjima poduzetništva i aktivnog građanstva“ u kojem je naša škola jedan od partnera.
Tijekom ovog intenzivnog programa, djelatnici naše škole su se, zajedno s još četrdeset odgojno-obrazovnih djelatnika iz četiri osnovne škole, upustili u teme koje su ključne za daljnji razvoj obrazovnog sustava i uspješan rad s učenicima. Poseban je fokus bio na:
- Identifikaciji i radu s darovitim učenicima: osvježili smo svoja znanja i vještine kako bismo bolje prepoznali i podržali talentirane mlade umove. Rad s darovitim učenicima iziskuje poseban pristup, a tokom programa smo stekli dublje razumijevanje kako ih motivirati i potaknuti na postizanje najboljih rezultata.
- Poduzetništvu i aktivnom građanstvu: suočavajući se s izazovima 21. stoljeća, važno je poticati poduzetnički duh i aktivno građanstvo među učenicima. Kroz dinamične rasprave i praktične vježbe, otkrili smo nove načine kako potaknuti inovativnost i kritičko razmišljanje među mladima.
- Razmjeni iskustva: ovaj događaj omogućio je dragocjenu priliku za međusobnu razmjenu iskustava među odgojno-obrazovnim djelatnicima. Kroz panel rasprave, radionice i neformalna druženja, zajedno smo gradili bogatstvo ideja i pristupa koji će obogatiti naš rad u školskim učionicama.
- Posjet Parku prirode Lonjsko polje: nismo se samo posvetili obrazovanju, već smo i istražili lokalnu zajednicu kako bismo bolje razumjeli okolinu u kojoj djelujemo. Posjet Parku prirode Lonjsko polje pružio nam je uvid u prirodne resurse i kulturnu baštinu područja te nas potaknuo na promišljanje o ekološkoj svijesti i održivosti.
Ovaj program predstavlja istinsku suradnju i doprinos obrazovnoj zajednici. Zahvaljujemo organizatorima i ostalim sudionicima na organizaciji, druženju, učenju i razmjeni iskustava. Kako nam je bilo, pogledajte na fotografijama.
Projekt se financira iz EGP financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021.
Više na: EEA Grants | Financijski mehanizmi
|
Projekt „DARoviti u fokusu“
Održana je prva edukacija u sklopu projekta „DARoviti u fokusu – izgradnja ljudskih kapaciteta u osnovnoškolskom sustavu odgoja i obrazovanja za rad s darovitim učenicima na područjima poduzetništva i aktivnog građanstva.“ na kojoj je sudjelovalo deset djelatnika naše škole. Edukacija se održala u prostoru Poduzetničkog inkubatora Sisak od 11. do 13. travnja 2023. godine.
Glavni cilj projekta je izgraditi ljudske kapacitete 5 osnovnih škola u Hrvatskoj za rad s darovitim učenicima u područjima aktivnog građanstva i poduzetništva, a kroz unaprjeđenje vještina i kompetencija 75 učitelja i ostalih odgojno-obrazovnih djelatnika te izradu modela podučavanja i 4 nastavnih materijala.
Svrha projekta je podizanje kvalitete života, obrazovanja, zapošljavanja i rada darovitih učenika, kroz usavršavanje učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika za rad s njima, i izradu nastavnih materijala u područjima aktivnog građanstva i poduzetništva, koji će biti dostupni za korištenje i drugima u osnovnom školstvu.
Nositelj projekta je Callidus - ustanova za obrazovanje odraslih, a naša škola se uključila kao jedan od partnera, zajedno s OŠ Krapinske Toplice, OŠ Ante Kovačić iz Marije Gorice, OŠ Kistanje, OŠ Zlatar Bistrica, FC Education Nordic te FC Adria Solutions d.o.o. Više o projektu možete pročitati na: Daroviti u fokusu.
Projekt se financira iz EGP financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021. Više na: EEA Grants | Financijski mehanizmi
|
|
Autor članka: Marija Smiljanić, učiteljica hrvatskog jezika
MLADI I U SEDAMDESETOJ
„Mladi i u sedamdesetoj“ naziv je projekta kojim ove godine (2016.) obilježavamo 70. godišnjicu postojanja osnovne škole na području Hrvatske Dubice. Godina je određena prema postojećoj dokumentaciji koju škola posjeduje, a postojanje škole u Dubici seže mnogo dalje u prošlost te je u svojim početcima vezano uz crkvu.
Dolazak templara, hospitalaca, dominikanaca i pavlina značajno je utjecao na Dubicu i njezine stanovnike ne samo u vjerskom nego i u društvenom, gospodarskom, kulturnom i političkom smislu. Iz crkvenih spisa vidljivo je da su svećenici i redovnici podučavali čitanju i pisanju, molitvi te računanju.
Dubica je među prvim gradovima u Habsburškoj Monarhiji imala crkveni ustroj školstva. U vrijeme Dubičke krajine nastava je održavana u zgradi kapetanije (danas se na njenom mjestu nalazi dječji vrtić) i župnom dvoru. Djeca su učila lijepo pisanje i njemački jezik, a na materinskom jeziku mogao se učiti samo vjeronauk. Osnovna svrha tadašnje škole bila je osposobljavanje potrebnog broja pismenih mladića za potrebe krajiške vojske.
Kada su u dubičkoj crkvi Presvetog Trojstva 1835. godine postavljene orgulje, djeca su poučavana u pjevanju crkvenih pjesama.
Sve reforme školstva zahvaćale su i Hrvatsku Dubicu.
U 20. st. škola mijenja lokaciju. U 1. pol. 20. st. učenici školu pohađaju u zgradi na čijem je mjestu kasnije izgrađena zgrada današnje pošte. U 2. pol. 20. st. nastava se seli u zgradu koja je izgrađena na mjestu Napoleonovog magazina (današnji prostor Komunalca). Sadašnja zgrada sagrađena je 1975., a 2006. godine uz nju je nadograđena sportska dvorana.
Škola je tijekom vremena mijenjala i naziv. Godine 1945. osnovana je kao OŠ „Dubica“, a 1960. mijenja naziv u OŠ „ Petar Mećava“. U to vrijeme djelovala je matična škola te četiri područna odjela. Nakon Domovinskog rata škola mijenja naziv u OŠ „Ivo Kozarčanin“ te rad započinje u školskoj godini 1996./1997. s ukupno 71 učenikom povratnikom. Danas školu pohađa 120 učenika, a zaposleno je ukupno 30 djelatnika. Škola je od 2006. godine članica međunarodne organizacije eko škola. Kao eko škola posebnu pažnju posvećuje eko projektima koje provodi u suradnji s lokalnom zajednicom i vanjskim partnerima. Sudjeluje na natječajima vezanim za ekologiju i zaštitu okoliša. Prije dvije godine škola je dobila srebrni status eko škole, a ove godine stekla je pravo na zlatni status za 10 godina neprekidnog sudjelovanja u programu eko škola.
|
PROJEKT ŠKOLE ZA AFRIKU
Ured UNICEF-a od 2008. godine provodi aktivnosti projekta „Škole za Afriku" uz podršku velikog broja djece i mladih, njihovih roditelja, učitelja kao i drugih građana naše zemlje. Aktivnostima projekta „Škole za Afriku" prikupljaju se sredstva potrebna za obrazovanje djece u Africi, ali i razvijajuju isitnske ljudske vrijednosti empatije i solidarnosti kod djece u našoj zemlji.
Učenici i djelatnici naše škole uključili su se u Unicefov projekt Škole za Afriku. Ova humanitarna inicijativa neće pomoći samo brojnoj djeci Afrike, već će pomoći i našoj djeci pri usađivanju bitnih životnih i moralnih vrijednosti. Tijekom projekta djeca će se educirati o životu u Africi. Imat će prilike upoznati običaje, tešku svakodnevicu i oskudnost u kojoj žive njihovi vršnjaci.
|
Autor članka : Marina Milunić
Šalica čaja iz prirodnog raja!
Kao dugogodišnja članica Eko škole, i ove smo se godine odlučili napraviti projekt kako bismo brigu za okoliš promaknuli kao trajnu vrijednost i način življenja te ju ugradili u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika, djelatnika naše Eko-škole i lokalne zajednice.
Stoga je naša škola osmislila projekt naziva Šalica čaja iz prirodnog raja.
Iza naziva projekta krije se ideja branja bazge i maslačka, biljki koje na ovom području cvijetaju od mjeseca travnja do mjeseca lipnja, od kojih bi se krajem školske godine kuhao čaj te poslužio svim djelatnicima škole, učenicima, roditeljima i svim gostima završne priredbe. Educiranje učenika i poticanje na promatranje prirode, upoznavanje i korištenje samoniklog bilja u prehrani i ljekovite svrhe je misao vodilja ovog projekta.
Projekt je zamišljen u tri dijela:
1. Upoznavanje s projektom
2. Formiranje radnih skupina
3. Priprema i degustacija proizvoda
Ponosno ističemo kako su naši učenici ozbiljno prionuli na posao, što govori i činjenica da su učenici prvog, drugog i trećeg razreda brali cvijet maslačka za čaj. Osim što su pridonijeli realizaciji projekta, naši najmanji učenici su se natjecali po razredima tko će više nabrati cvijeta maslačka. Bila je jaka konkurencija, ali su svi za nagradu i trud dobili malo bombončića, a škola velike količine maslačka za čaj koji svi sa nestrpljenjem očekuju!
|
Projekt "Stvaram sjene - otkrivam sebe"
Naša škola uključila se u projekt "Stvaram sjene - otkrivam sebe. Nositelj projekta je Rehabilitacijski centar za stres i traumu Zagreb.Uključeni su učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda. Cilj je poticanje stvaralaštva kroz metodu dramske pedagogije i teatar sjena. Partner u projektu je Teatar za mlade Barakuda iz Zagreba (voditeljica Sanja Sumrak). Radionice u našoj školi vodit će dramska pedagoginja Nina Benović. Prva radionica odrađena je 23. ožujka 2015. godine. Radionice će se održavati svaki drugi tjedan po dva sata do kraja školske godine.
|
Učenici i učitelji naše škole uključili su se u projekt Udruge oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske "Plastičnim čepovima do skupih lijekova".
Ovom akcijom prikupljanja plastičnih čepova boca pridružiti ćemo se humanitarnom djelu kojem su se već priključile mnoge škole, vrtići te na taj način pomoći oboljelima od teških malignih bolesti, ali i očuvanju prirode.
http://www.in-portal.hr/in-portal-news/in-mreza/6289/udruga-oboljelih-od-leukemije-i-limfoma-plasticnim-cepovima-do-skupih-lijekova
|
„Zdrav za pet „ je projekt prevencije ovisnosti koji se provodi na nacionalnoj razini već drugu godinu. U realozaciju su uključeni Hrvatski zavod za javno zdravstvo, MUP i škole. Ciljana skupina su učenici 8. i prva dva razreda srednje škole. Uključeni su učenici, roditelji, stručni suradnici i učitelji.
Projekt se provodi u tri koraka:
- prevencija ovisnosti (alkohol)
- zaštita okoliša i prirode (eko radionice)
- međusektorska suradnja (edukacija provoditelja projekta na lokalnoj razini)
Program je sastavni dio školskih kurikuluma.
|
LOGO ŠKOLE
Naša škola sudjeluje od 3.siječnja 2005. u međunarodnom programu EKO-ŠKOLA. Nacionalni koordinator i voditelj ovog programa u Republici Hrvatskoj je Pokret prijatelja prirode „Lijepa naša“, a provodi se u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa.
Plan i program djelovanja Eko škole(koji se svake godine upotpunjava novim sadržajima i akcijama)sadrži:
· selektivno odlaganje otpada(posebno papira u posebne spremnike)
· suradnja s lokalnom komunalnom tvrtkom
· prikupljanje starog papira (organiziranje godišnje akcije učenika, učitelja i roditelja)
· radionice reciklaže papira
· racionalno korištenje vode i energije
· promicanje zdravog života i razvoj ekološke svijesti
· Eko kviz i redovni godišnji susreti Eko škola u Sisačko-Moslavačkoj županiji
· uređenje učionica i unutrašnjosti škole (sustav Eko patrola)
· uređenje školskog okoliša (parka i kamenjara)
· obilježavanje eko-datuma prigodnom postavom stalnih i promjenjivih panoa
· sudjelovanje u ekološkim aktivnostima na razini općine i županije
· transparentnost i praćenje svih akcija.
Ove školske godine (2007/2008.)škola obnavlja status Međunarodne Eko škole i provodi projekt „Eko turistički vodič Hrvatske Dubice“. Projekt će trajati cijelu godinu,a provodit će ga učenici i učitelji škole. računamo na pomoć roditelja i lokalne zajednice.
Kroz redovan nastavni plan i program, izbornu nastavu i izvannastavne aktivnosti provodi se program odgoja i obrazovanja za okoliš.
U školi djeluju izvannastavne sekcije:“Mali ekolozi“, „Ekološka grupa“ i „Cvjećarska grupa“.
Ekološke aktivnosti u našoj školi ostvaruju se kontinuirano tijekom cijele školske godine, a aktivnosti obuhvaćaju: uređenje školskog okoliša, selektivno odlaganje otpada i podizanje ekološke svijesti učenika i učitelja.
|