preskoči na sadržaj

Osnovna ¹kola Ivana Kukuljeviæa Beli¹æe

Login
 

 

 

Prilo¾eni dokumenti:
Upute za ucenike i roditelje.pdf

"VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 2"

 

PROJEKT: Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (2018/2019.)

Prilo¾eni dokumenti:
VRIJEME JE ZA SKOLSKI OBROK 2.pdf

VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 3


Prilo¾eni dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

IDEMO U SREDNJU

 

 

GRAD BELI©ÆE

 

 

 

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Èe Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani dogaðaji

E lektire

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispi¹i èlanak Po¹alji prijatelju
6. prosinca - Blagdan svetog Nikole
Autor: Dajana Vinkoviæ, 6. 12. 2013.

U katolièkom svijetu, ali i opæenito u tzv. zapadnoj kulturi 6. prosinca slavi se Sveti Nikola. Djeca ga najèešæe povezuju s darovima koje dobra djeca pronalaze u svojim èizmicama, a poznaju i Krampusa koji donosi šibe za zloèestu djecu. No, tko je zapravo bio Sveti Nikola i od kuda dolazi legenda o darivanju djece?


Sveti Nikola ranokršæanski je biskup iz 4. stoljeæa, iz maloazijskoga grada Mira, današnjeg Demrea u Turskoj. Njegovi bogati roditelji umrli su dok je još bio mlad pa je rano ostao sam. Veæ od rane mladosti se odlikovao velikim èovjekoljubljem i mnogim milosrdnim djelima. Uz njegov je ¾ivot vezano mnogo anegdota i danas je meðu njima teško razlikovati koje su istinite a koje nisu. No sigurno je to da se isticao dobrotom i hrabrošæu u vremenima kršæanskih progona. U svom ¾ivotu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bli¾njemu, a vele da je i prodao sav svoj imutak te novac podijelio siromasima.

Danas je poznat kao svetac koji daruje dobru djecu. Svetog Nikolu danas znamo kao zaštitnika djece, pomoraca, djevojaka, siromaha, studenata, farmaceuta, pekara, ribara, zatvorenika, trgovaca, putnika, otoka Sicilije, pariškog sveuèilišta i mnogih gradova širom svijeta.

 Prièa o Nikoli

         U davna vremena u dalekoj šumi ¾ivio èovjek po imenu Nikola. Brinuo se da u njegovoj šumi drveæe mirno raste i da ¾ivotinje imaju sve što im treba za sretan ¾ivot – vodu, hranu, slobodu.

         Tamo se nijedno drvo nije bojalo sjekire. ®ivotinje se nisu bojale da æe ostati bez hrane kad padne snijeg i prekrije travu i zamrzne potok. Cijela šuma bila je Nikolino veliko dvorište.

         Kad bi u šumu došla noæ, mrak bi sakrio sve što ¾ivi i raste. Nikola je tada palio svjetiljku, sjedao uz vatru i nešto radio. ®ivio je sam i nije imao s kim razgovarati. Ali, nije mu bilo dosadno. Imao je svoje misli. A, o kome? O èemu?

         Evo ovako: Kao što svaka šuma ima svoj kraj tako ga je imala i Nikolina. A na kraju šume bilo je malo selo. A u selu djeca. Bilo je to i bogato i siromašno selo. Djeca su bila bogata jer su imala roditelje koji ih vole, dovoljno hrane, svako dijete je imalo prijatelja. Ali nisu imali baš sve. U selu nije bilo igraèaka. A tek obuæa! Svako dijete je imalo samo jedne jedine èizmice.

         I tako je nastala ova prièa.

Djeca su se više od svega voljela igrati u blatu. Ljeti su bosi trèali po blatu, klizali se, padali, mijesili kolaèe, pravili kule, tunele, ceste. U jesen je, meðutim, postalo hladno za bose no¾ice. A oni su se i u jesen htjeli igrati u blatu- tek tada ga je bilo posvuda. U onim jednim jedinim èizmicama!

         Majke su se zabrinuto pogledavale, klimale glavom i nešto jedna drugoj govorile. I èizmice su se zabrinule. Hoæe li izdr¾ati do ljeta biti zdrave i lijepe ako su tako prljave?

         A gdje nam je Nikola?

         Evo ga ide prema selu. Toplo se obukao, polako hoda stazom od mokrog lišæa i nešto opet misli i smješka se. Kako i ne bi! Danas mu je imendan. A na imendan ne treba biti sam. U selu æe Nikola u svoju vreæu spremiti brašno, šeæer, sol, krumpire... U svaku æe kuæu zaæi da èuje što se dogodilo od zadnjeg puta, jesu li svi zdravi, tko se rodio, tko se o¾enio...

Tako je to svaki put. Tako je trebalo biti i ove godine. Ali - u svakoj je kuæi majka Nikoli šapnula o blatnim èizmicama. I Nikola se zabrinuo. Dogovorili su se tada roditelji i Nikola: Kad bude iduæi put dolazio ranim jutrom u selo, na svoj imendan, u svakom æe ga prozoru èekati èiste djeèje èizmice. On æe u njih, dok djeca još spavaju, staviti nešto što svako dijete voli – igraèku.

         Bio je to divan dogovor. Nikola neæe naveèer samo sjediti kraj vatre i misliti na lijepe stvari nego æe ih i izraðivati. Šuma je puna komadiæa drveta i on æe od njih no¾iæem raditi male ¾ivotinje, mala kola, namještaj za lutkinu kuæicu i sve što mu padne na pamet... A djeca? Ona æe svaku veèer èistiti svoje èizmice, a naveèer prije Nikolinog imendana, stavljat æe ih u prozor da i Nikola vidi da su èiste. On æe im, kad bude išao kroz selo, u èizmice nešto stavljati, a to nešto bit æe prava igraèka za hladne zimske dane.

         Tako su se dogovorili i tako je bilo godinama. Ali, godine su prolazile i Nikola je bivao sve stariji. Više na svoj imendan nije mogao iæi u selo i donositi igraèke, a mame nisu htjele da im djeca budu tu¾na ako ujutro naðu praznu èizmicu. I zato je svaka mama u tom malom selu stavila u èizmicu ono što je našla u kuæi. Kako su bili siromašni, to su bile jabuke, orasi, bomboni zamotani u šarene papiriæe. A djeca su se probudila i bila sretna jer su veæ imala dovoljno igraèaka i slatko ih je razveselilo.

I tako je to i danas. Uvijek ima jedan dan kad se dijete probudi i još boso i pospano otkrije da ga netko voli i misli na njega...

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispi¹i èlanak Ispi¹i èlanak | Po¹alji prijatelju Po¹alji prijatelju ]
preskoči na navigaciju