preskoči na sadržaj

Osnovna ¹kola Ivana Kukuljeviæa Beli¹æe

Login
 

 

 

Prilo¾eni dokumenti:
Upute za ucenike i roditelje.pdf

"VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 2"

 

PROJEKT: Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (2018/2019.)

Prilo¾eni dokumenti:
VRIJEME JE ZA SKOLSKI OBROK 2.pdf

VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 3


Prilo¾eni dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

IDEMO U SREDNJU

 

 

GRAD BELI©ÆE

 

 

 

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Èe Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani dogaðaji

E lektire

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispi¹i èlanak Po¹alji prijatelju
Badnjak
Autor: Dajana Vinkoviæ, 24. 12. 2013.

Unošenje badnjaka i rasprostiranje slame pod blagdanski stol uz zvukove bo¾iænh pjesama, jedan je od obièaja koji se ve¾e uz samu Badnju noæ. Danas se u Hrvatskoj ta tradicija zadr¾ala tek ponegdje, dok je ostao više prisutan obièaj postavljanja jaslica koje pribli¾avaju dogaðaj Bo¾iæa, Isusova roðenja.


Na dobro vam došla badnja veèer!

Dan uoèi Bo¾iæa nosi naziv Badnjak, ime mu dolazi od rijeèi bdjeti, jer se na badnju veèer bdije pobo¾no èekajuæi Kristovo roðenje. Kako se u badnjoj noæi bdije,va¾nu ulogu ima svjetlo. Neizostavne su još iz davnina uobièajene bo¾iæne svijeæe, a skoro u pravilu je u hrvatskim krajevima posebno za ovu priliku napravljena svijeæa - svijeæa voštanica. Badnjak je i panj koji se na taj dan unosi u kuæu i stavlja na ognjište. U nekim se krajevima u kuæu unosi jedan, a u nekima tri panja. Tri su panja simbol Svetog Trojstva, a njihovim se ¾arom pripaljuju sve svijeæe u kuæi. Panjevima koji tinjaju obièno bi se dodavalo malo hrane s blagdanskog stola i vina koje se pilo. Vjerovalo se da æe vatra velikih panjeva donijeti dobro cijelom domu i svim ukuæanima. Slama se kao znak Bo¾iæa odr¾ala znatno du¾e od panjeva. Postavljala se pod stol uz zvukove bo¾iænih pjesama. Na slami se sjedilo i prièalo sve do odlaska na polnoæku, a èesto se na njoj i spavalo. Kad se unese slama i badnjaci, zapoèinje bdijenje. Vrhunac badnjeg bdjenja jest proslava polnoæke. Bdjenje poèinje uveèer, kad se obitelj okuplja oko stola, još uvijek s posnim jelima, i unošenjem badnjaka i slame kad kako je to obièaj u nekim hrvatskim krajevima - domaæin pozdravlja ukuæane pozdravom koji naviješta skori Bo¾iæ "Faljen Isus! Na dobro vam došla badnja veèer"! Na taj pozdrav slijedi odgovor: "I s tobom zajedno!“ Na Badnjak nema objeda, jer se posti do veèeri, a jede se samo naveèer, ali i tada samo nemrsnu hranu. Veèera na Badnjak je posna.

Simboli Bo¾iæa
Badnjak je mlado, hrastovo ili cerovo drvo, koje se na Badnji dan rano ujutro sijeèe i donosi pred kuæu. Uveèe, uoèi Bo¾iæa, badnjak se presijeca i zajedno sa slamom unosi u kuæu. S badnjaka se uzimao ¾ar kojim su se palile svijeæe i vatra na ognjištu. Dok je panj badnjak morao uzmaknuti iz tradicijskih obièaja i obreda, slama se kao znak Bo¾iæa mnogo dulje odr¾ala .Ona se unosi i posipa  po cijeloj kuæi. Prema narodnom vjerovanju, slama se unosi zato što je i Isus roðen na slami.U seoskim kuæama slama na podu le¾i i po tri dana, a u gradovima ova je simbolika svedena na rukohvat slame koja se postavlja uz panj badnjak. Badnjak u gradu saèuvao je tako samo dijeliæ seoskih tradicija, a slavi se uz bo¾iæno drvce, uz kuæne jaslice, uz pjevanje ili slušanje bo¾iænih pjesama i uz posebno pripravljenu veèeru. Najva¾nije je  bdjenje u išèekivanju polnoæke.

Izvor: http://zena.hr/bozic/clanak/ostalo/u_predvecerje_bozica/260

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispi¹i èlanak Ispi¹i èlanak | Po¹alji prijatelju Po¹alji prijatelju ]
preskoči na navigaciju