preskoči na sadržaj

Osnovna ¹kola Ivana Kukuljeviæa Beli¹æe

Login
 

 

 

Prilo¾eni dokumenti:
Upute za ucenike i roditelje.pdf

"VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 2"

 

PROJEKT: Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (2018/2019.)

Prilo¾eni dokumenti:
VRIJEME JE ZA SKOLSKI OBROK 2.pdf

VRIJEME JE ZA ©KOLSKI OBROK 3


Prilo¾eni dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

IDEMO U SREDNJU

 

 

GRAD BELI©ÆE

 

 

 

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Èe Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani dogaðaji

E lektire

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispi¹i èlanak Po¹alji prijatelju
©kolska knji¾nica u Godini èitanja 2021.
Autor: Dajana Vinkoviæ, 18. 3. 2022.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici odr¾anoj 30. prosinca 2020. podr¾ala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom èitanja. 

Kako utjecati na uèenikove navike èitanja u uvjetima pandemije?


Uvoðenjem online nastave u školski ¾ivot uvelike se promijenio i odnos prema knjigama te se i knji¾nica preselila u virtualnu stvarnost. Na platformi Teams osnovala se grupa Knji¾nica koja je privremeno zamijenila gu¾ve u školskoj knji¾nici. Fizièki posjeti bili su ogranièeni epidemiološkim mjerama, djeca su posuðivala i vraæala knjige u „kutije za posudbu“, a radionice i susreti svedeni na najmanju mjeru. No i u tim uvjetima knji¾niène usluge su našle svoj put do uèenika.

Neke od aktivnosti:

Get everyone reading – Reading for pleasure

Aktivnost èitanja knjiga na engleskom jeziku u suradnji s uèiteljicama engleskog jezika. Današnji uèenici vladaju engleskim jezikom vrlo dobro obzirom na utjecaj medija i digitalnog doba. Obzirom da smo u donacijama dobili podosta knjiga na stranim jezicima, ponudili smo zainteresiranim uèenicima knjige na engleskom jeziku prilagoðene uzrastu i oni su to odlièno prihvatili. Neki uèenici proèitali su i po desetak knjiga na engleskom jeziku. Ta se aktivnost odr¾ala kroz cijelu godinu i povezana je uz èitanje, izradu plakata, snala¾enje u online katalogu knji¾nice, upoznavanje poznatih autora, pisanje recenzija i preporuka na proèitana djela.

Ljekovita moæ knjige – Biblija

Uèitelji su pripremili videozapise u kojima èitaju Bibliju - vrlo ljekovitu knjigu za um i vjeru. Ne moramo biti vjernici da bi voljeli Bibliju. Biblija je i vrhunsko umjetnièko djelo, osim što je vjerska knjiga. S tom porukom, snimali su se videozapisi u kojima su uèitelji razlièitih predmeta èitali neke reprezentativne ulomke iz Biblije. Videozapisi su stavljeni na platformu Teams gdje su ih uèenici mogli pregledavati i komentirati. Vjerouèitelji su pripremili i dodatne aktivnosti na nastavi vjeronauka.

Titanic – medijska kultura

Uèenici i uèenice èitali su ''The Titanic is sinking'' i gledali su film ''Titanic zajedno s uèiteljicom engleskog jezika.
Njihovi radovi nalazili su se na panou na glavnom ulazu.

Miš – Podruèna škola Veliškovci


Nakon slušanja prièe "Miš u knji¾nici" Sunèane Škrinjariæ, uèenici 1. razreda su izraðivali miševe na kreativnoj radionici sa školskom knji¾nièarkom i svojom uèiteljicom.
Prièa ih je pouèila stvarima koje knjige ne vole, a prilikom upoznavanja sa školskom knji¾nicom, knji¾nièarka ih je pouèila stvarima koje knjige vole.

 

Hrvatski autori u Godini èitanja

 

Ovogodišnja manifestacija odr¾ava se u okviru Godine èitanja, s temom "Hrvatski autori u Godini èitanja" i motom "Ajmo hrvati se s knjigom", šaljivo nas upuæujuæi da se uhvatimo u koštac s knjigom i 

èitanjem.U PŠ Veliškovci, odabrali smo jednog i jedinstvenog Darka 

Macana i njegove romane za djecu i mlade¾: Dlakovuk, Jadnorog, 

Pampiri, Djed Mrz, Trnoruèica, Ljubo¾der. Knjige smo posudili iz Gradske knji¾nice i èitaonice Belišæe, kao i mnoge druge Macanove romane i stripove.

 

Blackout poetry – u suradnji sa uèiteljicom likovne kulture

 

Zatamni suvišno, otkrij poetièno

Dok je Austin Kleon imao blokadu pisanja, sluèajno je otkrio novu metodu stvaralaštva. Èitajuæi novinski èlanak, uvidio je da odabrane rijeèi tvore poetsku cjelinu, stoga ih je obilje¾io, a ostale rijeèi zatamnio. Nazivajuæi se piscem koji crta, objavio je i knjigu „Newspaper Blackout“ i tako svijet upoznao s metodom Blackout Poetry.

Rijeèi za pjesmu veæ su napisane na stranici proznoga teksta, ali je upravo na umjetniku da napravi izbor meðu rijeèima i udahne im novi ¾ivot. Radom na jednoj stranici postojeæega proznoga teksta, rijeèi i sintagme se izoliraju, a zatim povezuju kako bi stvorili lirska djela.

Djeca su izraðivala Blackout poeziju od starih otpisanih knjiga iz školske knji¾nice, a svi radovi su izlo¾eni u školskoj knji¾nici.

Za školsku knji¾nicu i knji¾nièare sve su godine Godine èitanja, no ulazimo u novu s nadom bolje pristupaènosti knji¾nica u 2022. za korisnike i sve ljubitelje tiskane rijeèi.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispi¹i èlanak Ispi¹i èlanak | Po¹alji prijatelju Po¹alji prijatelju ]
preskoči na navigaciju