preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica

Login
Google pretraživanje
 internet  školu

Upute za snalaženje

urednica mrežnih stranica:
Goranka Braim Vlahović
jurekove.vijesti@gmail.com
Popis udžbenika

Informacije, otvoreni sati

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Raspored zvona

Jurekova kuhinja

Prijevoz učenika

Matične učionice

Iz medija

Škola i vi

Savjeti i podrška

Knjižnica i vi

Vrijeme kod kuće

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2010.

Ukupno: 656249
Ovaj mjesec: 7371
Ovaj tjedan: 806
Danas: 44
Jurekove vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Zdenka Matijaković, Ksenija Lažeta, 17. 11. 2017.

 
Vukovarski je kraj naseljen prije čak pet tisuća godina. Dobio je ime po rijeci Vuki na kojoj leži.

Vučedolska golubica simbol  je grada Vukovara, a potječe iz bakrenog doba i svjedoči o životu Ilira i Kelta.

Prve vinograde u okolici Vukovara zasadili su još stari Rimljani.

Vukovar je također poznat i kao barokni grad čiji su zaštitnici sv. Filip i Jakov. ►


 

Poznate osobe iz Vukovara su: Lavoslav Ružička – kemičar i nobelovac, te mnogi pisci: Nikola Andrić, Pavao Pavličić, Ivana Šimić Bodružić i, naravno, Siniša Glavašević – ratni izvjestitelj, književnik i stradalnik Vukovara.

           

           Lavoslav Ružička                Nikola Andrić                   Pavao Pavičić

      

                            Ivana Simić Bodružić               Siniša Glavašević

Vukovar je prosvjetno, gospodarsko i kulturno središte Vukovarsko-srijemske županije kao i najveća riječna luka na Dunavu. Također je kroz svoju dugu povijest poznat po svojoj etničkoj i vjerskoj raznolikosti i suživotu.

Nakon što su u ljeto 1991. JNA i srpske paravojne postrojbe okupirale Baranju, započele su vojni napad na Osijek, Vinkovce i  Vukovar. Grad Vukovar je danonoćno izlagan granatiranjima, u kojima su razrušene ili oštećene gotovo sve građevine, tako da se život stanovnika odvijao u podrumima. Nisu pošteđeni  ni vjerski, kulturni, povijesni spomenici, gospodarski i stambeni objekti, čak niti bolnica.

Grad se našao u potpunom okruženju više od 50 tisuća dobro naoružanih vojnika JNA i srpskih paravojnih postrojbi. Nasuprot tome, snage hrvatskih branitelja s oružjem u samom gradu bile su neusporedivo slabije, bez značajnije podrške topništva i bez ratnog zrakoplovstva.  Procjenjuje se da je Vukovar branilo oko 2 tisuće pripadnika policije, Zbora narodne garde, HOS-a  i dragovoljaca iz drugih dijelova Hrvatske, BiH i dijaspore. Uz Hrvate, među vukovarskim braniteljima bili su i pripadnici nacionalnih manjina u Hrvatskoj: Srbi, Mađari, Rusini, Slovaci i drugi.

Bitka za Vukovar trajala je od 25. kolovoza do 18. studenog 1991. godine, kada je znatno nadmoćniji napadač okupirao središte grada, a zatim i Borovo Naselje. Dio branitelja uspio je u probojima u skupinama izaći iz grada prije njegova pada, a dio je zarobljen. S okupacijom grada uslijedila su masovna smaknuća civila i hrvatskih branitelja, te pljačka i progon stanovnika.

Zbog neočekivanog otpora znatno nadmoćnijem neprijatelju, te zbog strahovitog razaranja, Vukovar je postao simbolom hrvatskog otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu, a njegovi stanovnici i branitelji, primjer požrtvovnosti i hrabrosti.

Iako su najeminentniji vojni analitičari predviđali da će obrana Vukovara izdržati najviše tri dana, obzirom na brojne snage i naoružanje JNA,  Vukovar je izdržao čak tri mjeseca, točnije 87 dana.

Armija JNA i paravojne formacije zadržane su mnogo više nego su to očekivali, grad je gotovo sravnjen sa zemljom, a nisu poštivane međunarodne konvencije i počinjena su mnoga zvjerstva. Tako je to postala Pirova pobjeda JNA nad stanovnicima i braniteljima Vukovara.

Smatra se da je poginulo oko 550 branitelja i 1700 civila, no do danas se ne zna točan broj poginulih jer još mnoga tijela nisu pronađena.

Oko 8000 Vukovaraca odvedeno je u srpske logore, sudbina njih oko 800 se još ne zna. Vukovarci još traže voljene osobe.

Zato na Dan sjećanja na Vukovar, 18. studenoga svake godine palimo svijeće u znak zahvalnosti gradu–heroju i u znak pijeteta svim žrtvama.


Zapalite i vi svijeću u vašim srcima.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju