preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica

Login
Google pretraživanje
 internet  školu

Upute za snalaženje

urednica mrežnih stranica:
Goranka Braim Vlahović
jurekove.vijesti@gmail.com
Popis udžbenika

Informacije, otvoreni sati

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Raspored zvona

Jurekova kuhinja

Prijevoz učenika

Matične učionice

Iz medija

Škola i vi

Savjeti i podrška

Knjižnica i vi

Vrijeme kod kuće

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2010.

Ukupno: 656249
Ovaj mjesec: 7371
Ovaj tjedan: 806
Danas: 44
Jurekove vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Izložba Anne Frank
Autor: Irena Ivančić, 16. 11. 2013.

Kako bi obilježili Međunarodni dan tolerancije i Međunarodni dan djeteta, u petak 15. studenoga 2013. učenici 8. b, c, d i e razreda u pratnji profesorica hrvatskoga jezika i povijesti Goranke Crnkoci, Irene Ivančić, Ksenije Lažete i Zdenke Matijaković posjetili su Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu te pogledali putujuću izložbu Anne Frank – povijest za sadašnjost.


Izložbu je organizirala Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) s Kućom Anne Frank iz Amsterdama u sklopu projekta Povijest za svijest. Ciljevi su ove izložbe potaknuti otvaranje razgovora o djeci žrtvama diskriminacije i ratnih zločina te progovoriti o temama koje su i danas aktualne u našemu društvu. Nakon Filozofskog fakulteta u Zagrebu izložba je postavljena u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti od 10. listopada do 30. studenoga 2013.

Kroz citate Anne Frank i njezina oca te brojne fotografije i dokumente na dvadesetak izložbenih panela prikazuje se život djevojčice koja je postala simbol dječje žrtve holokausta, kao jedna od milijun i pol židovske djece ubijene u Drugome svjetskom ratu.

Anne Frank – povijest za sadašnjost prvo je gostovanje te izložbe u Hrvatskoj, a upotpunjena je i originalnim hrvatskim materijalom koji temu smješta u lokalni kontekst. Naime, hrvatska izložba proširena je sa šest panela koji se bave ratom na ovim prostorima, od nastanka NDH i ustaškog logora Jasenovac do ratnih događanja u devedesetima, u kojima su također stradala brojna djeca. Podsjeća, između ostaloga, na Dianu Budisavljević koja je tijekom Drugog svjetskog rata spasila oko 12 tisuća djece, za što nikada nije dobila priznanje, te na Leu Deutsch, prijeratnu dječju kazališnu zvijezdu koja je umrla u stočnome vagonu za Auschwitz.

Postavljanjem izložbe Anne Frank – povijest za sadašnjost Zagreb i Hrvatska pridružili su se više od 40 drugih zemalja čitavoga svijeta koje su imale priliku ugostiti ovu izložbu, a naši su učenici sa zanimanjem pogledali izložbu kroz koju ih je zanimljivim izlaganjem provela za to posebno osposobljena učenica-vodič (tzv. peer guide).

 

Više o Anne Frank možete saznati na





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju