preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Habdelića Velika Gorica

Login
Google pretraživanje
 internet  školu

Upute za snalaženje

urednica mrežnih stranica:
Goranka Braim Vlahović
jurekove.vijesti@gmail.com
Popis udžbenika

Informacije, otvoreni sati

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Školska liječnica

Stručne suradnice

Tanja Subotičanec
psihologinja
6256 363
 
Radno vrijeme
 

Justina Vukmanić
socijalna pedagoginja
6221 217
 
 
Goranka Braim Vlahović
školska knjižničarka
6260 581

Priručnici za roditelje

Upisi u 1. razred
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mali savjeti za velike prvašiće
Autor: Elena Carek, 19. 8. 2016.

Evo, dragi roditelji budućih prvašića, i to ste dočekali. Vaše dijete kreće u školu. Velika je to promjena za sve ukućane, a najveća za dijete. Sada ga čekaju nove obveze, svakodnevni rad, uspjesi, a ponekad i neuspjesi, problemi ali i zadovoljstvo postignutim.

Kako pomoći djetetu da postigne što bolju kontrolu i ravnotežu između svega onoga što mora i što želi? Kako mu pomoći da pokaže svoje sposobnosti i da se dalje uspješno razvija? Mnogo je to pitanja na koje odgovore ne znaju ni oni koji rade s djecom, a niti iskusniji roditelji s više đaka.

Podijelit ćemo s vama male savjete (s dozvolom autorice, učiteljice Zrinke Babić):►


ZAŠTO?
Svako je dijete jedinka i osoba za sebe sa svojim vrlinama i manama, predispozicijama da nešto postigne i bude uspješno u različitim područjima. Nema recepta za uspješan odgoj, svakom se djetetu treba pristupiti na drugačiji način i naći kako mu pomoći, ali ga  pustiti i da se pritom samostalno razvija.

Ovim vas malim savjetima želim samo uputiti kako i od kuda početi da bez straha ili ustezanja, ako treba, zatražite pomoć u knjigama ili od stručnih osoba. No, najvažnije je da ste uvijek tu za svoje dijete, što svjesniji njegovih vrlina i mana, njegovih sposobnosti i mogućnosti spremni da mu pomognete i da ga bezuvjetno volite.

PRIPREMA ZA ŠKOLU
Veliki su posao odradile tete u vrtiću i teta u maloj školi, no neke stvari možete odraditi sami kod kuće.

Vježbajte:

  • motoriku - igranje kockicama i slagalicama, rezanje, šivanje, trganje papira, ljepljenje, nizanje perli, rad sa škarama, igranje plastelinom ili tijestom, bacanje i hvatanje velike lopte, vožnja bicikla, preskakivanje konopa (vijače), hodanje po crti-gredi, penjanje, skakanje, vezanje cipela, zakopčavanje i otkopčavanje odjeće

  • govorni izraz – razgovarajte s djetetom;  primjetite, podržite i pohvalite svaki pokušaj govora; potičite ga da pravilno govori; razgovarajte o odnosima u prostoru ( prvo, srednje, gore-dolje, lijevo-desno); opisujte predmete i tražite od djeteta da otkrije o čemu govorite; pomozite djetetu da slijedi dvosložne i trosložne upute (idi u svoju sobu i donesi mi slikovnicu o kornjači i zecu); potaknite svoje dijete da i samo daje upute; iskoristite svakodnevne aktivnosti – npr. u trgovini ili dok spremate ručak, potičite dijete da imenuje posuđe, jela, povrće, njihov izgled, okus, miris, što voli, što ne voli

  • igre brojevima – brojiti predmete, oduzimati, dodavati, odnosi veličine i količine

  • razgovarajte o školi – pojasnite djetetu što ga očekuje u školi, nemojte ga plašiti, usporedite školu i vrtić ističući ono što će biti drugačije

  • zajedno opremite radni kutak za dijete, zajedno kupite sve što je djetetu potrebno za školu pritom uvažite i poneku njegovu želju

  • prošetajte s djetetom do škole putem kojim će se i ubuduće kretati, obiđite školu, upoznajte ga s okolicom škole

  • dijete mora znati osnovne podatke o sebi – kako se zove, gdje stanuje, a poželjno je da zna i broj telefona

  • radite na kućnom odgoju, uvažavanju svih članova kolektiva, pristojnom ophođenju prema vršnjacima i odraslima, nenasilnom rješavanju problema i sukoba

  • uvedite osnovna pravila brige za sebe i svoje stvari, urednost.

PRVI  DAN  ŠKOLE
Pokušajte taj dan, a bilo bi dobro i cijeli tjedan, uzeti slobodno kako biste pomogli djetetu jer će se čak i oni najhrabriji tih dana naći u sasvim novom i nepoznatom svijetu i trebat će im vaša ljubav i podrška.

Jutro započnite veselo i optimistično. Pokušajte biti što smireniji jer vaša nervoza utječe na dijete.

Otpratite dijete do škole, slijedite upute učiteljice koja će vas dočekati. Za malene đake prvake bit će priređena priredba dobrodošlice koju će im pripremiti stariji đaci. Nakon toga djeca, sad već đaci, kreću u upoznavanje sa svojim učiteljicama, novim prijateljima i svojim učionicama.

Pričekajte dijete, budite u blizini jer će neki vjerojatno ispustiti i koju suzu. Nakon završenog upoznavanja povedite dijete u šetnju, na sladoled ili ručak van kuće, poklonite mu neku sitnicu kako biste mu taj dan učinili još posebnijim. Razgovarajte o svemu što se taj dan događalo, o njegovim utiscima i doživljajima. Ako su se pojavili neki problemi, utješite dijete i vodite razgovor u pozitivnom smjeru.

I eto, sve ste učinili kako treba, a vaš je mališan sav u suzama i ne pada mu na pamet sutra sve to ponoviti, a kamoli ostati u školi bez vas.

Ne govorite mu kako se nema čega bojati jer njihovi su strahovi za njih vrlo stvarni i mislit će kako ga ne razumijete. Saslušajte dijete, pružite mu podršku, ispričajte mu neku svoju zgodu iz škole, pričajte mu o prijateljima i svemu zanimljivom što ga čeka. Dogovorite se kako ćete ići jedan po jedan dan, da ćete biti uvijek uz njega kad vas zatreba. Kada se dijete uvjeri da u vama ima podršku i da ga razumijte sve će biti lakše.

Nemojte prvih dana kasniti po dijete, razgovarajte s učiteljicom ako su se pojavili neki problemi, pohvalite  ga svaki put.

UVEDITE PRAVILA OD PRVOG DANA

  • dijete samo piše zadaće (uz vašu provjeru učinjenog)

  • samo sprema stvari za drugi dan prema rasporedu koji će dobiti u školi (vi ponovo samo provjerite je li sve dobro složeno, provjerite i pribor u pernici)

  • neka odlazak u krevet ne bude nakon 21 sat, u tome budite dosljedni barem tijekom radnog tjedna, jer djeca trebaju biti odmorna da bi što uspješnije odradila sljedeći dan

  • uvedite dnevni ritam rada, tj. kada će se dijete nakon škole odmoriti, a zatim napisati zadaću i po potrebi vježbati

  • važno je da svaki dan vidite što se radilo u školi, pohvalite svaki napredak, dijete mora znati da je ono što radi u školi vama važno, ali pritom nemojte biti strogi ili prezahtjevni

  • nekoj će djeci trebati dulje vrijeme za prilagodbu na novi način rada i obaveze koje ih svaki dan čekaju, ne shvaćajte to tragično već ohrabrujte dijete, ono mora znati da ste tu za njih uvijek i u svakoj situaciji

  • ne tjerajte dijete da radi ono što ste vi oduvijek željeli sami raditi, ali niste stigli ili mogli, pustite ga da otkrije svoje talente i interese.

POČELO  JE OZBILJNO
Tijekom prvog tjedna učenici će se upoznavati s novom sredinom, kućnim redom škole, s prostorima u školi koje će koristiti (knjižnica, dvorana za TZK, školsko igralište), s ljudima koji rade u školi na različitim poslovima i sl. Prva tri tjedna su pripremna, aktivnosti koje se provode traju kraće od školskog sata kako bi se svi što uspješnije prilagodili.

Svaki dan pogledajte što je dijete radilo u školi, čak ako ide u boravak prvo bi vrijeme trebali torbu  nositi kući. Pohvalite svog malog učenika za svaki pomak u njegovom radu jer mi odrasli ne možemo ni zamisliti koliko je njima truda potrebno da povuku ravnu crtu ili opišu krug.

Ne uspoređujte dijete sa starijom braćom ili sestrama ili nekim prijateljem. Uspoređujte ga samo sa njim samim, jer ćete tako najbolje uočiti njegov napredak. Djeca koja prije škole nisu znala čitati i pisati, tijekom prvih  nekoliko mjeseci u školi ostvarit će veliki napredak i za to im treba pohvala.
Prema učiteljima se ponašajte prijateljski i s povjerenjem pa će se tako ponašati i vaše dijete. Sve probleme koji mogu utjecati na dijete, recite učiteljici. Redovito idite na roditeljske sastanke i individualne razgovore.

Pojavi li se problem, pokušajte ga prvo riješiti s učiteljicom. Nemojte rješavati probleme svog djeteta i druge djece sami. Ne potičite dijete da se fizički obračunava s drugom djecom. Naša škola je MJESTO NULTE TOLERANCIJE NA NASILJE, svi sukobi se pokušavaju riješiti mirnim putem i nenasiljem pa se očekuje i od roditelja da to podrže.

OCJENE
U prvom obrazovnom razdoblju nema ocjena. Učiteljica će na različite načine vrednovati uratke vašeg djeteta.

U drugom obrazovnom razdoblju počinje ocjenjivanje. Ne opterećujte dijete ocjenama, ne moraju biti sve petice. Bolje njihova 3 nego vaša 5.

Ako ga naučite da ćete vi raditi teže zadaće umjesto njega, to ćete raditi dok god ide u školu, a rezultat će izostati.

Možda vas je sve ovo što ste sada pročitali izmorilo, možda vam je dosadilo već na početku pa ste odustali, no sve to nije toliko važno kao što je važna vaša prisutnost u životu vašeg djeteta, podrška i ljubav.


Toplo preporučamo savjete još jedne iskusne učiteljice, Sandre Vuk, u kolumni Školskog portala:

Sretno i vidimo se prvog dana nastave!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju