Nastavnici naše škole sretno su doputovali na svoje odredište, u poljski grad Rzeszow u subotu, 27. rujna 2014., u kasnim večernjim satima, nakon putovanja koje je trajalo petnaest sati, a u kojem su prošli kroz četiri države i prevalili oko osamsto kilometara, kako bi sudjelovali u projektu Razlike nas spajaju. Njihove dojmove možete čitati u dnevničkim zapisima dviju osmašica, Ane i Ružice.
POLJSKA, 1. dan- Rzeszow
Dan je započeo skupnom fotografijom ispred naše škole, a zatim smo se smjestili u autobus. Krenuli smo prema svom odredištu, Poljskoj.
Put je bio dug, nekoliko puta smo stali i “uživali“ u čarima pečenke. Put je bio predug za granice moje i Ružičine strpljivosti pa smo se zabavljale pletenjem narukvica.
Svojim fotoaparatima bilježili smo zanimljive krajolike. Kada smo konačno stigli u hotel, preuzeli smo ključeve, zaputili se prema svojim sobama i ravno na spavanac.
POLJSKA, 2.dan- Krakow, rudnik soli Wieliczka
Nakon dobro prospavane noći, odmorni (ili ne), susreli smo se sa svojim domaćinima Albertom i Mariuszom ispred hotela Iskra u kojem smo smješteni. Ujutro u šest i trideset (malčice prerano), krenuli smo put Krakowa. Domaćini su nam rekli da je Krakow drugi po veličini grad u Poljskoj i da u njemu živi osamsto tisuća stanovnika. Put je trajao tri sata. Po dolasku smo se susreli s ostalim sudionicima projekta, Španjolcima i Grcima. Razgledavanje grada započeli smo kod rijeke Visle. Kraljevski put (naziv turističke ture po Krakowu) započeli smo legendom o zmaju koji je opsjedao grad i njegove stanovnike dok ga nije pobijedio hrabri postolar i tako zauvijek oslobodio Krakowljane. Ako posjetite grad Krakow, ne smijete ga napustiti bez figurice zmaja, simbola ovoga grada.
Put smo nastavili obilaskom staroga grada Wavela koji je nekada bio središte svih događanja i u kojem su živjeli poljski kraljevi. Nakon obilaska glavnog gradskog trga, na kojem se nekad nalazila gradska tržnica, uslijedio je ručak u tradicionalnom poljskom restoranu, U Babci Maliny. Poslije ručka uputili smo se prema čuvenom rudniku soli Wieliczka. U trosatnom obilasku rudnika upoznali smo se s poviješću ovoga zanimljivog nalazišta, saznali nešto o tradicionalnom načinu vađenja soli iz zemlje i teškim životom rudara. Oduševila nas je multimedijska prezentacija unutar rudnika, simulacija eksplozije metana i velika ceremonijalna dvorana s lusterima izgrađenim od drveta i kristala soli u kojoj se održavaju crkveni obredi i koncerti. Iz dubine od 130 metra,vratili smo se rudarskim dizalom na površinu i, pomalo umorni, krenuli prema hotelu.
Put je bio dug i nakon večere jedva smo dočekali odmor. Laku noć, do sutra!
Ana i Ruža