preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

 > Naslovnica
Vijesti

KRATKA I NEPOTPUNA POVIJEST KUPAĆEG KOSTIMA

Autor: Ivana Rupić, 25. 7. 2013.

Sve što treba za plažu je prebaciti ručnik preko ramena i uzeti kupaći kostim? Ponekad je i to previše, a dug put je bio do ležernosti koju danas uzimamo zdravo za gotovo. Ne zaboravite – kad nosite badić, ustvari slavite stoljeća tehničkih dostignuća u izradi kostima i osvještavanja ljudskog roda o svom tijelu.

3.st. sicilijanski mozaik prikazuje žene u odjeći nalik bikinijima pri rekreaciji, dok su se svi Rimljani ipak kupali potpuno goli.

U 18.st. žene su na plaži u dugim bezobličnim radnim haljama koje skrivaju oblik tijela. Neke su žene ušivale olovne utege kako bi bile sigurne da se tkanina neće dignuti na površinu i skandalozno razotkriti njihove gležnjeve.
U 17. i 18. st. odlazak na plažu uključivao je i korištenje kabina koje su štitile čednost kupača.  Potpuno obučeni kupači bi ulazili u kabine tj. natkrivena kola koja bi zatim konji odvukli dublje prema pučini i tek tada bi se presvukli u kupaće odijelo i isplivali, odjeveni od glave do pete. Nakon kupanja, kupač bi se vratio u kola, podigao zastavicu za znak vozaču da može krenuti nazad. Na putu do obale ponovno bi se presvukao u pristojno odijelo u kojem bi se pojavio na obali, savršeno dotjeran za javnost.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1860. u engleskim vodama muškarcima je zabranjeno kupanje u kožnoj odjeći, daje se prednost pletenim kupaćim kostimima.

 

2 A

Sredinom 19.st. dame se počinju kupati u vrećastim hlačama od flanela preko kojih su se nosile također flanelske haljine.

1880.g. prvi put zabilježeno je održavanje izbora ljepotice tj.”kupačice” u Delawareu, u Rehoboth Beachu, s Thomasom Edisonom kao sucem.

1907. australska plivačica (sinkronizirano plivanje) Annette Kellerman pojavljuje se u Bostonu noseći uski jednodjelni kostim koji ju je pokrivao do vrata, s hlačicama do koljena i kratkim rukavima. Odmah je privedena zbog nedoličnog izlaganja u javnosti. Branila se objašnjavajući da ne može plivati s više robe nego što može podnijeti vješalica, što joj sudac odobrio uz objašnjenje da dopušta kostim koji će omogućiti nesputane pokrete pri plivanju.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1912. australka Fanny Durack nosila je nesputavajući kostim kad je oborila svjetski rekord na 100 m i osvojila prvu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u ženskom plivanju. Modno osviještena Durack postala je ženski Michael Phelps svoga vremena: u jednom je trenutku držala svjetske rekorde na svakom natjecanju u disciplinama od 100 m do milje.

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1921.g. prvo izdanje onog što će postati izborom za Miss Americe odvija se u Atlantic Citiju, uključujući i natjecanje u kupaćim kostimima.

5

 

 

 

 

 

 

 

 

1946.g. početkom ljeta (5.srpnja) francuski automehaničar i modni dizajner Louis Reard na modnoj reviji u Parizu predstavlja dvodjelni kupaći kostim nazvavši ga “bikini” po Bikini otočjuna kojem su četiri dana prije njegove revije Amerikanci testirali atomsku bombu. Budući da nijedna manekenka nije htjela prošetati pistom u takvoj kreaciji, Reard je bio prisiljen angažirati egzotičnu plesačicu (striptizetu) pariškog Casina. Tako je Micheline Bernardini u rekordnom roku postala slavna i obasuta s 50 000 pisama obožavatelja.

6 michelle bernardini prvi bikini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iako je vijest o bikinju odjeknula kao bomba, svijet još nije bio spreman za njega i odmah je proglašen nemoralnom odjećom, kako u Europi, tako i u Americi.

Tek nakon 10 godina, 1956. kad se Brigitte Bardot pojavljuje u bijelom bikiniju na plakatu za Vadimov film “I Bog stvori ženu“, bikini postaje senzacija, a 1962. g. Ursula Andress je u filmu o Jamseu Bondu Dr.No priuštila scenu za pamćenje upravo u bikiniju. Taj kostim prodan je 2001.g. na aukciji za 40.000 funti. Unatoč popularizaciji, bikini ostaju tabu do sredine 60-ih, što će promijeniti tek seksualna revolucija krajem 60-ih. U 70-ima bikini se sve više smanjuje i dobiva formu trokutića.

7 bardot-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1956. Speedo debitira sa svojim minijaturnim gaćicama kao sponzor australskog plivačkog tima na Olimpijadi u Melbourneu. Uz pomoć takve opreme Australci osvajaju pet od šest mogućih olimpijskih zlata.

 

speedo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1964. časopis Sports Illustrated prvi put objavljuje izdanje posvećeno kupaćim kostimima, a mladi adolscenti se odjednom počinju interesirati za ovakav oblik novinarstva.

1965. je godina kad Jodie Foster debitira na filmu – točnije kao dijete u reklami za Coppertone.

1966. je prvi put zabilježen slučaj “noćnog kupanja”, a termin “skinny dipping” prilično kasno ulazi u engleski jezik.
80-tih godina iz Brazila dolazi novi trend u kupaćim kostimima – tange, koje su bile inspirirane tradicionalnom odjećom amazonskih plemena. Paralelno se vraćaju u modu i jednodjelni kostimi.

Nakon što su žene osvijestile svoju seksualnost, izborile se za određena prava i slobodu izbora, u devedesetima se događa povratak čednosti u prikazivanju žena, koje više ne žele biti percipirane kao seksualni objekti:

1996.g. domaćin izbora za Miss svijeta trebala je biti Indija, Bangalore, međutim zbog prosvjeda zbog natjecanja u kupaćim kostimima, natjecanje je održano na Sejšelima.

1999.g. Izbor za Miss Amerike službeno zabranjuje u natjecanje u kupaćim kostimima, odnosno pojavljivanje u bikinijima i tangama.

Slobode koje su ostvarene i izborene, dovode do drugih krajnosti – dopuštena razgolićenost u javnosti postaje uvredljiva:
2006.g. u Vrbniku na Krku, u staroj gradskoj jezgri postavljene su table zabrane ulaska građana i turista u kupaćim kostimima, sukladno odluci općinskog poglavarstva , te je na taj način stvorena“čedna zona”.

2011.g. zbog iritantnih polugolih turista Barcelona zabranjuje pojavljivanje na svojim ulicama u bikinijima, a prekršaj se kažnjava s 300 eura.

Osim ako, naravno, niste Rihanna, onda je shopping u Cannesu (srpanj 2013.g.), u jednodjelnom kostimu cool.

9 rihanna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

preuzeto s  http://pogledaj.to/




 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018175
Ovaj mjesec: 6034
Ovaj tjedan: 2289
Danas: 254
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju