preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

 > Naslovnica
Vijesti

Rezultati istraživanja o iskustvima i ponašanju djece na Internetu i na društvenoj mreži Facebook

Autor: Ivana Rupić, 28. 10. 2013.

Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba objavili su rezultate istraživanja o iskustvima i ponašanju djece na Internetu i na društvenoj mreži Facebook, iz kojih se saznaje da čak dvoje od troje djece prije nego što navrši 13 godina života otvori svoj Facebook profil.

Od 93% ispitane djece, koliko ih ukupno ima vlastiti profil. 4 od njih 5 u svojoj obitelji nema pravila o sigurnom korištenju te društvene mreže. Primjećena je gotovo stalna uključenost djece na Facebooku (84% njih je dostupan internet i Facebook na mobitelima) – pokazuju rezultati istraživanja o iskustvima i ponašanjima djece na internetu i na društvenoj mreži Facebook, koje je proveo Hrabri telefon s Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba ove godine.

Na uzorku od 1489 djece u Hrvatskoj u osnovnim i srednjim školama, koliko ih je sudjelovalo u ovom istraživanju u dobi od 11-18 godina, pokazalo se kako gotovo polovica djece pregledava svoje Facebook profile za vrijeme nastave te da svako peto dijete na Facebooku provodi više od tri sata dnevno. Većina ispitane djece ima između 300 i 500 „prijatelja“ na svom profilu, a u slučaju da ih nepoznata osoba pozove na susret, 18% djece navodi kako bi možda pristalo naći se, dok se 8% djece već našlo u takvoj situaciji i otišlo samo na sastanak. Osim ispitivanja iskustava djece na društvenoj mreži Facebook, ovo istraživanje obuhvaća i njihove doživljaje vezane uz korištenje interneta općenito.

„Osobito nam je važan dobiveni podatak kako bi 95% djece najradije provodili svoje slobodno vrijeme družeći se s prijateljima ili u slobodnim aktivnostima i sportu, a zapravo svako peto dijete provodi više od 3 sata dnevno na Facebooku. Ovi rezultati upućuju na potrebu djece da im omogućimo i druge oblike provođenja slobodnog vremena u druženju s vršnjacima. Nadalje, što se tiče Facebooka, izloženost nasilju na toj društvenoj mreži je najčešća kod djece stare 15 do 16 godina; češće su žrtve djevojčice (60%), a počinitelji dječaci (60%). Svako peto dijete je nekoliko puta ili često primilo uvredljive poruke putem Facebooka. Iako je i kod djece žrtava i kod počinitelja nasilja, u odnosu na djecu koja nemaju to iskustvo, nađeno više simptoma depresivnosti, tjeskobe i neprihvatljiva ponašanja, kod djece koja su istovremeno i žrtve i počinitelji nasilja dobivene su najizraženije emocionalne i ponašajne poteškoće.“ –prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.

Hrabri telefon je u suradnji s partnerom, iStudiom, koji je specijalizirana kompanija za društvene medije, razvio Facebook aplikaciju namijenjenu prvenstveno educiranju roditelja o načinima na koje mogu pomoći djeci da se zaštite na Facebooku. Aplikacija roditeljima na jednostavan način omogućava uvid u načine kako Facebook može biti koristan kada se pravilno koristi, ali i što je potrebno učiniti da bi se prevenirale neželjene posljedice. Aplikacija se može preuzeti s Facebook stranice Hrabrog telefona https://www.facebook.com/HrabriTelefon.

„Razvili smo jednostavnu Facebook aplikaciju unutar koje korisnici mogu pronaći upute o zaštiti privatnih podataka te se informirati ne samo o prijetnjama već i  pozitivnim učincima najpopularnije svjetske društvene mreže Facebook. iSTUDIO se rado uključuje u humanitaran rad i nastojali smo našim znanjem u području digitalnog marketinga doprinijeti zaštiti, danas predostupne privatnosti djece i roditelja“. – Andrej Virant Sadiković, Account Manager, iSTUDIO.

„Hrabri telefon će uskoro i pilotirati projekt kojemu je cilj stvoriti snažnu mrežu podrške u školskoj zajednici – upoznati i djelatnike škola i djecu s posljedicama cyberbullyinga, ali i koracima koje mogu poduzeti da svoju zajednicu učine sigurnijom.“ – Hana Hrpka, prof. predsjednica udruge Hrabri telefon.

 

Kontakt osoba: Ella Selak Bagarić, mag. psych, Tel.: (+385 1) 3793 000, 099 2121 716; E-mail: ella@hrabritelefon.hr

preuzeto s www.skole.hr




 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018175
Ovaj mjesec: 6034
Ovaj tjedan: 2289
Danas: 254
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju