preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

 > Naslovnica
Vijesti

Međunarodni dan osoba s invaliditetom, 3. prosinca

Autor: Ivana Rupić, 3. 12. 2013.

Povijest Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 
potječe iz davne 1956. godine.

Dana 8. kolovoza 1956. godine u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji planuo je požar u kojem su stradala 262 rudara. Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća sa najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena. U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.

Republika Hrvatska je 2007. potpisala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativni protokol uz Konvenciju te je iste godine donijela Zakon o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju. Time je bila četvrta zemlja u svijetu koja je ratificirala Konvenciju, a druga u Europi te jedina od zemalja izvan Europske unije.

Iako je u Hrvatskoj na snazi Konvencija o pravima osoba s invaliditetom,  društvo im često stvara prepreke, ističe pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak. A one su različite. "Od onih u svakodnevnom životu u području pristupačnosti, što se tiče recimo dostupnosti usluga ulaska u određene prostore poput javnih usluga, zdravstvenih ustanova, problemi vezani za obrazovanje, zatim samim nepoštivanjem također propisa, recimo kod parkiranja na mjesta za osobe s invaliditetom koji nemaju znak pristupačnosti", pojašnjava Slonjšak.

HZZO: U Hrvatskoj živi 518.081 osoba s invaliditetom te one čine oko 12,1 posto ukupnog stanovništva

Međunarodni dan osoba s invaliditetom ove se godine obilježava pod motom "Uklanjanjem prepreka do stvaranja inkluzivnog društva pristupačnog svima". U Hrvatskoj živi 518.081 osoba s invaliditetom te one čine oko 12,1 posto ukupnog stanovništva Republike Hrvatske, izvijestili su iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Najveći je broj osoba s invaliditetom u radno aktivnoj dobi od 19 do 64 godina, njih 284.505 (54,9 posto), dok je invaliditet prisutan i u dječjoj dobi od 0 do 19 godina, u udjelu od 7,4 posto. Najveći broj osoba s invaliditetom ima prebivalište u Gradu Zagrebu i Splitsko dalmatinskoj županiji. U te dvije županije živi oko 29,7 posto od ukupnog broja osoba s invaliditetom.

Na snazi je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom koja potrebe tih osoba vidi kao pitanje njihovih temeljnih ljudskih prava. Konvencija poziva i na "promjenu stajališta". Osobe s invaliditetom iz osobnog životnog iskustva znaju kako se krše njihova prava i kako ih se može zaštititi, te ističu kako od države i društva ne traže socijalnu pomoć  i sažaljenje već poštivanje osnovnih ljudskih prava. Posebno ističu pravo na pristup svim ustanovama bez arhitektonskih barijera, školovanje u redovnom sustavu obrazovanja iz kojega su dosad bili najčešće isključeni, te pravo na zapošljavanje.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) među svojim pravima obuhvaća i pravo svojih osiguranih osoba na ortopedska i druga pomagala koju su nužna mnogim osobama s invaliditetom. Do 30. rujna 2012. godine HZZO je za ortopedska pomagala kao što su proteze, ortoze, ortoproteze, ortopedske cipele, ortopedske uloške, te ortopediju-rezervne dijelove i potrošni materijale odvojio sredstva u vrijednosti od oko 54 milijuna kuna. Nadalje, za invalidska kolica i pomagala za kretanje potrošeno je 18 milijuna kuna, dok je za antidekubitalna pomagala, pomagala za inkontinenciju, pokrivala za rane i pomagala za probavni sustav utrošeno nešto više od 176 milijuna kuna.

Josipović: Cilj nam je inkluzivno društvo

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom na Pantovčaku se održava Okrugli stol na kojem je glavna tema problemi i prepreke s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću i suočavaju.

Predsjednik Ivo Josipović tom je prigodom poručio da nam je cilj inkluzivno društvo, ali bez patroniziranja. Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović tvrdi kako je omogućavanje obrazovanja svakom djetetu s invaliditetom jedan od strateških ciljeva ove Vlade.

Šef delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren je pak poručio kako su u zadnjem izvješću monitoringa Republike Hrvatske iz listopada, osobe s invaliditetom i dalje diskriminirane na tržištu rada. "Republiku Hrvatska treba obratiti više pozornosti na ovu problematiku i ubrzati rad na istoj", poručio je Vandoren.

Saborski zastupnici pokušavaju razumjeti život s invalidnošću

Saborski zastupnici, dužnosnici i djelatnici Hrvatskog Sabora će povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom imati priliku iskušati kako savladati prepreke s kojima se u svakodnevnom životu susreću osobe s invaliditetom.

Naime, predsjednik Sabora Josip Leko u suradnji s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom Ankom Slonjšak organizira druženje dužnosnika, zastupnika i djelatnika Hrvatskog sabora s osobama s invaliditetom različitih oštećenja.

Na pripremljenom poligonu zastupnici, dužnosnici i djelatnici moći će isprobati kako se kretati uz pomoć psa vodiča, štapa za kretanje slijepih i invalidskih kolica; kako komunicirati ako ne čujete; razumjeti Ustav ako ste osoba s intelektualnim teškoćama te kako vas doživljava okolina ako imate psiho-socijalne teškoće.

 

Prezentacija programa Centra za rehabilitaciju Silver

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom Centar za rehabilitaciju Silver iz Zagreba održava prezentaciju programa Centra za učenike osnovnih škola s područja Zagreba kojoj će prisustvovati i potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.

Centar za rehabilitaciju Silver ustanova je socijalne skrbi jedinstvena u ovom dijelu Europe, koja u rehabilitaciju osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju uključuje rad sa psima pomagačima (psi vodiči, rehabilitacijski i terapijski psi).

Osnovni programi Centra proizišli su iz programa koje je provodila Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet, koja je uz Ministarstvo i Grad Zagreb suosnivač Centra.

Programskim aktivnostima Centra Silver obuhvaćene su osobe oštećenog vida, teško pokretne i osobe u invalidskim kolicima, djeca s teškoćama u razvoju, osobe s tjelesnim, mentalnim ili intelektualnim oštećenjem. Svoje usluge Centar pruža korisnicima s područja cijele Republike Hrvatske.

Redovitim medijskim istupima postao je prepoznatljiv kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu. Sukladno navedenom, Centar Silver je služio kao primjer dobre prakse u pregovorima Hrvatske za pristupanje EU, te ga kontinuirano posjećuju inozemne i domaće delegacije.

preuzeto s http://www.index.hrhttp://www.uir-zagreb.hr




 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018175
Ovaj mjesec: 6034
Ovaj tjedan: 2289
Danas: 254
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju