preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

Vijesti

Utjecaj obiteljskih problema na razvoj djece

Autor: Ivana Rupić, 15. 2. 2015.

Svi znamo da obiteljske svađe i zapostavljanje snažno utječe na psihički razvoj djece. Kasnije kada odrastu, bore se s depresijom, agresivnim ponašanjem, nemogućnošću uspostave ozbiljnijih veza i slično. Međutim, nova istraživanja su pokazala da nesklad u obitelji utječe i na njihov fizički razvoj. Konkretno, razvoj njihovog živčanog sustava i stvaranje fizičkih veza u mozgu. Djeca su kao spužvice i sve upijaju, pa i onda kada se najmanje nadamo. Vjerojatno ste primjetili da to čine čak i kada su zadubljena u igranju, pa mislite da uopće ne slušaju vaše odrasle razgovore. Pretpostavljam da niste pomislili da to čine i u snu.

Znanstvenici s Oregonskog sveučilišta su zahvaljujući fMRI skeneru magnetskom rezonancom snimali mozgove beba za vrijeme spavanja i došli do zapanjujućih rezultata. Utvrdili su da je u dijelu mozga zaduženom za kontrolu emocije i stresa, došlo do povećane aktivnost za vrijeme ljutitog govora odraslih. Na Sveučilištu Yale su pak na isti način proveli istraživanje nadadolescentima. Utvrđeno je da oni koji su u djetinjstvu pretrpili psihičko zlostavljanje i zanemarivanje, imaju manju gustoću stanica u dijelu mozga zaduženom za emocije, te manifestiraju probleme s emocijama.

Djeca često prkose roditeljima i autoritetu jer smatraju da ih nitko ne razumije, ne poštuje ili ne obraća pažnju na njihove potrebe. Nažalost često puta takva reakcija djeteta biva grubo kažnjavana. Za takvu kaznu nema potrebe, jer se svako nepoželjno ponašanje vrlo lako i brzo može riješiti pravilnom komunikacijom. Odnosno, pomoću dječjeg jezika kratkih rečenica, ponavljanja, odgovarajućeg tona glasa, gesti i izraza lica koji djeca razumiju. Upravo na taj način se razvija zdrav, topao odnos između roditelja i djece, pun obostranog razumijevanja i poštovanja. Sve se to pozitivno odražava na njihovo odrastanje (i mir u kući).

Ne zaboravimo da odrasli nisu imuni na ono što im se događalo u djetinjstvu. Razna istraživanje su pokazala da osobe koje su bile izložene emotivnom zanemarivanju imaju sklonost glavoboljama i depresiji, te povećani rizik od moždanog udara. Na koji način i zašto se baš kod tih osoba povećava rizik još se ne zna, ali jedno je sigurno – zdrava obiteljska atmosfera uvelike pridonosi i zdravlju pojedinca. Treba se graditi od samog rođenja.

Želite li pomoć oko komunikacije s djetetom, dostupna je putem seminara “Najsretnije dijete” koji se održava u Zagrebu i Varaždinu, a ukoliko želite – i u vašem domu:http://najsretnijabeba.webs.com/seminari

Tekst: Iva Brčić, certificirana edukatorica programa Najsretnija beba Hrvatskahttp://najsretnijabeba.webs.com

Preuzeto s http://www.roditelji.hr/




 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018153
Ovaj mjesec: 6012
Ovaj tjedan: 2267
Danas: 232
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju