preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik

Povijesno-arheološka skupina

 

Već su mnogi ratovi tijekom stoljeća prohujali Vukovarom. Ali niti jedan do sada nije se takvom silinom obrušio na ovaj miran hrvatski grad kao rat 1991. godine. To je rat koji su protiv Vukovara i Hrvatske poveli generali tzv. Jugoslavenske narodne armije, zajedno s velikosrbijanskim četnicima i dijelom naših dosadašnjih susjeda Srba (zaslijepljenih idejom Velike Srbije).

   No, Vukovar nije klonuo pred tim agresorima: u gradu-desetljećima gušenog, ali nikad zatomljenog-domoljubnog hrvastva, buknuo je revolt protiv pokušaja nasilnog odvajanja od hrvatske domovine, kamo je on vjekovima pripadao. I niti jednoga agrumenta, niti slobodne volje njegovih građana nije bilo za odvajanje Vukovara od Hrvatske; osim argumenta sile stotine tenkova, transportera, zrakoplova, brodova i brojnog pješaštva okupatorske armije.

   Po svim izjavama (preživjelih) sudionika obrane, «pakao Vukovara» započeo je 25. kolovoza 1991. g. zajedničkim napadom jugoslavenske (srpske) vojske i četnika na cjelokupni prostor grada Vukovara. Iz svih smjerova tuklo se po gradu različitim topničkim oružjima, a eksplodirane granate bilo je nemoguće izbrojiti. Zrakoplovi su se obrušavali bombardirajući stambene četvrti i istresajući tone bombi, među kojima i zabranjene «kazetne bombe».

 

   Od samog početka rata, Borovo Naselje bilo je jedno od najvećih žarišta otpora i sjeverni bastion obrane Vukovara. Stoga nije čudno što je neprekidno moralo trpjeti strahovita razaranja i učestale napade srpske vojske iz Borova Sela, Orlovače i Trpinje.

Više puta se događalo, da se iskusni i dobro organizirani branitelji Borova Naselja potpuno razorili neprijatelja.

   U Vukovaru se nakon egzodusa ugasio život. I životinje su pobjegle iz donedavno mirnog grada na Dunavu. Uništena je mladost, razorene obitelji, nestali su ljudi. Srušen je grad.

   No, Vukovar nikada nije pao. Iz pepela razorenog i srušenog grada niče jedan novi svijet. Slobodan i moderan.

   Slava i tragedija Vukovara, mučeništvo njegovih stanovnika gotovo nas prisiljavaju na šutnju. Govoriti o zgradama i ulicama, koliko god one bile lijepe i značajne, čini se sada upravo  nepristojnim. Ali voljeti svoj grad znači voljeti i ljude, svoju Domovinu.

  Poštujući Vukovar, njegove žrtve i heroje, poštujemo sve žrtve i heroje Domovinskog rata diljem Lijepe naše, jer Vukovar nije samo grad, on je simbol svehrvatske obrane, junaštva i žrtve za neovisnu Republiku Hrvatsku.

 

                                                    Pripremili članovi Povijesno-arheološke grupe

                                                                               Voditeljica

                                                                  Ana Pavičić, profesorica povijesti  

 





 

Sandučić povjerenja

Slika kao link

Pišite nam

sanducic-povjerenja@os-jsizgorica-si.skole.hr

Ako imate neki problem (u školi ili osobni) koji vas muči, a o kojem je teško pričati ili mislite da se nemate kome obratiti, slobodno nam pišite. Uvijek ćemo vam nastojati riješiti taj problem. Osim on-line komunikacije, i u holu škole postavljen je sandučić povjerenja u koji također možete ubaciti napisane poruke.

Ravnateljica i Stručni tim Škole

Prijavi nasilje
UDŽBENICI za 2023./2024.
eDnevnik
Web stranice razreda
Online lektire
Prehrana 7

Pomoćnici u nastavi
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 8. 2013.

Ukupno: 1018112
Ovaj mjesec: 5971
Ovaj tjedan: 2226
Danas: 191
LINKOVI
 
Oglasna ploča
Korisni linkovi
DOKUMENTI
CMS za škole logo
Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik / Stjepana Radića 44 A, HR-22000 Šibenik / os-jsizgorica-si.skole.hr / ured@os-jsizgorica-si.skole.hr
preskoči na navigaciju