Osnovna škola Krunoslava Kutena

> O školi  > Knjižnica

Zoran Vakula, najpoznatiji hrvatski meteorog u školskoj knjižnici

Autor: Snježana Posavec Turniški, 26. 4. 2024.

Dana 25. travnja 2024. g. knjižničarka OŠ Krunoslava Kutena Snježana Posavec Turniški  organizirala je u školskoj knjižnici 3 književna susreta s našim najpoznatijim meteorologom Zoranom Vakulom. Susreti su upriličeni  za sve učenike 1. - 4. razreda matične i područnih škola.

Zoran Vakula je na zanimljiv i šaljiv način učenicima objasnio meteorološke pojmove  i predstavio niz slikovnica  „Vremenaste priče“, koje su prevedene i na engleski jezik.

Učenici su u interaktivnom predavanju naučili što je vjetar, koje vrste vjetrova postoje, što je oblak, kako nastaju snježne pahulje, vjetar, munje, duga… Slušali su o klimatskim promjenama i globalnom  zatopljenju, a mogli su postaviti i pitanja. Zanimalo ih je zašto je sunce žuto, a snijeg bijel, kakvo će vrijeme biti za vikend, koliko se unaprijed može predvidjeti vremenska prognoza i još mnogo toga.

Učenice viših razreda pripremile su pitanja za intervju, a Zoran je spremno i opširno na njih odgovarao. Dobile su i osnovne smjernice i savjete kako postati dobar novinar. Mladim novinarkama priključila se i Radijska grupa s učiteljicom Marijom Cetl koju je posebno zanimalo zašto se protiv tuče više ne borimo raketama.

Oduševljeni učenici otišli su nasmijanih lica, puni dojmova i novih znanja.

Prisutne učitelje očarali su Zoranov vedar duh, dosjetke i šale, jednostavnost i šarm.

Svi smo uživali u susretu i zajedničkom druženju.

Snježana Posavec Turniški

Osnovna škola Krunoslava Kutena / Trg Petra Zrinskog 2, HR-10340 Vrbovec / os-kkutena-vrbovec.skole.hr / ured@os-kkutena-vrbovec.skole.hr