Upravo na taj datum započinje Mjesec hrvatskoga jezika kada posvećujemo posebnu pažnju ljepoti i raznolikosti hrvatskoga jezika. Prema odluci Hrvatskoga sabora, od 11. do 17. ožujka obilježavaju se Dani hrvatskog jezika. Kao što navodi Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje: "Ovom manifestacijom želimo istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću. "
Aktivnosti povodom Dana hrvatskoga jezika provodili smo u produženom boravku 2. razreda i 1. a razreda.Kratkom prezentacijom učenici drugih razreda su upoznali hrvatska narječja. Međusobno su razmijenili iskustva s nepoznatim hrvatskim riječima kojima nisu znali značenje (od koga su čuli te riječi, gdje su ih čuli...). Zatim su na Hrvatskom jezičnom portalu tražili značenje čakavskih i kajkavskih riječi.
Učenici prvog razreda su također učili o čakavskom i kajkavskom narječju. Nakon što su dobili prijevod tradicionalnih čakavskih i kajkavskih pjesama, zadatak im je bio na ploči pronaći papir s originalnim stihovima. Pjesme smo potom poslušali u pravoj verziji i to od tradicionalnih govornika. Učenici su odigrali nekoliko igara na tabletima gdje su ponavljali riječi ranije spomenutih narječja. Dane hrvatskoga jezika prvi razred završio je izradom vlastite knjige. Knjiga pod nazivom "Abeceda produženog boravka" nastajala je polako, ali sigurno već od učenja prvog slova. Učenici su sustavno, nakon svakog naučenog slova zapisivali slova na list papira. Kada su ih naučili, svakom slovu su dodali crteže riječi koje počinju na to isto slovo.
Kako smo na razne načine približili hrvatski jezik svakodnevici produženog boravka pogledajte u kratkom videu na sljedećoj poveznici: https://youtu.be/mjmo6lw2-Ko