Učenici osmih razreda naše škole su u četvrtak, 24. ožujka, sudjelovali na izvanučioničkoj nastavi u Vukovaru. Riječ je o projektu Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar koji se provodi od školske godine 2016./2017. a putem kojeg učenici dobiju osnovne informacije o Domovinskom ratu s posebnim osvrtom na Vukovarsku bitku. Nažalost, posljednje dvije školske godine učenici nisu sudjelovali na ovom vrlo vrijednom projektu zbog epidemiološke situacije, a i ove godine je organiziran kao jednodnevna, umjesto dosad uobičajene dvodnevne terenske nastave. Sve troškove; prijevoz, tri obroka, stručno vodstvo i sl. snosi Ministarstvo branitelja.
Riječ je o vrlo korisnoj i metodološki svrhovito osmišljenoj te kvalitetno organiziranoj i provedenoj nastavi. Onakvoj tijekom koje se najbolje pamti te upamćeno trajno ostaje u svijesti. Učenici su obišli postav Memorijalnog centra uz tumačenje bojnika Batinića, sudionika Domovinskog rata. Zatim su prisustvovali na predavanju o uzrocima i tijeku Domovinskog rata. U samom gradu posjetili su sliedeća memorijalna mjesta; Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, župa sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, Masovna grobnica na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce. Nažalost, zbog epidemioloških razloga preskočen je posjet bolnici.
Nakon pauze za ručak bili smo u Gradskom muzeju Vukovar te vrlo suvremeno uređenom i atraktivnom Muzeju vučedolske kulture. Pred polazak, na inicijativu samih učenika, koji su vrlo uporno zapitkivali, zastali smo i pred najprepoznatljivijim vukovarskim simbolom – vodotornjem. Uspon u sam toranj nije bio obavezan, međutim velika većina se odlučila popeti i to stepenicama – 211 njih, premda je postojala i mogućnost uspona panoramskim liftom.
Naši osmaši s velikom su strepnjom očekivali vijest o tome hoće li projekt biti održan ove godine, te oduševljeno dočekali pozitivnu povratnu informaciju. Ipak im je to bio prvi izlet od početka šestog razreda. Stoga im nije teško pao vrlo rani polazak, u 4.30, kao ni povratak oko 23 sata. Kao predstavnica učitelja u pratnji (Lidija Vinovrški, Marcela Šapina Sarkotić, Vladimir Vujčec, Tanja Stipanec – pomoćnica u nastavi) moram napomenuti da učenici zaslužuju veliku pohvalu za suradnju i uljudno ponašanje tijekom cijelog održavanja ove dugačke te realno fizički i psihički naporne izvanučioničke nastve.
Nikolina Golub, učiteljica povijesti