RAZREDNA NASTAVA
1.a Slikamo kao P. Mondrian
Učenici 1.a razreda i učiteljica Mihaela Kikić istražili su poznatoga nizozemskog slikara Pieta Mondriana i njegovu slikarsku tehniku, a potom su sami pokušali stvarati likovne i druge uratke po uzoru na njegove radove. Mondrian je poznat po tome što se za vrijeme svojega života priklonio apstraktnoj umjetnosti u kojoj je likovni izraz prikazivao kroz kombinaciju geometrijskih oblika, a moramo priznati da su se učenici 1.a razreda vrlo uspješno snašli u takvoj tehnici.
2.a Predmeti u prošlosti
Učenici 2.a razreda i učiteljica Marija Banović prikupili su stare uporabne predmete koje su izložili u svojoj učionici. Istražili su kako su se prikupljeni predmeti koristili, a o svemu su izradili prigodne plakate i prezentaciju.
3.a i 4.b Ura igre i razbibrige
Učenici 3.a i 4.b razreda te učiteljice Kristina Čičak i Olja Đurkas istraživali su ni manje ni više nego – ure. Prikupili su ure koje su se koristile tijekom vremena, a osim toga posjetili su i urarsku radionicu gdje su se upoznali s alatima koji se koriste za popravak ura. Izrađivali su ure od recikliranih materijala i rezultate svojega rada prikazali uživo i putem digitalne izložbe.
4. a Prirodoslovni muzej
Učenici 4.a razreda i učiteljica Dunja Kufner svoju su učionicu prenamijenili u prirodoslovni muzej. Prethodno su posjetili Prezentacijsko-edukacijski centar Tikveš, a potom o svemu izradili prigodni pano. Svoje praktične radove izložili su u učionici.
PŠ Karanac (1. - 4. r.) Karanac u prošlosti
Učenici PŠ Karanac i njihove učiteljice Biljana Marušić, Ildiko Farkaš i Sofija Petrović posjetili su Etno muzej u Karancu, što ih je nadahnulo da u svojoj područnoj školi prikupe stare predmete i fotografije Karanca koje su potom izložili za sve posjetitelje. Organizirali su i modnu reviju uz glazbu prošloga stoljeća te za mlađe posjetitelje pripremili različite igre.
PŠ Grabovac (1. - 4. r.) Muzej primijenjene umjetnosti
Učenici PŠ Grabovac i njihove učiteljice Tamara Đapić, Julijana Balint i Dejana Cvitan organizirali su i proveli različita predavanja o primijenjenoj umjetnosti, a potom su izradili čestitke s motivima različitih umjetnika, modne šešire kroz različita vremenska razdoblja, omote čokolada i poštanske markice te su dizajnirali naslovnice najdražih knjiga.
PREDMETNA NASTAVA
Muzej popularne matematike
Muzej popularne matematike zamišljen je kao internetska stranica na kojoj su radili učenici naše škole pod vodstvom učiteljica matematike Maje Matijević i Mirele Bazikić. Dijeli se na četiri glavna dijela: povijest matematike, dodatna matematika, logička matematika i zabavna matematika. Stranica, koja je naslijeđe ovoga projekta, posvećena je učenicima i učiteljima kao podrška u redovitoj nastavi matematike, ali i za izvannastavne aktivnosti za sve one kojima je matematika zanimljivo područje za istraživanje.
Muzej računalnih znanosti
U učionici informatike nastavnice Ana Štigler i Lidija Sušak prikazale su povijest uređaja za pohranu podataka te su izložile različite stare informatičke uređaje. Učenici i posjetitelji mogli su vidjeti pravi primjerak konzole za igru iz 1978., PlayStation 1 iz 2001. te grafoskop koji je mlađima predstavljao veliku enigmu. Učionicu su krasili prigodni plakati, a učenici i posjetitelji mogli su igrati različite prigodne Wordwall kvizove.
Muzej geoznanosti
Nastavnik Vedran Hozjan i učenici pretvorili su učionicu geografije u muzej geoznanosti. Svi posjetitelji mogli su saznati nešto više o ocu geografije Eratostenu, građi zemlje, vulkanima i procesima erozije. Izložba je bila interaktivna jer su učenici posjetiteljima demonstrirali različite pokuse, što je bio izniman doživljaj.
Muzej bioloških znanosti i fizike
U muzeju bioloških znanosti i fizike moglo se istraživati o biologu i liječniku koji je otkrio postojanje krvnih grupa Karlu Landsteineru te o drugim poznatim kemičarima i fizičarima, kao što su Antonie van Leeuwenhoek, Robert Hooke, Francis Crick i James Watson. Osim toga, najpopularniji dio muzeja bila je stanica za realistični prikaz ozljeda gdje su učenici, naravno uz stručno vodstvo, mogli sami na sebi demonstrirati kako bi izgledala, primjerice, posjekotina na ruci. Učionicu su krasile i razne biološke zbirke i plakati. Uz nastavnice Maju Lesjak i Heidi Heil, pomoć u organizaciji i izvedbi pružio je i Hrvatski Crveni križ.
Život i rad kemičara
Nastavnik Saša Musa i učenici istraživali su život poznatih kemičara Vladimira Preloga, Lavoslava Ružičke te Marie Curie, a potom su izradili prezentaciju koju su svi posjetitelji mogli pogledati u učionici kemije.
Muzej igara
Muzej igara bio je u našoj školskoj knjižnici, a organizirala ga je s učenicima naša knjižničarka Ivana Norac. Učenici su mogli pogledati izložbe postera o povijesti igara i zaigrati Igru povijesti igara virtualnom kockicom. Bile su postavljene izložbe modernih igrački, igraćih kockica te kartaških igara, edukativnih igara te društvenih igara, puzzle i tangram slagalica, igara za dvoje te poseban dio za igru Jumanji. Postavom "I mi smo bili djeca" gosti su imali priliku vidjeti igračke kojima su se igrali učitelji naše škole i pokušati prepoznati tko se nalazi na fotografiji učitelja iz djetinjstva. Bile su organizirane i natjecateljske igre za učenike gdje su mogli osvojiti simbolične nagrade.
Grimmove bajke u kamishibai ruhu
U učionici stranih jezika prikazivale su se bajke braće Grimm u kamishibai ruhu koje su pripremili učenici sedmih razreda s nastavnicom Kristijanom Rebrinom. Uz to, posjetitelji su mogli istražiti životopis braće Grimm i potpuno uroniti u svijet bajki.
Shakespeare u modernom jeziku
Nastavnice Monika Samardžić, Dajana Dumančić i Ivana Horvat učionicu stranih jezika pretvorile su u muzej o Shakespeareu. Učenici i posjetitelji mogli su pogledati kratke videonajave za drame Romeo i Julija te Hamlet na hrvatskome i na engleskome jeziku koje su učenici prethodno vrijedno pripremili, odglumili i snimili. Također, prikazivale su se i knock knock jokes, pošalice koje svoj začetak duguju upravo Shakespeareu, a mogli su se poslušati i Shakespeareovi soneti u izvedbi naših učenika sedmih razreda. Osim toga, jedna od aktivnosti bila je i “Budi Julija na tren”, gdje su sve zainteresirane djevojčice mogle isprobati Julijinu prekrasnu haljinu i fotografirati se za uspomenu. Učionicu su krasili prigodni plakati, a znatiželjne poglede mamila je i maketa Shakespeareova kazališta Globe.
Videonajave Shakespeareovih drama možete pogledati klikom na poveznicu.
Muzej glazbe, riječi i slike
Učionica likovne i tehničke kulture bila je pretvorena u muzej glazbe, riječi i slike. Nastavnice Valentina Nekić Ivanov, Slavojka Petrović i Dubravka Kolčić Drlje zajedno s vrijednim učenicima pretvorile su učionicu u pravi muzejski postav. Naglasak je bio na poznatim osobama iz hrvatske povijesti Vatroslavu Lisinskom, Ivanu pl. Zajcu, Ivani Brlić Mažuranić te Otti Berger. Svaki kutak učionice bio je prigodno uređen crtežima, notama, fotografijama, knjigama i izložbenim predmetima, a učionicom su odjekivale prekrasne pjesme svirane na sintisajzeru. Posjetitelje su dočekivali učenici koji su utjelovili likove iz Priča iz Davnina i romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića te su tako odveli sve prisutne u neki drugi čarobni
svijet.
Muzej ikona
Nastavnik Predrag Jelić pripremio je s učenicima crteže ikona koje je su izložili za posjetitelje.
Liturgijski predmeti
Nastavnica Ljiljana Grgić uspješno je u svojoj učionici prikazala učeničke radove na temu liturgijskih predmeta. Posjetitelji su na crtežima mogli vidjeti sve predmete koji se koriste u crkvi, a u demonstraciji je pomogao i župnik našega sela.
Benedek Elek - život i djelo
Nastavnica Katarina Deriš na nastavi njegovanja mađarskoga jezika i kulture istraživala je s učenicima život i djelo mađarskoga pripovjedača narodnih bajki Benedeka Eleka te su svoje radove prikazali na panou.
S obzirom na to da je jedan od ciljeva projekta bio pojačati suradnju škole s lokalnom zajednicom, školi su se pridružili i gosti. Radionicu Glazbene boje održali su profesori Maja Varga i Nebojša Ilijev iz Umjetničke škole Beli Manastir, Područni odjel Kneževi Vinogradi. Također, Gradsko društvo Crvenog križa Beli Manastir, pod vodstvom Diane Mendler, pridružilo se muzeju bioloških znanosti i fizike, dok smo bili počašćeni i posjetom župnika Đule Andrašija iz Rimokatoličke župne crkve svetog Mihaela arkanđela iz Kneževih Vinograda. Ovim putem zahvaljujemo svima na izdvojenom vremenu i suradnji.
Nakon ispunjenoga dana i uspješno provedenoga projekta, možemo samo zaželjeti još više ovakvih druženja!
Ivana Horvat, učiteljica hrvatskoga jezika