preskoči na sadržaj

Osnovna škola kralja Tomislava Našice

 > Naslovnica
Vijesti

Voditeljica projekta - učenica 6.d razreda Josipa Smrček prezentirala je na roditeljskom sastanku razredni projekt „Otpad– Recikliranjem spasimo okoliš i pomozimo ljudima u potrebi“

Autor: Marija Ivanković, 25. 2. 2014.

U utorak 25.2.2014. godine  održan je 2. roditeljski sastanak 6.d i 6.c razreda u OŠ kralja Tomislava Našice.  Na roditeljskom sastanku  voditeljica projekta učenica 6.d  razreda Josipa Smrček  prezentirala je  projekt  učenika 6.d  razreda OTPAD – „RECIKLIRANJEM  SPASIMO  OKOLIŠ  I  POMOZIMO  LJUDIMA  U  POTREBI.

 Dora Hanižjar je podijelila roditeljima letke:

 Nekoliko savjeta kako smanjiti količinu otpada: u trgovini, kod kuće i na poslu i Vrijeme razgradnje pojedinih vrsta otpada u moru i na kopnu.

Roditeljima smo pokazali naše plakate koje su učenici 6.d razreda napravili na satu razrednog odjela pod nazivom:  Vrijeme razgradnje pojedinih vrsta otpada,

Recikliranje otpada

i  Recilkiranje otpada – kako smanjiti količine otpada?

Josipa je objasnila roditeljima o kakvom se natječaju radi:

Učenici 6.d razreda i razrednica Đurđica Mašić iz OŠ kralja Tomislava Našice prijavili su se na natječaj MALI  EKOLOZI – VELIKE NAGRADE  koje organizira „BIOTEKA“ - Udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti  i EMMEZETA.  Voditeljica ovog projekta Josipa Smrček i učenici 6.d razreda sudjeluju  s projektom OTPAD  ZA RECIKLAŽU – „RECIKLIRANJEM  SPASIMO OKOLIŠ  I  POMOZIMO LJUDIMA U POTREBI „  s kojim su prošli u drugi krug natječaja.  Njihov projekt obuhvaća prikupljanje starog papira, plastičnih boca, plastičnih čepova, plastičnih vrećica, limenki i starih baterija. Želja im je da se što više učenika naše škole, roditelji, građani Našica i okolice priključe ovom projektu. STARI PAPIR, PLASTIČNE i LIMENKE bi prodali, a od tih novaca kupili bi strunjače i didaktička pomagala za djecu s posebnim potrebama koja pohađaju našu školu. Prikupljanjem PLASTIČNIH ČEPOVA  pomoći  ćemo „Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske“- Čakovec, za kupnju skupih lijekova ljudima u potrebi. PLASTIČNE VREĆICE  i STARE BATERIJE bi skupljali i dali u posebne  spremnike. Cilj ovog  projekta  je očuvanje okoliša, podizanje svijesti učenika i građana Našica o potrebi  RECIKLIRANJA i razvijanje ekološke svijesti, a ujedno i humanitarnog karaktera. Akcija traje od 28.1. do 1.5.2014. godine. Kutije za „ OTPAD“ reciklažu stajat će u holu naše škole kako bi učenici, učitelji, asistenti, pedagoška služba, tehničko osoblje, roditelji, građani Našica i okolice mogli odložiti PLASTIČNE ČEPOVE, PLASTIČNE BOCE, LIMENKE, STARE  BATERIJE, STARI PAPIR I PLASTIČNE VREĆICE. Kutije za stari papir bi stavili u svaku učionicu i u dvoranu kako bi učenici i učitelji mogli papir odlagati u kutiju, a ne bacati u koš. Zamolili su ravnateljicu da se u dvorište naše škole doveze spremnik za odlaganje starog papira kako bi učenici i građani Našica mogli odlagati svaki dan stari papir. Kutije za stari papir će stajati u svakoj učionici. Čitav projekt je izrađen u suradnji sa školom, a ovom prilikom želimo pozvati sve zainteresiranu djecu vrtića, učenike osnovnih i srednjih škola kao i građane, da podupru naš projekt i pomognu očuvanju okoliša i ljudima u potrebi.

Pozvala je roditelje još jednom na kraju da se priključe našem projektu i zahvalila se unaprijed.

Josipa Smrček pozvala je roditelje da se priključe još jednoj humanitarnoj prodajnoj akciji likovnih radova  darovite učenice 6.d razreda Ivane Keglević koja je imala izložbu likovnih radova u holu Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice u suradnju s ravnateljicom Blažom Pavlović Radmanović,  humanitrana prodajna akcija likovnih radova je bila u Hotelu Park Našice kada su bile Našičke zimske noći. Sredstva od prodanih slika idu za kupnju didaktičkih pomagala i strunjača za djecu s  posebnim potrebama koja pohađaju našu školu. Roditelje je zamolila da poslije predavanja mlade psihologinje Matković

s temom „Kako se uči ?“,

dođu pogledati izložbu i kupiti sliku.

LETAK  KOJI SMO PODIJELILI RODITELJIMA:

OTPAD ZA RECIKLAŽU – „RECIKLIRANJEM SPASIMO OKOLIŠ I POMOZIMO LJUDIMA U POTREBI „

Učenici 6.d razreda i razrednica Đurđica Mašić iz OŠ kralja Tomislava Našice prijavili su se na natječaj MALI  EKOLOZI – VELIKE NAGRADE  koje organizira „BIOTEKA“ - Udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti  i  EMMEZETA.  Voditeljica ovog projekta Josipa Smrček i učenici 6.d razreda sudjeluju  s projektom  OTPAD  ZA  RECIKLAŽU – „RECIKLIRANJEM SPASIMO OKOLIŠ  I  POMOZIMO LJUDIMA U POTREBI „  s kojim su prošli u drugi krug natječaja.

Njihov projekt obuhvaća prikupljanje STAROG PAPIRA, PLASTIČNIH  BOCA, PLASTIČNIH ČEPOVA, PLASTIČNIH VREĆICA, LIMENKI i STARIH BATERIJA, a želja im je da se što više učenika, roditelja, građana Našica i okolice priključe ovom projektu. Cilj natječaja je da od prikupljenih PLASTIČNIH   BOCA, LIMENKI i STAROG  PAPIRA prikupiti novce s kojima bi kupili strunjače i didaktička pomagala za djecu s posebnim potrebama koja pohađaju našu školu.

Prikupljanjem  PLASTIČNIH  ČEPOVA žele pomoći „Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske“- Čakovec, za kupnju skupih lijekova ljudima u potrebi. PLASTIČNE  VREĆICE i STARE  BATERIJE  bi skupljali i dali u posebne  spremnike, koje bi potom proslijedili na ekološki prihvatljivo skladištenje i reciklažu.  Cilj ovog  projekta  je očuvanje okoliša, podizanje svijesti učenika i građana Našica  o potrebi  RECIKLIRANJA i razvijanje ekološke svijesti, a ujedno i humanitarnog karaktera. Akcija učenika traje od 28.1. do 1.5.2014. godine.

Kutije za reciklažu stajat će u holu OŠ kralja Tomislava kako bi učenici, učitelji, asistenti, pedagoška služba, tehničko osoblje, roditelji, građani Našica i okolice mogli odložiti otpad za reciklažu. Kutije za stari papir će stajati u svakoj učionici. Čitav projekt je izrađen u suradnji sa školom, a ovom prilikom želimo pozvati sve zainteresiranu djecu vrtića, učenike osnovnih i srednjih škola kao i građane, da podupru naš projekt i pomognu očuvanju okoliša i ljudima u potrebi.

Hvala Vam na podršci.

Josipa Smrček i učenici 6.d razreda OŠ kralja Tomislava - Našice

Kako smanjiti količinu otpada?

Nekoliko savjeta kako smanjiti količinu otpada:

U TRGOVINI

  1. Prije odlaska u trgovinu napravite popis potrebnih namirnica. Tako nećete kupiti ono što vam nije potrebno.
  2. Kupujte svježe namirnice bez ambalaže.
  3. Odaberite napitke u povratnoj staklenoj ambalaži.
  4. Kupujte proizvode s dužim vijekom trajanja.
  5. Odlučite se za veća pakiranja.
  6. Kupujte baterije i tonere koji se mogu puniti, reciklirani papir, kao i proizvode napravljene od recikliranog drva, metala i plastike.
  7. Izbjegavajte proizvode za jednokratnu upotrebu.
  8. U trgovini ne uzimajte plastične vrećice. Ponesite vlastite platnene vrećice ili košare.

KOD KUĆE

  1. Razmislite kako možete ponovo iskoristiti predmet koji smatrate otpadom. Na primjer, oslikajte staklenku raznim bojama i napravite vazu. Napunite je cvijećem i razveselite majku, sestru ili prijateljicu!
  2. Posuđujte knjige u knjižnici umjesto da ih kupujete.
  3. Igračke i knjige koje više ne želite poklonite prijateljima, školi ili vrtiću.
  4. Staru odjeću odnesite u Caritas ili Crveni križ.
  5. Pozivnice za rođendan ili tulum šaljite mailom.
  6. Organizirate li proslavu kod kuće, izbjegavajte jednokratne plastične tanjure, pribor za jelo i čaše.
  7. Kad pišete ili crtate koristite papir s obje strane.
  8. Koristite proizvode na struju umjesto onih na baterije.
  9. Koristite baterije i tonere koji se mogu ponovo napuniti.
  10. Trebate li alat, posudite ga od susjeda ili prijatelja.
  11. Odvajajte otpad.

NA POSLU

  1. Papir ne bacajte u koš za otpatke. Kontaktirajte tvrtke specijalizirane za prikupljanje papira i nabavite kartonske kutije za papir.
  2. Sakupljajte stare novine i odnesite ih na reciklažu ili ih odlažite u kutije za papir.
  3. Ne štampajte nepotrebno elektroničku poštu i dokumente.
  4. Ukoliko trebate u dokument unijeti promjene, učinite to na računalu.
  5. Dokumente šaljite elektroničkom poštom.
  6. Umjesto papirnatih kalendara i blokova, koristite podsjetnike u Outlooku ili elektronički kalendar (npr. Google kalendar).
  7. Nabavljajte tonere koji se mogu ponovo napuniti (tzv. zamjenski toneri)
  8. Predložite uvođenje recikliranog papira ili papira za čiju proizvodnju nije korišten klor.
  9. Koristite višefunkcionalne uređaje, poput telefaksa, pisača i fotokopirnog uređaja u jednom.
  10. Izaberite opremu koja ima duži garantni rok.
  11. Provjerite mogu li se uređaji koje nabavljate za tvrtku reciklirati na kraju životnog vijeka.
  12. Provjerite vode li vaši dobavljači brigu o svom utjecaju na okoliš.

Ne bacajte otpad u more jer time ugrožavate podvodni svijet.  Znate li da je za razgradnju u moru potrebno:

  • papiru: 3 do 6 mjeseci
  • odjeći: 6 do 12 mjeseci
  • filtru od cigareta: 5 godina
  • lakiranom drvetu: 13 godina
  • najlonu: više od 30 godina
  • plastici: više od 100 godina
  • metalu: više od 100 godina
  • staklu: neodređeno vrijeme
  • gumi: neodređeno vrijeme

Vrijeme razgradnje pojedinih vrsta otpada:

 

plastične vrećice 450 - 1000 godina

plastične boce 100 - 1000 godina

filter cigareta 1 - 2 godine

limenka 10 - 100 godina

papirnati rupčić 3 mjeseca

sintetička odjeća 1000 godina

novine 3 -12 mjeseci

ogrisci jabuke 3 - 6 mjeseci

Josipa Smrček i učenici 6.d razreda OŠ kralja Tomislava - Našice

 

 

 

 


Izvor: Đurđica Mašić


Tražilica
E twinning oznaka za 2022./2023.

Naša škola

Pogledajte film o našoj školi profesorice Vesne Kovačević-Tomić.

Informacije za roditelje
Vrijeme je za školski obrok 3
Priručnik za pomoćnike

Priloženi dokumenti:
ucimo zajedno FINAL.PDF

e-Dnevnik
Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola kralja Tomislava Našice / Ulica Matice Hrvatske 1, HR-31500 Našice / os-kralja-tomislava-na.skole.hr / ured@os-kralja-tomislava-na.skole.hr
preskoči na navigaciju