preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Oglasna ploča

 

 

Hrvatska akademska i istraživačka mreža

 

Agencija za odgoj i obrazovanje

 

Darko Lumenko

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 4. 2011.

Ukupno: 890453
Ovaj mjesec: 4232
Ovaj tjedan: 648
Danas: 77
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Međunarodna noć šišmiša
Autor: Administrator , 15. 9. 2015.

Povodom obilježavanja Međunarodne noći šišmiša, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije za učenike osnovnih škola organizirala je u petak, 11. rujna predavanje i radionicu o šišmišima. U prostorima starog Muzeja krapinskih neandertalaca u Krapini u pratnji profesorica biologije Božene Dragčević i Milene Posavec zainteresirani učenici predmetne nastave slušali su predavanje o šišmišima koji su u Hrvatskoj ugroženi i strogo zaštićeni sporazumom o zaštiti europskih populacija šišmiša (EUROBATS). Zatim su sudjelovali u kreativnoj radionici, kvizu o šišmišima, prezentaciji postavljanja kućice za šišmiše te su kod jezera Dolac upoznati s mrežarenjem i bat-detektorom.


TAJNI ŽIVOT ŠIŠMIŠA

U prostorima starog Muzeja krapinskih neandertalaca, 11. rujna održana je Međunarodna noć šišmiša. Naše nastavnice prirode i biologije Božena Dragčević i Milena Posavec omogućile su učenicima predmetne nastave sudjelovanje na obilježavanju Međunarodne noći šišmiša u Krapini. Odslušali smo predavanje o šišmišima koje je održala dipl. ing. biol. Mirna Mazija. Naučili smo da u svijetu postoji oko 1100 vrsta šišmiša, a ta se brojka stalno mijenja. U Europi postoji 45 vrsta šišmiša, dok u Hrvatskoj postoji čak 35 vrsta šišmiša. Šišmiši žive gotovo na cijelome svijetu, jedino ih nema na polarnim područjima. Šišmiši su aktivni noću, prikupljaju hranu i vodu. Oni koriste svoj ultrazvučni sustav eholokacije kako bi se orijentirali po Zemlji i znali gdje se točno što nalazi. Hrane se insektima, a piju vodu. Neke vrste šišmiša urone u vodu, popiju je i zatim izrone, a dok druge vrste piju vodu koristeći se svojim krilima. Šišmiševe kandže su toliko oštre da se šišmiš može primiti i za najmanju rupu na zidu. Koljeno mu je razvijeno tako da kada visi naglavačke ono mu je opušteno i ravno. Kada je naglavačke, šišmiš je potpuno smiren i tako se čuva od predatora. Šišmišima su stanište špilje, podrumi, krovovi, rupe na starim stablima itd. Mnogi ljudi sijeku stara stabla i štetnim pesticidima uništavaju insekte kojima se šišmiši hrane i time ugrožavaju opstanak šišmiša. Kako bismo spriječili ugroženost šišmiša, trebamo čuvati stara stabla i koristiti ekološki prihvatljive pesticide.

Kod jezera Dolac gledali smo mrežarenje koje omogućuje lov na šišmiše. Bilo nam je žao šišmiša koji su se zapleli u mrežu no nastavnica nam je rekla da je to način kako ih se može raspoznati i otkriti koji šišmiš je koje vrste. Još jedan način da raspoznamo šišmiše je korištenje ultrazvučnog aparata uz pomoć kojeg čujemo šišmišev sustav eholokacije.

I najvažnije, poručujemo budućim generacijama da uče o šišmišima, čuvaju stara stabla kako bi šišmiši opstali.

Domagoj Gavranić i Mislav Posavec, 5.c

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju