preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Oglasna ploča

 

 

Hrvatska akademska i istraživačka mreža

 

Agencija za odgoj i obrazovanje

 

Darko Lumenko

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 4. 2011.

Ukupno: 890453
Ovaj mjesec: 4232
Ovaj tjedan: 648
Danas: 77
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Osmaši posjetili Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Autor: Administrator , 16. 2. 2017.

Osmi razredi posjetili su u utorak, 14. veljače Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, pod vodstvom nastavnika Gorana Novaka, Silvije Kušan, Ružice Novak, Valerije Novak, Božice Završki i Tine Marušić te pogledali dvosatni večernji scenski spektakl – balet Anu Karenjinu prema istoimenom, svjetski poznatom, ruskom klasiku Lava Nikolajeviča Tolstoja.

U koreografiji Lea Mujića i dramaturgiji Valentine Turcu, koji potpisuju i cijeli autorski glazbeni koncept, baletni ansambl precizno i s iznimnim emotivnim nabojem u mimici, glumi i zahtjevnim plesnim pokretima sugestivno i dojmljivo izveo je jednu od najtragičnijih ljubavnih priča u svjetskoj književnosti, obojanu ljudskim strastima, složenim međuljudskim i partnerskim odnosima, kao i položajem muškaraca i žena u devetnaestostoljetnoj Rusiji u kojoj je balski salon simbol visokoga staleža i sjecište novosti, glasina i prodiranja javnosti u intimu pojedinca. Postavljajući okosnicu priče – ljubavni trokut između glavne (anti)junakinje Ane, njezina supruga Alekseja i ljubavnika grofa Vronskoga u središte, baletna predstava, na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog, ističe i pokazuje eruptivnu snagu zabranjene, fatalne ljubavi koja svoje protagoniste omamljuje čas ljubavnim ognjem, čas nemilosrdnim očajem, iskazanima u plesnom kriku i sjajnoj suigri plesača.


Učenici su u jednom dahu odgledali dvočinsku baletnu predstavu i istaknuli raskošnu scenografiju (velika pomična zrcala, ukrašeni raskošni lusteri, projekcija konjičke utrke, dekorirani stolci i kaučevi, spušteni reflektori kao prikaz vlaka), kostimografiju (brze i dinamične promjene kostima dizajniranih u duhu raskoši visokoga plemstva tadašnjega doba), zanimljivu i nadasve dojmljivu koreografiju te pogođenu glazbu kao izvrstan scenski temelj. Osim što su i sami istraživali o povijesti Hrvatskoga narodnog kazališta, scenskoj umjetnosti i romanu Ana Karenjina te pripremili javne prezentacije, učenici su doživjeli kazališni ambijent i baletnu umjetnost u punom sjaju – simbolično, upravo na Valentinovo.

O ugodnom iznenađenju i pozitivnim reakcijama svjedoče i brojni učenički komentari, iskazivanje dojmova i oduševljenja viđenim i proživljenim. Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način. – misao koja nas podsjeća da je ljubav, bila sretna ili tragična, najmoćniji pokretač na svijetu. 

Tina Marušić





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju