Prvašići iz OŠ K.Š.Gjalskoga iz Zagreba posjetili izložbu Priroda i tehnika
Autor: Kristina Jakoubek, 29. 4. 2024.
„Nastala je u suradnji Prirodoslovnog i Tehničkog odjela Muzeja Slavonije iz Osijeka, a približava nas naizgled onomu jednostavnom u prirodi i otkriva njezinu zapanjujuću složenost, interpretira odnos prirode i čovjeka te prikazuje tehnološke inovacije nadahnute prirodom. Usporedba prirodoslovne i tehničke građe pokazuje kako je tehnika povezana s prirodom od daleke prošlosti pa sve do danas počevši od oblika i funkcije alata podudarnih s kljunovima ptica i kliještima kukaca pa sve do računalnog miša i mrežnog pauka koji se kibernetičkim prostorom kreće poput pauka na mreži."
Više o izložbi pročitajte u nastavku (pod više...)
Priroda se promatra kao neiscrpan izvor nadahnuća dizajna proizvoda široke potrošnje koji mu daje sklad, ritam, simetriju, proporcije. Spiralna geometrija, jedan od najčešćih obrazaca u prirodi primjer je dizajna velikih mogućnosti u kojima se ogleda životna simbolika stalnog kretanja i razvoja pojava prirodne i ljudske stvarnosti. Ljudska domišljatost nadahnuta genijalnošću prirode otvara beskrajne mogućnosti rješavanja svjetskih pitanja i olakšavanja svakodnevice. Kao što u prirodi postoji mimikrija, nevjerojatna sposobnost oponašanja postojećih prilagodbi okolišu radi preživljavanja, tako u novije vrijeme kao najbolja strategija za opstanak čovječanstva postoji biomimikrija, inovativna metoda tehnološkog oponašanja prirodnih oblika, procesa i sustava, koji su dokazali svoju dugotrajnu održivost i učinkovitost tijekom evolucijskog razvoja.
Prirodni oblici, funkcije, strukture i boje poslužili su kao nadahnuće za tematske cjeline. Izložba ukazuje na neke dobro poznate izume poput čičak-vrpce i mačjih očiju ali i na one manje poznate poput bešumnih ventilatora nadahnutih krilima sove, bezbolne mikro-igle nastale prema načinu uboda komarca ili tehnologije amortizacije koja oponaša sposobnost ublažavanja udarca djetlića. Izložba Priroda i tehnika nastala je u suradnji Prirodoslovnog i Tehničkog odjela Muzeja Slavonije iz Osijeka, a približava nas naizgled onomu jednostavnom u prirodi i otkriva njezinu zapanjujuću složenost, interpretira odnos prirode i čovjeka te prikazuje tehnološke inovacije nadahnute prirodom. Usporedba prirodoslovne i tehničke građe pokazuje kako je tehnika povezana s prirodom od daleke prošlosti pa sve do danas počevši od oblika i funkcije alata podudarnih s kljunovima ptica i kliještima kukaca pa sve do računalnog miša i mrežnog pauka koji se kibernetičkim prostorom kreće poput pauka na mreži“
Preuzeto sa stranice Tehničkog muzeja Nikole Tesle.