![](upload/os-legrad/images/static3/842/Image/Jolliz_logo.jpg)
Projekt JOLLIZ nastao u okviru prekograničnog programa INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska za razdoblje 2014.- 2020., temeljen na zajedničkom kurikulumu usmjerenom na ostvarivanje ciljeva i zadaća odgoja i obrazovanja kroz zajedničko učenje i druženje, svečano otvoren 25. listopada 2017. u Osnovnoj školi „Miklos Zrinyi“ Zakany, a već 24. studenog zahuktava se rad projektnih timova prvim susretom u Legradu gdje započinju „Non-formal learning events“ u sklopu aktivnosti Shared History.
Legrad, mjestašce na granici dviju županija Koprivničko – križevačke i Međimurske županije, te uz ušće dviju rijeka Drave i Mure, skriva bogatu prošlost, diči se prirodnim ljepotama i Legradskom gorom koja je ostala onkraj Drave u susjednoj nam Mađarskoj. Mađarskoj s kojom vežemo lijepa sjećanja, njegujemo sadašnje odnose i gradimo sretniju budućnost.
Osnovna škola Legrad suradnju s mađarskom Osnovnom školom Miklos Zrinyi iz Zakanya pokreće bratimljenjem 2002. godine.
Kako su te dvije škole prostorno blizu, imaju mnogo zajedničkih dodirnih točaka u povijesti, kulturi i običajima. Kroz godišnje susrete naizmjeničnim posjetima, održavao se dobar prijateljski odnos i suradnja ovih dviju škola na kulturno-umjetničkom području i u sportu.
Uvidjevši višestruku korist za učenike obiju škola u zajedničkom druženju i učenju te ulaskom obiju zemalja u Europsku uniju, nametnula se potreba veće zajedničke suradnje te je tako, na inicijativu Osnovne škole „Mikos Zrinyi“ Zakany, nastao projekt nazvan Joint learning Legrad i Zakany iz čega proizlazi akronim JOLLIZ!
Projekt JOLLIZ nastao je u okviru prekograničnog programa INTERREG V-A Mađarska – Hrvatska za razdoblje 2014.- 2020., točnije od 1.7.2017. do 31.10.2018. i temelji se na zajedničkom kurikulumu koji podrazumijeva sve sadržaje, procese i aktivnosti koji su usmjereni na ostvarivanje ciljeva i zadaća odgoja i obrazovanja kako bismo promovirali intelektualni, osobni, društveni i tjelesni razvoj učenika
Cilj je projekta kroz zajedničko učenje i druženje, obraditi teme koje nas povezuju, steći nova znanja i proširiti dosadašnja, ojačati prijateljstvo i suradnju dviju škola te opremiti škole novim i suvremenim nastavnim pomagalima koja će unaprijediti nastavni proces, a od svega će neprocjenjivu korist imati svi učenici i učitelji.
Početna konferencija otvorenja projekta JOLLIZ! održana je 25. listopada u Osnovnoj školi „Miklos Zrinyi“ Zakany, a već 24. studenog zahuktao se rad projektnih timova prvim susretom u Legradu gdje započinju „Non-formal learning events“ u sklopu aktivnosti Shared History.
Projektni dan OŠ Legrad započeo je svečanim dočekom gostiju OŠ „Miklos Zrinyi“ Zakany te prevoditelja Ivana Tomeka.
Nakon zajedničkog doručka u školskoj blagavaonici učenici su u pratnjji učitelja prisustvovali dramatizaciji koju su pripremili učenici legradske škole prikazavši dijelove života obitelji Zrinski o kojoj su učili u školi tijekom projekta.
Po završetku programa u školi, kojem su prisustvovali svi učenici legradske škole, uputili su se autobusom u Čakovec. Putem su stali u Donjoj Dubravi gdje su posjetili spomenik Zrinskima.
U Čakovcu, ispred dvorca Zrinskih, dočekala ih je Zrinska garda - 5 gardista, koji su učenicima objasnili povijest obitelji Zrinski koja je živjela u tom dvorcu, te zajedno s učenicima dramatizirali zakletvu Nikole Zrinskog i njegovih vojnika.
Učenici su razgledali Zrinsku sobu i muzej, a održana je i radionica pod nazivom Priča jednoga junaka koja je učenike uvela u osnove heraldike, znanosti o nastanku grbova, a kruna obuke su jedinstveni radovi učenika koji su izradivali vlastite grbove, tj. spoj grba obitelji Zrinski i njihove vlastite obitelji.
Šetnjom oko dvorca učenici su razgledali spomenike i skulpture, dobili znanja o gradnji dvorca te vidjeli tajni tunel i naučili čemu je služio.
Okrijepa nakon učenja, dramatizacije i izrade grbova uslijedila je u restoranu Šamper u dvorcu.
Laganom šetnjom do autobusa koji će ih odvesti do zadnjeg odredišta projektnog dana u centru grada, u pratnji vodičice, imali su prilike vidjeti još jedan veliki spomenik Zrinskih, glavni gradski trg i crkvu sv. Nikole.
Zadnja postaja bio je Gornji Kuršanec. U šumi Kuršanečkog luga, gdje je poginuo Nikola Zrinski, razgledali su spomenik, osvježili se i krenuli prema Legradu.
Prilikom povratka u mjesto sastanka i rastanka - Legrad, učenici su se sprijateljili, razmijenili brojeve telefona i započela je uspješna prekogranična suradnja budućih generacija temeljena baš na saznanjima o obitelji Zrinski.
Za sadržaj ove web stranice isključivo je odgovorna Osnovna škola Legrad i on ne može ni pod kojim okolnostima odražavati stajalište Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.
Za više informacija o Programu: http://www.huhr-cbc.com
Fotografije možete pogledati OVDJE.